Для ФОПів на єдиному податку груп 1 та 2 останній день терміну сплати єдиного соціального внеску, єдиного податку та військового збору за I квартал у 2025 році переноситься на понеділок 21 квітня. У зв’язку з цим The Page уточнює в експертів з оподаткування, хто з ФОПів має законне право не платити ЄСВ.
Якщо ФОП одночасно найманий працівник: чи платити ЄСВ за себе
«Не платити ЄСВ ФОП має право лише у декількох випадках. Наприклад, якщо ФОП — пенсіонер, він не сплачує за себе ЄСВ. Також якщо ФОП найманий працівник, і за основним місцем роботи за нього сплачують ЄСВ не нижче мінімального внеску, ФОП також може не платити ЄСВ за себе», — пояснює Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки й розвитку бізнесу.
Отже, якщо ФОП одночасно є найманим працівником, ЄСВ сплачує роботодавець. А якщо ФОП вже вийшов на пенсію або має статус особи з інвалідністю і отримує відповідну пенсію або соціальну допомогу, за себе ЄСВ також платити не треба.
ФОП, що отримує пенсію, вже не має платити ЄСВ за себе. Фото: Depositphotos
Проте у цих випадках ФОП має сплатити ЄСВ за найманих працівників, якщо такі є. Як зазначив Ігорь Ясько, адвокат, керуючий партнер ЮК Winner, поширеною помилкою підприємців є плутанина між ЄСВ за себе і ЄСВ за найманих працівників, а це окремі платежі з різними строками та кодами.
Чи потрібно сплачувати ЄСВ, якщо не було доходу
Зареєстрованих ФОПів, які не ведуть діяльність, заведено називати «сплячими». Проте цей стан не звільняє від оподаткування.
«Мінімальний ЄСВ (22% від мінімальної зарплати) потрібно сплачувати незалежно від доходу», — уточнює Ігор Ясько.
Мінімальна зарплата у 2025 році становить 8 тис. грн, відповідно мінімальний ЄСВ — 1760 грн.
Якщо «сплячий» ФОП не є пенсіонером, особою з інвалідністю і не влаштувався на штатну роботу, варто бути обережним. Адже Олександра Томашевська попереджає, що у разі несплати він може виявити податковий борг з ЄСВ чи інших податків і ризикує сплатити не лише їх, а й санкції за несвоєчасну сплату.