Facebook Pixel

Звідки в Україну везуть картоплю, помідори та інші овочі і як імпорту заважають страйки на кордонах

В холодну пору року Україна залежить від імпорту сезонних овочів. Зокрема, в 2024 році вже довелося розпочинати імпорт картоплі. The Page з’ясовує, які країни постачають овочі Україні, як зростає обсяг такого імпорту і як йому перешкоджають страйки на кордонах.

Імпорт овочів і фруктів в Україну — динаміка

Quote«Тренд зростання імпорту тепличних овочів розпочався в Україні задовго до повномасштабної війни, — зазначає Євген Кузін, аналітик плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit. — В 2015 році Україна втратила статус нетто-експортера свіжих огірків, а в 2016 році – статус нетто-експортера свіжих помідорів. Наприклад, у довоєнний 2021 рік Україна експортувала 5 тис. тонн огірків та 5 тис. тонн помідорів, а імпортувала 25 тис. тонн огірків та 102 тис. тонн помідорів».

Під час повномасштабної війни імпорт овочів довелося надалі нарощувати. Як зазначає Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting, в натуральному вираженні обсяг імпорту овочів в Україну з 2021 по 2023 роки змінювався в межах 10% щорічно. Зокрема, за словами співрозмовника The Page, у 2022 та 2023 роках спостерігається збільшення імпорту таких продуктів:

 • цибуля: в 4,5 раза;
 • морква, ріпа, буряк: в 10 разів;
 • капуста: в 2,7 раза;
 • огірки: в 1,56 раза.

«Частка імпорту в ємності ринку цибулі зросла з 2% в 2021 році до 13% у 2022-му та 2023 роках, капусти з 1% у 2021-му до 3% в 2022 та 2023 роках. Імпортні помідори збільшили свою частку з 4% до 8%, що було викликано зменшенням виробництва на 49%», — уточнює Соколов.

Під час повномасштабної війни зріс імпорт помідорів. Фото: Pixabay

Під час повномасштабної війни зріс імпорт помідорів. Фото: Pixabay

Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), додає, що в активний сезон імпорту овочів з січня по травень 2023 року грошовий еквівалент такого імпорту становив $224,7 млн. Структура імпорту овочів була такою:

 • помідори: 27,8%;
 • цибуля: 18,9%;
 • капуста: 11,4%;
 • огірки: 9,2%;
 • морква: 5,6%;
 • картопля: 1,7%;
 • інше – 25,4%.

Додамо, що під час війни українці стали менше споживати імпортних фруктів. Як зазначає Олександр Соколов, імпорт фруктів в Україну у 2022 році відносно 2021 року зменшився на 33%, а у 2023-му — ще на 3% відносно 2022 року. Співрозмовник The Page уточнює, що імпорт усіх видів фруктів скоротився приблизно на 30-40%. Виключенням стали тільки кавуни та дині, імпорт яких збільшився вдвічі. Останнє пов’язано з втратою виробництва баштанних на Херсонщині через окупацію.

З яких країн в Україну імпортують помідори, картоплю, цибулю та інші овочі

Нагадаємо, в 2023 році через нестачу цибулі ріпчастої на українському ринку її довелося активно імпортувати. Найбільшими постачальниками цибулі до України були Польща, Нідерланди, Китай тощо. Проте у 2024 році, за інформацією аналітиків EastFruit, Україна знову розпочала експорт цибулі до ЄС. Адже, як зазначають в EastFruit, протягом 2023 року Україні вдалося відновити виробництво цибулі після втрати через російську окупацію до 80% площ та інфраструктури з вирощування, зберігання та доробки цибулі в південних регіонах Херсонської області.

Тим часом картоплю на тлі недовиробництва в Україні наразі доводиться імпортувати. Як зазначив у коментарі The Page Євген Кузін, Україна у 2024 році вже розпочала імпорт картоплі з Польщі, Литви, Латвії та інших країн ЄС. Надходження імпорту підштовхує підвищення цін на картоплю.

Тим часом не менше 80% імпорту помідорів та огірків в Україну завозиться з Туреччини.

Взимку українці споживають огірки та помідори, які імпортують з Туреччини. Фото: Pixabay

Взимку українці споживають огірки та помідори, які імпортують з Туреччини. Фото: Pixabay

Як страйки на кордонах з Україною впливають на імпорт овочів та фруктів

Останнім часом одним з найбільших викликів для українських експортерів та імпортерів стали страйки на кордоні, які влаштовують європейські фермери та перевізники.

Quote«Страйки, які ми спостерігаємо вже декілька місяців, негативно впливають на імпорт овочів та фруктів. По-перше, продукція псується в довгій черзі, а по-друге, це впливає на пропозицію на внутрішньому ринку, що робить ціни нестабільними та схильними до коливання», — коментує Максим Гопка.

Олександр Соколов додає, що альтернативні маршрути в об’їзд заблокованих пунктів пропуску збільшують вартість поставок на €600–2000 з машини.

Найдешевші помідори в столичному супермаркеті в січні 2024 року. Фото: Марія Бабенко

Найдешевші помідори в столичному супермаркеті в січні 2024 року. Фото: Марія Бабенко

Нагадаємо, рівень цін на помідори, які імпортуються з Туреччини, є рекордним для цього періоду в Україні.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉