ПТСР після війни: 10 млн українців можуть мати розлади психіки. Фото: Херсонська ОВА
Приблизно 10 млн жителів України, тобто кожен четвертий українець, можуть зіткнутися з проблемою виникнення розладів психіки через війну, яку росія вже 10 місяців веде в нашій країні. Такі дані наводить Всесвітня організація охорони здоров’я, передає Reuters.
«За оцінками ВООЗ, до 10 млн людей схильні до ризику тієї чи іншої форми психічного розладу, починаючи від занепокоєння та стресу й закінчуючи більш важкими станами», — представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
Він уточнив, що складніші стани включать посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). З огляду на постійне збільшення кількості звернень одне з агентств ООН запустило онлайн-службу підтримки.
Окремо представник ВООЗ спрогнозував зростання випадків респіраторних захворювань в Україні (через морози та проблеми з опаленням) та кількості автомобільних аварій (спричинених відсутностю вуличного освітлення).
За оцінкою організації, російське окупаційне військо з 24 лютого 2022 року здійснило не менш як 700 атак на систему охорони здоров'я в Україні.
Які дані з цього приводу є в МОЗ
У вересні Міністерство охорони здоров’я оприлюднило дані дослідження з оцінки психологічного стану населення. Вони свідчать про те, що попри труднощі та важкі обставини суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 бала з 9 можливих. Бали є нижчими з-поміж внутрішньо переміщених осіб, які й далі перебувають в евакуації
- 40% опитаних зазнали загрози власному життю та/або були безпосередніми свідками таких загроз;
- понад 41% — мають родичів або близьких, які перебували чи перебувають у зоні бойових дій;
- 16% — втратили когось із близьких;
- 6% — перебували в окупації, зазнали безпосередньої загрози насильства або були свідками такої загрози;
- 9% — у жодний спосіб не стикалися з жодною такою подією за період повномасштабної війни.
Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного із симптомів посттравматичного стресового розладу, а 57% громадян перебувають у зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу.