Facebook Pixel

Чому інфляція в Україні пришвидшилася до 9,7% у жовтні 2024

У жовтні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) пришвидшилася до 9,7% з 8,6% у вересні. Ціни в Україні зросли на 1,8%. Базова інфляція зросла до 8,3% з 7,3% у вересні. У НБУ пояснили, що вплинуло на зростання інфляції.

Чому ціни в Україні зростали швидше у жовтні 2024

У жовтні 2024-го інфляція в Україні пришвидшилася, це було очікувано. Проте темпи перевищили прогнози Нацбанку, передусім через такі чинники:

  • стрімкіше пришвидшення продовольчої інфляції через більший за прогнози негативний вплив погодних умов на сільгоспкультури. Це призвело до меншої пропозиції продуктів харчування;
  • дещо швидше, ніж очікувалося, зростання адміністративно регульованих цін та цін на паливо.

Базова інфляція у жовтні також зросла до 8,3% з 7,3% у вересні, що стало вищим за прогнози НБУ. На це вплинуло:

  • швидше подорожчання оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості продовольчої сировини;
  • подальше зростання витрат бізнесу на електроенергію та зарплати.

Як зростали ціни в України у жовтні 2024

За місяць ціни на продукти зросли на 10,5% у річному вимірі

Найшвидше дорожчали овочі борщового набору та більшість фруктів. Вищими, ніж торік, залишалися й ціни на помідори та огірки, хоча в жовтні вони зростали дещо повільніше. На це вплинула погода без дощів улітку та на початку осені, що зменшило врожайність.

Збільшення вартості сировини, кормів і виробничих витрат, у тому числі на енергію, вплинуло на ціни на борошно, крупи, молоко та м'ясо.

Ціни на оброблені продовольчі товари стрімко зросли – до 10,7% р/р. Дорожчали хліб, окремі борошняні й деякі кондитерські вироби через вищі виробничі витрати.

Ціни на більшість кисломолочних продуктів, сири та вершкове масло надалі зростали на тлі обмеженої пропозиції молока-сировини, зростання закупівельних цін і виробничих витрат.

Стрімкіше зростали й ціни на окремі імпортні товари, зокрема, на каву та шоколад.

Ціни на соняшникову олію почали знову зростати під впливом її здорожчання на світових ринках і обмеженої пропозиції сировини нового врожаю.

М'ясні продукти дорожчали швидшими темпами через більший тиск з боку виробничих витрат.

Регульовані державою ціни зросли ще більше – на 14,5%

Швидше зростали ціни на алкогольні та тютюнові вироби, в тому числі під впливом послаблення гривні в попередні місяці та боротьби з тіньовою продукцією.

Пришвидшилося також і зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання. Водночас адміністративну інфляцію все ще стримує мораторій на підвищення тарифів на окремі комунальні послуги.

Пальне, навпаки, тримається – ціни зросли на 3,2% у річному вимірі

Пропозиція на ринку палива й надалі залишалася значною, попри недовге подорожчання сировини в першій половині жовтня.

Базова інфляція зросла до 8,3% за рік.

Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання – на 2,9% р/р. На це вплинув, передусім, курсовий чинник в попередні періоди. Це, ймовірно, вплинуло й на сповільнення зниження цін на одяг та взуття, зазначили у НБУ.

Послуги подорожчали на 11,0% р/р

Швидше зростали ціни на послуги з охорони здоров’я, зв’язку й особистого догляду. Водночас сповільнилося зростання вартості транспортних послуг і експлуатації власних транспортних засобів, а також страхування.

Чи буде інфляція зростати далі?

У НБУ пояснили що інфляційний тиск зберігатиметься найбільшими місяцями через такі фактори:

  • меншу, ніж торік, пропозицію окремих продуктів харчування;
  • розширення сукупного попиту внаслідок значних бюджетних видатків;
  • високі темпи зростання зарплат;
  • дефіцит електроенергії під час опалювального сезону.

Нагадаємо, у вересні 2024 року інфляція на споживчому ринку України прискорилася до 8,6% рік до року (р/р) і до 6,5% з початку 2024-го. Найбільше за той місяць зросли ціни на яйця – 12,1%, а також на одяг і взуття – 7,8%.

Подякувати 🎉