На бізнес чекають нові перевірки. Про це Telegram-каналу «Шептун» стало відомо від джерела в Міністерстві фінансів. Аргументувати це планують світовою практикою, коли багатий бізнес зобов’язують сплачувати більше податків для того, щоб економіка впоралася з наслідками пандемії коронавірусу.
«Закривати дірку в річному бюджеті немає чим. Але міністерство налаштоване рішуче. Рапортувати про погані результати під Новий рік чиновники не збираються, тому готуються трясти бізнес... І почнуть, звісно, з тих, хто багатший – айтівців і інших мажорів. Тож чекаємо на «маски-шоу»», – йдеться в повідомленні.
Водночас Мінфін розробив законопроєкт для «створення рівних, конкурентних умов ведення бізнесу». Як це втілюватиметься в українські реалії, розбиралося .
«Дірка» держбюджету в цифрах
У держбюджеті на 2021 рік дефіцит сектору загального державного управління щодо ВВП передбачений на рівні 5,24%, а дефіцит державного бюджету – на рівні 5,5 %, або 246,6 млрд грн. Дефіцит бюджету на 2020 рік був закладений на рівні 7,5%, тобто показник зменшили на 2%, або на 52 млрд грн.
За даними Міністерства фінансів, у середньостроковій перспективі планується поступове зменшення дефіциту бюджету. Станом на 17 грудня 2020 року фактичний дефіцит загального фонду державного бюджету становив 173,4 млрд грн за визначеного в законі про бюджет-2020 граничного обсягу в розмірі 274,5 млрд грн.
«Покриття державного дефіциту бюджету та рефінансування державного боргу передбачається здійснити завдяки випуску державних цінних паперів на внутрішньому та зовнішньому ринках капіталу, залученню позик, зокрема від міжнародних фінансових організацій», – повідомили в міністерстві.
Порятунок бізнесу чи нові проблеми для ФОПів?
Міністерством фінансів був розроблений законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 4101, який внесли на розгляд Верховної Ради.
За даними міністерства, зміни, що стосуються адміністрування податків, передусім спрямовані на створення рівних, конкурентних умов ведення бізнесу.
Під «конкурентними умовами ведення бізнесу» міністерство розуміє скасування мораторію на проведення податкових перевірок і перевірок зі сплати ЄСВ, який було введено на час карантину. Це аргументується тим, що через наявні обмеження несумлінні платники ухиляються від сплати податків і зборів.
«Отже, з метою створення рівних, конкурентних умов для сумлінних платників податків, недопущення втрат доходів бюджету та забезпечення належного виконання податковими органами перевірчої функції пропонується завершити дію мораторію на проведення документальних і фактичних перевірок», – йдеться в повідомленні.
У міністерстві додають, що до податкових органів надходять скарги від громадян на порушення під час проведення розрахунків, ліцензування та неоформлення трудових відносин у різних сферах діяльності. Але наразі податкові органи не можуть провести перевірки.
Підхід здається розумним, але складається враження, що на ФОПів очікують нові раптові «маски-шоу». Чи завжди вони будуть виправданими – покаже час.
Водночас у міністерстві планують надати можливість бізнесу впродовж 6 місяців продавати залишки рідин для електронних сигарет без марок акцизного податку.
Контекст. 17 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила закон про внесення змін до законодавства, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу (рег. № 3219), а також закон із поправками до Податкового кодексу про підтримку платників податків на час карантину (рег. № 3220). Перший, зокрема, забороняв перевірки бізнесу під час дії карантину.
У грудні 2020 року Податкова служба зажадала скасувати мораторій на перевірки бізнесу.