Facebook Pixel

Постачання далекобійної артилерії Україні: чому це важливо

Більшість із запланованих 90 155-мм гаубиць уже доправлено в Україну, повідомив 2 травня прессекретар Пентагону Джон Кірбі.

Напередодні газета The Washington Post опублікувала велику статтю з промовистою назвою «Західна артилерія, що ринула в Україну, змінить війну з Росією».

У ній йдеться про те, що міністр оборони Ллойд Остін, виступаючи в Пентагоні, заявив, що далекобійна артилерія виявиться вирішальною на наступному етапі війни. За словами аналітиків, використання західної артилерійської зброї розширить можливості ЗСУ щодо ведення контрбатарейної боротьби.

У статті наголошується, що американські та канадські гаубиці М777, що направлено в Україну, буксируються на причепах, а французькі системи Caesar стріляють тими самими 155-мм снарядами, але є самохідними, оскільки встановлені на шасі вантажівки.

dalnosti-strelby.jpg

Новий запит Конгресу США на суму $33 млрд на додаткову допомогу Україні передбачає фінансування «артилерії більшої дальності більшого калібру», заявив держсекретар Ентоні Блінкен.

На сьогодні Україна та Росія ведуть перестрілки, використовуючи переважно одні й ті самі системи, пише The Washington Post. Як приклад названо потужну 300-мм реактивну систему залпового вогню «Смерч», яка може стріляти на відстань приблизно 88 км, та застарілі 122-мм гаубиці Д-30, які взято на озброєння в 1960-х роках.

razlichie-mezhdu-gaubitsami.jpg

Здатність України вражати російські артилерійські підрозділи є особливо важливою через продемонстровану Кремлем готовність обстрілювати міста та населені пункти, знищуючи житлові будинки та інфраструктуру. «Існування більшої кількості українських артилерійських підрозділів, які ведуть контрбатарейний вогонь, знизить здатність Росії вести вогонь по містах», – сказав Скотт Бостон, колишній офіцер польової артилерії армії США, який вивчає російські збройні сили для Rand Corp.

«Проблема, яку Україна та її західні союзники хотіли б нав'язати росіянам, полягає в тому, щоб у них ніколи не було впевненості, що штаб, склад боєприпасів або важлива група вогневих платформ можуть залишатися нерухомими протягом довгого часу», — пояснює Бостон.

Артилерійські підрозділи часто маскуються, для їхнього виявлення може знадобитися поєднання розвідки, безпілотних літаків і радарів. Саме для цього Захід надає Україні безпілотники та протибатарейні радари.

Президент Володимир Зеленський також запросив реактивну артилерію залпового вогню, як-от високоточна високомобільна артилерійська реактивна система M142 HIMARS, що використовується армією та корпусом морської піхоти США. Така зброя запускає снаряди дуже швидко, що корисно під час стрільби по артилерії супротивника до того, як вона переміститься, зазначив Марк Канчіан, полковник морської піхоти у відставці, який вивчає війну для Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.

Він сказав, що найближчими днями «буде сильний тиск», щоб надати Україні HIMARS, і що він не здивується, побачивши, що Сполучені Штати почнуть їх постачати. Він припустив, що може бути відправлена інша реактивна система залпового вогню – M270, яка несе більше ракет.

Українські офіційні особи прагнуть збільшити кількість самохідних гаубиць, а не зброї, що буксирується, як-от M777. Хоча гаубиця M777 є простішою в обслуговуванні та пошуку запчастин, але вона більш уразлива для російського контрбатарейного вогню, ніж самохідні гаубиці, як, наприклад M109 Paladin.

Доправлення західної артилерії в Україну є важливим також тому, що Україна практично не може знайти боєприпаси для своїх систем радянської епохи, сказав Сем Кренні-Еванс, аналітик Королівського інституту об'єднаних озброєнь у Лондоні. Їх виробляють Польща, Болгарія, але набагато більше країн виробляють боєприпаси для західної зброї.

***

«Якщо ви добре тримаєте когось під замком, то він буде набагато вразливішим для артилерії, ніж якби його сили були розосереджені, – резюмував Бостон. – Якщо в росіян немає впевненості, що вони можуть розосередитися, бо їх пристрелять команди «Джавелінів», то вони можуть згрупуватися для захисту – і тоді вони стануть уразливішими для артилерії».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉