Facebook Pixel

Послуги банків можуть подорожчати, а дохідність депозитів знизитись – експерти назвали причину

«Фінансовий сектор вже розглядає можливість скорочення видатків та підвищення комісій для клієнтів, щоб покрити непередбачені витрати», – в коментарі The Page повідомляє Світлана Кучер, керівниця практики аудиту та консалтингу Nota Group. Адже ретроспективне застосування нової ставки податку на прибуток в 50% замість 25%, на думку Кучер, створює для банків виклики щодо управління фінансовими потоками та бюджету на кінець року.

Як підвищення податків для банків вплине на вартість фінансових послуг

Нагадаємо, відповідно до закону №11416-д про збільшення податків, який Верховна Рада підтримала 10 жовтня, банки ретроспективно сплачуватимуть податок на прибуток за 2024 рік у розмірі 50% замість 25%, а для фінкомпаній (крім страховиків) ставка має зрости до 25% з 2025 року.

Quote«Такі зміни можуть спричинити підвищення цін на фінансові послуги, введення нових комісій або зменшення відсоткових ставок за депозитами. Деякі великі інтернет-магазини вже вводять комісії за перерахування коштів, хоча останні раніше були відсутні», – розповів The Page Іван Маринюк, керівник практики податкового права юридичної фірми «Ілляшев та Партнери».

Чому фінансовому сектору загрожує тінізація

Світлана Кучер попереджає, що за оцінками експертів, нові податки можуть підштовхнути деякі фінустанови до ризикованих практик або навіть тіньової діяльності, що може вплинути на прозорість та стабільність сектору.

Quote«Фінансовий сектор на сьогодні декларує високі прибутки, у зв’язку з чим ставка податку і була підвищена. Слід очікувати, що фінустанови будуть застосовувати легальні заходи для збільшення витрат з метою зниження розмірів прибутків», – додає Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу.

Чому і як знизиться дохідність депозитів з січня 2025 року

Світлана Кучер також попереджає, що відповідно до закону про збільшення податків з 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи фізичних осіб окрім зарплат також збільшиться з 1,5% до 5%. Нагадаємо, військовий збір, зокрема, нараховується на прибуток з депозитів.

Тобто з 1 січня з депозитних доходів доведеться сплатити 23% замість теперішніх 19,5%, що має зменшити реальну дохідність вкладів. Навряд чи банки в ситуації, що склалася, будуть здатні компенсувати це відповідним підвищенням ставок.

Нагадаємо, 15 жовтня 2024 року закон про підвищення податків Верховна Рада направила на підпис президенту.

Подякувати 🎉