Національний банк прогнозує зростання тарифів на електроенергію на 20 — 25% після їхнього приведення найближчим часом до економічно обґрунтованого рівня.
Як зазначає регулятор в інфляційному звіті за жовтень, тарифи на електроенергію зростатимуть на 20 — 25%. Зростання буде зумовлено необхідністю приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня та усунення дисбалансів в енергосекторі.
Загалом адміністративно регульовані ціни уповільнили зростання у вересні з 18% до 17% через повільніше подорожчання газу.
Регулятор очікує коригування цін на газ влітку 2022 року після рекордних стрибків у жовтні 2021-го. Отже, тариф на тепло наступного опалювального сезону якщо і зросте, то несуттєво. Водночас 2023 року він не змінюватиметься взагалі.
Це також уповільнить зростання тарифів на централізоване опалення та гарячу воду. Завдяки високій базі порівняння цей чинник призведе до уповільнення інфляції нижче за мету в середині 2023 року.
Низькі темпи зростання адміністративно регульованих цін пояснюються сталістю тарифів на електроенергію та здешевленням тютюнової продукції, «ймовірно, через зростання тіньової пропозиції». У наступні роки очікується зростання цін на тютюнові вироби через підвищення акцизів.
Водночас зріс у ціні алкоголь і транспортні послуги через підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті в кількох містах.
НБУ також фіксує уповільнення подорожчання палива в ІІІ кварталі 2021 року — до 31,2% рік до року у вересні. За підсумками року воно зросте в ціні більш як на 26%. Крім прямого впливу на загальний індекс споживчих цін, вартість палива не має істотного впливу на інші ціни через збільшення транспортних витрат.
З корекцією цін на нафту у 2022 році паливний складник інфляції скоротиться нижче за 5%, говорять у Нацбанку.