Facebook Pixel

CRH отримала від Антимонопольного комітету дозвіл придбати «Волинь-цемент» і «Югцемент»

Ірландська компанія CRH нарешті отримала дозвіл придбати два цементних заводи в італійської Buzzi, що працювала в Україні під брендом «Дікергофф цемент Україна». Відповідне рішення з’явилося вчора на сайті АМКУ.

Це друга за величиною інвестиційна угода з початку повномасштабного вторгнення. Її вартість становитиме 100 млн євро.

Перші розмови про можливу купівлю почалися ще у червні минулого року, коли Buzzi анонсували на своєму сайті продаж частини бізнесу в Східній Європі групі CRH. До активів належали й два українські заводи: «Волинь-цемент» і «Югцемент».

CRH є найбільшим виробником будівельних матеріалів у Північній Америці та Європі. В Україні компанія працює з 1999 року, з 2021 року під брендом CEMARK, та володіє трьома цементними заводами: Миколаївцемент, Кам’янець-Подільським та Одеським.

З початку повномасштабного вторгнення CRH інвестувала в свої українські активи понад 80 млн доларів, включно з відкриттям новітнього терміналу у Київській області. Зараз він допомагає забезпечити потреби в цементі у Києві, центральному та північному регіонах України.

Від моменту оголошення про наміри продажу-купівлі до фінального рішення минуло більше року.

Чому рішення АМКУ по CRH та Buzzi важливе для відновлення України

По-перше, ринок цементу в Україні важливий у воєнний та повоєнний час. Адже після завершення війни попит на цемент зросте через необхідність відбудови України. А нові інвестиції в галузь допоможуть його задовольнити.

За даними Світового банку, загальна вартість відбудови України може скласти понад $480 млрд. Згідно з дослідженням KSE, понад $65 млрд з них буде потрібно тільки на будівельні матеріали, проте достатні інвестиції в галузь допоможуть українським виробникам забезпечити 90% від потреби в будматеріалах.

Друга причина – питання залучення іноземних інвестицій. Воно загалом є пріоритетним для держави. Згідно із попередніми оцінками уряду, наступні 10 років Україні потрібно $10-30 млрд щорічних інвестицій для відновлення економіки. Тільки у 2024 році потреба промисловості і комерції в інвестиціях становить $4,2 млрд.

Причина третя – захист конкуренції. Держава розуміє, наскільки важливо утримати великого міжнародного інвестора. Водночас хоче та має захистити українських виробників, аби у всіх були рівні умови та доступ до продукції.

Саме тому до умови висунули низку вимог, які CRH бере на себе після підписання угоди, аби усунути будь-які ризики у сфері конкуренції на цементному ринку в Україні. Зокрема:

  • Упродовж дев’яти місяців компанія має створити окрему юридичну особу та передати їй придбаний пакет акцій ПрАТ «Дікергофф цемент Україна». Після цього продати чи іншим чином передати третій особі від 25% до 28% акцій статутного капіталу з правами вето, тобто можливістю блокування ключових управлінських рішень. Важливо, що особа не може бути пов’язана з CRH відносинами контролю.
  • Протягом перехідного періоду, а саме з моменту концентрації до моменту передачі акцій, заборонений обмін приватною інформацією між «Дікергофф цемент Україна» та CRH UKRAINE чи будь-якими суб’єктами господарювання, які пов’язані з CRH відносинами контролю.

Інші умови передбачають довший період та діятимуть упродовж п’яти років з підписання угоди. Серед них:

  • призначати на керівні посади, зокрема членів виконавчих та наглядових органів, тільки тих осіб, що не пов’язані відносинами контролю з CRH;
  • застосовувати ринкові ціни під час реалізації цементу, а також не допускати необґрунтованої відмови та не обмежувати обсяги реалізації цементу без економічно виправданих причин. Це стосується цементу загальнобудівельного призначення та сульфатостійкого цементу спеціального призначення;
  • без економічно виправданих причин не зменшувати сукупні реальні виробничі потужності як на нових заводах, так і на тих, що вже належать CRH в Україні;
  • не експортувати клінкер, вироблений на українських підприємствах CRH. У тому випадку, якщо через це потенційно не вдасться задовольнити запити від вітчизняних суб’єктів господарювання, не пов’язаних відносинами контролю з CRH.

Ці вимоги дозволять державі утримати баланс. З одного боку – врахувати інтереси українських споживачів та забезпечити чесну конкуренцію. З іншого – зберегти великого міжнародного інвестора та підготуватися до майбутньою відбудови, що чекає на Україну після перемоги.

Як ринок та експерти відреагували на угоду між CRH та Buzzi

The Page поспілкувався з експертами та представниками ринку, аби дізнатися їхню думку щодо угоди та її потенційний вплив.

Quote«Зрозуміло, ми зараз не бачимо зовнішніх інвестицій через війну, нові гроші не заходять в Україну. Те, що іноземний інвестор збільшує присутність в Україні. Те, що він спрямовує свої гроші, не на виведення їх з країни різними шляхами, а на інвестування – це дуже позитивний момент. Це передтеча майбутнього приходу інвесторів після завершення війни, коли ризик зникне. І тому для мене це позитивний сигнал», – говорить Сергій Фурса, інвестиційний банкір та заступник директора з питань торгівлі цінними паперами «Драгон Капітал».

Це важливо для України в цілому, адже на країну чекає повоєнна відбудова, вважають інші.

Quote«Для галузі важливо, аби заходили великі інвестори, зокрема й міжнародні, бо їхні вкладення створюють конкуренцію. Конкуренція, як наслідок, приводить до модернізації й пришвидшення темпів виробництва, покращує якість продукції та робить її більш доступною. Це цінно для нас, бетонної галузі, адже ми отримуємо якісну сировину. Це важливо для України в цілому, адже на країну чекає повоєнна відбудова. Проте, щоб мати ці всі позитивні результати, конкуренція повинна бути чесною. Дозволити угоду, але визначити низку обмежень – приклад дійсно ефективного рішення. Коли вдалося врахувати інтереси учасників ринку, збільшити внутрішнє виробництво та показати іншим потенційним міжнародним інвесторам, що не потрібно боятися вкладатися в Україну. А навпаки – це варто робити, не чекаючи на завершення війни», – коментує рішення Віктор Гушель, комерційний директор ПП «Будіндустрія-1».

Це не просто інвестиції – це інвестиції в будівельний сектор, вважає Анатолій Амелін, виконавчий директор та співзасновник аналітичного центру «Український інститут майбутнього».

Quote«По-перше, коли під час війни інвестують в Україну, це добрий знак. Це говорить про те, що інвестору цікаво. По-друге, це не просто інвестиції – це інвестиції в будівельний сектор. Це означає, що інвестори потенційно очікують дуже великі обсяги замовлень. Експерти вже говорять, що у нас буде виникне дефіцит цементу, тому інтерес інвестора до цього сектору – це природно та добре. Загалом під час війни інвестиції, кожна угода – це дуже гарна ознака», – говорить Амелін.

Раніше ми вже писали, як Україна використовує європейські практики для пом’якшення ризиків концентрації. А також нагадаємо, що окрім CRH про наміри реінвестувати в Україну в різний час заявляли: Unilever, ArcelorMittal, Bayer, Fixit, Kingspan, Onur Group.

Подякувати 🎉