Генерал Тімоті Хау, який також очолює Кіберкомандування США, був звільнений разом зі своєю цивільною заступницею в АНБ Венді Ноубл. Про це повідомляє The Washington Post, посилаючись на слова анонімних чиновників.
За звільнення генерала виступала ультраправа активістка Лора Лумер під час зустрічі з президентом Дональдом Трампом у середу. Під час зустрічі Лумер, палка прихильниця Трампа, наполягала на звільненні низки чиновників, зокрема співробітників Ради національної безпеки, чиї погляди вона вважала нелояльними до президента. У четвер було звільнено щонайменше п'ять ключових помічників АНБ.
«Директор АНБ Тім Хау і його заступник Венді Ноубл були нелояльними до президента Трампа. Саме тому вони були звільнені», — заявила Лумер у своєму пості на X рано вранці в п'ятницю.
Лумер сказала, що вона закликала Трампа звільнити Хау, тому що він був «обраний» генералом Марком А. Міллі, який був головою Об'єднаного комітету начальників штабів у 2023 році, коли Хау був номінований на посаду керівника Кіберкомандування і АНБ.
Як голова Об'єднаного комітету начальників штабів — найвищого військового офіцера країни — Міллі мав би відігравати певну роль у виборі кандидата на посаду командувача Кібернетичного командування, лідер якого отримує четверту зірку після затвердження.
Міллі, який вийшов у відставку в 2023 році, був позбавлений охорони і допуску до секретної інформації у січні міністром оборони Пітом Хегсетом через передбачувану нелояльність до Трампа.
Ноубл був переведений на роботу в офіс заступника міністра оборони з питань розвідки і безпеки. АНБ є частиною цього відомства.
Нинішні і колишні посадовці заявили, що їм невідомі офіційні причини звільнення Хау і перепризначення Ноубла.
Виконуючим обов'язки директора АНБ призначений генерал-лейтенант Вільям Гартман, який був заступником Кіберкомандування, повідомив один з чиновників. Шейла Томас, яка була виконавчою директоркою АНБ, була призначена виконуючою обов'язки заступниці, за словами двох чиновників.
Минулого місяця Хау приймав радника Трампа і главу DOGE Service Ілона Маска в штаб-квартирі АНБ у Форт-Міді, штат Меріленд — це був перший відомий візит Маска до розвідувального відомства США. За словами чиновників, знайомих з ходом зустрічі, візит пройшов добре.
Хау — кіберпрофесіонал з більш ніж 30-річним досвідом військової служби, зокрема на посаді керівника Кібернетичного командування, яке проводило наступальні кібервійськові операції за кордоном, а також на посаді командувача 16 військово-повітряної бази в Сан-Антоніо. Він очолював підрозділ Кіберкомандування, що входив до складу «Малої російської групи», яка спільно з АНБ мала на меті захистити проміжні вибори 2018 року від російського втручання. Частину АНБ очолювала Енн Нойбергер, яка згодом працювала в адміністрації Байдена заступницею радника з національної безпеки з питань кібербезпеки та новітніх технологій.
Під час захисту виборів у 2018 році Хау очолював наступальні операції проти російських тролів і запустив ініціативи з публічного розкриття шкідливого програмного забезпечення російських шпигунських агентств і проведення місій «Hunt Forward» для завантаження російської розвідки з урядових мереж Східної Європи, згадує Джейсон Кікта, який на той час був провідним планувальником оборонних кібероперацій у Кіберкомандуванні.
«Його завзятість у протидії російським зусиллям вражала. Тож чому ця адміністрація звільнила когось, хто був настільки інноваційним і агресивним, я не розумію», — сказав Кікта, який вийшов у відставку з командування в 2022 році.
Несподівані звільнення, які шокували і занепокоїли нинішніх і колишніх співробітників відомства, відбулися після того, як у четвер було звільнено щонайменше п'ятьох ключових помічників співробітників Ради національної безпеки Білого дому. Чистка АНБ відбулася наступного дня після того, як ультраправа активістка відвідала Овальний кабінет і закликала президента Дональда Трампа усунути певних осіб, яких вона вважала нелояльними до Трампа та його програми «Америка понад усе».
Реакція лідерів демократичних комітетів з питань розвідки Палати представників і Сенату була швидкою.
Сенатор Марк Р. Ворнер з Вірджинії, провідний демократ у Сенатському комітеті з питань розвідки, заявив, що Хау служив з честю.
«У той час, коли Сполучені Штати стикаються з безпрецедентними кіберзагрозами, що так чітко підкреслила кібератака «Соляний тайфун» з боку Китаю, як його звільнення може зробити американців безпечнішими?», — йдеться в заяві Ворнера.
«Я глибоко стурбований рішенням звільнити Хау», — заявив депутат Джим Гаймс (Коннектикут), колега Ворнера в Палаті представників.
Гаймс описав Хау як «чесного і відвертого лідера, який дотримувався закону і ставив національну безпеку на перше місце.
«Я боюся, що саме ці якості можуть призвести до його звільнення в цій адміністрації», — зазначив Гаймс.