Facebook Pixel

Український франчайзинг дає до 1,5-2% ВВП країни

Український ВВП отримує від ринку франчайзингу від 1,5 до 2% на рік, проте франчайзери планують збільшити власний внесок в економіку країни до 10%. Про це голова директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривонос розповів в інтерв’ю The Page.

Quote«У нашій доктрині «Франчайзинг 2030» ми бажаємо дійти до 10% ВВП. У світі є країни, що досягають 25-30% від ВВП, це Мексика, Філіппіни, США», – додає він.

В Україні сьогодні працюють до 500 різних франшиз. Їхня кількість суттєво впала через пандемію COVID-19 та повномасштабну війну, зауважує Андрій Кривонос. До початку пандемії ринок наближався до показника в 1000 мереж, що працюють за моделлю франшизи.

Кількість точок у франчайзингових мереж в Україні сягає 23-24 тис., оцінює голова Асоціації франчайзингу. У середньому в кожній із них працює до 10 співробітників, тобто ринок франчайзингу охоплює до чверті мільйона людей.

Проте точну кількість франчайзі підрахувати складно.

Quote«Ринок не піддається простому підрахунку, бо він поєднує частини різних ринків, його складно ідентифікувати. У нас є проблеми з прозорістю франчайзингових мереж, не всі бажають про це розповідати», – уточнює Андрій Кривонос.

По-перше, не завжди зрозуміло, скільки суб’єктів господарювання стоїть за кількістю франчайзингових точок.

По-друге, іноді власник мережі реєструє нову компанію, яка начебто купує франшизу. Тому частина точок-франчайзі насправді солідарні з франчайзером чи перебувають у зоні його економічних інтересів.

Щоб зробити ринок франчайзингу більш прозорим та підштовхнути до зростання, держава має збільшити доступ до фінансових ресурсів. Кривонос впевнений, що також потрібні зміни у законодавстві щодо кредитування. Наприклад, сьогодні в Україні заборонено кредитувати новостворені суб’єкти господарювання.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉