Facebook Pixel

Цей день в історії. 5 червня почалася Шестиденна війна в Ізраїлі

5 червня у світі відзначають Всесвітній день охорони довкілля, Всесвітній день виставок, День бігу та День повітряних кульок, в Данії – День Конституції, а в Новій Зеландії – День посадки дерев.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 5 червня в Україні та світі.

У 1257 році Краків отримав права міста від князя Болеслава V Чесного за зразком магдебурзького права. Таким чином князь надав містянам податкові пільги та нові торговельні привілеї.

У 1832 році під час Червневого повстання в Парижі була здійснена невдала спроба скинути владу Луї Філіппа, останнього короля Франції.

У 1849-му Данія, за новою конституцією, стала конституційною монархією.

У 1851-му в аболіціоністський газеті National Era вийшла перша частина роману Гаррієт Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома». Бічер-Стоу публікувала сентименталістський роман про старого раба, відданого своїм хазяїнам, по главах протягом десяти місяців. Книга, яка вийшла окремим виданням у 1852 році, майже одразу стала одним з бестселерів століття: краще продавалась тільки Біблія.

130 років тому, 5 червня 1894 року, у Львові відкрилася найбільша за всю історію Галичини Загальна Крайова виставка.

У 1910-му у Києві вперше піднявся в повітря вітчизняний літак конструкції професора Політехнічного інституту Олександра Кудашева, який сам сів за штурвал. За 11 днів у повітря підняв свій літак і студент Ігор Сікорський.

У 1915- році Данія внесла зміни до конституції, дозволивши жінкам брати участь у виборах.

У 1947-му держсекретар США Джордж Маршалл закликав до економічної допомоги країнам Європи, що постраждали від Другої світової війни, під час промови в Гарвардському університеті. Пізніше цей план отримав назву «плана Маршалла».

Як за шість днів Ізраїль переміг арабські країни у 1967-му

У 1967 році почалася Шестиденна війна. Ізраїль завдав превентивних ударів по єгипетських аеродромах у відповідь на мобілізацію єгипетських військ на ізраїльському кордоні. За шість днів війна закінчилася беззаперечною перемогою єврейської держави над коаліцією арабських (та радянськими військовими радниками). Ізраїль зайняв Синайський півострів, Сектор Газа, Західний берег річки Йордан, Східний Єрусалим та Голанські висоти.

Втрати Ізраїлю становили близько 1000 вбитих (з них 20 цивільних) та 34 вбитих моряків ВМС США, 4,5 тис. поранених, 15 військовополонених, 400 танків та 46 літаків. Арабські країни втратили на порядок більше: до 15 тис. вбитих або зниклих безвісти в Єгипті та 4,3 тис. військовополонених, 6 тис. вбитих або зниклих безвісти та понад 500 полонених в Йорданії, 2,5 тис. вбитих та майже 600 полонених в Сирії, 10 вбитих та 30 поранених в Іраку, сотні знищених танків та понад 450 знищених літаків.

Культове фото фотографія Девіда Рубінгера: ізраїльські десантники Сіон Карасенті, Іцхак Іфат і Хаїм Ошрі перед Стіною плачу в Єрусалимі під час Шестиденної війни, 7 червня 1967. Праворуч — відтворення цього фото 50 років потому.

Культове фото фотографія Девіда Рубінгера: ізраїльські десантники Сіон Карасенті, Іцхак Іфат і Хаїм Ошрі перед Стіною плачу в Єрусалимі під час Шестиденної війни, 7 червня 1967. Праворуч — відтворення цього фото 50 років потому.

У 1977 році у продажу з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

У 1990-му Всеукраїнський Православний Собор у Києві проголосив відродження Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) і обрав українським патріархом митрополита Мстислава (Скрипника).

У 2017 році Чорногорія стала 29-м членом НАТО.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉