Цей день в історії: 21 серпня італієць викрав «Джоконду» з Лувру

Цей день в історії: 21 серпня 1911 року італійський співробітник Лувру Вінченцо Перуджа викрав «Джоконду»

21 серпня у світі відзначають Міжнародний день людей старшого віку, Міжнародний день пам’яті жертв тероризму, Міжнародний день «Аватару», а в Марокко – День молоді.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 21 серпня в Україні та світі.

Як син гетьмана міг стати господарем Молдови

У 1652 році старший син гетьмана Богдана Хмельницького Тиміш одружився з Розандою, дочкою молдавського господаря Василя Лупула. Цей шлюб, укладений для зміцнення українсько-молдовського союзу в Яссах, був майже династичним. Через нього гетьман України став родичем впливової шляхти Речі Посполитої, включаючи найбагатший литовський рід Радзивіллів: великий гетьман Януш Радзивілл був одружений із старшою сестрою Розанди.

Перспектива отримати в Молдові українського господаря взагалі не сподобалась правителям сусідніх Трансильванії та Волощини. Вже у квітні 1653 року вони захопили Ясси та посадили на престол іншого претендента – Георгія Штефана. Військо українських родичів прийшло на допомогу Василю Лупулу і за пару тижнів розгромило загони Штефана під Яссами та скинуло його з молдовського воєводства. Щоправда, подальшій козацький похід на Волощину не мав великих успіхів.

Рівно за рік після шлюбу Тимоша та Розанди, 21 серпня 1653 року, вже військо Георгія Штефана підійшло до молдовської столиці Сучави, де стояли табором козацькі загони Тимоша Хмельницького та зятя Лупула, яких туди відправив гетьман, разом з підкріпленням від кримських татар. Спроба взяти козаків штурмом провалилася, і Штефан взяв Сучаву в облогу.

Богдан Хмельницький в цей час у Чигирині був зайнятий підготовкою до можливого наступу поляків і не мав великих сил, щоб відправити підкріплення синові та зятю до Сучави.

Коли через облогу закінчилися провізія, порох та вода, козаки спробували піти на прорив. Найзапекліші бої відбулися 10–12 вересня 1653 року. Волохи, молдовани та трансильванці разом з поляками під час штурму козацьких загонів зазнали великих втрат. Тиміш був важко поранений в стегно і 15 вересня помер від гангрени. Козаки тримали оборону Сучави до середини жовтня, уклали перемир’я та вийшли, забравши тіло свого воєначальника. Тимоша Хмельницького поховано в церкві у Суботові.

У 1770 році Джеймс Кук офіційно проголосив східну Австралію територією Великої Британії, назвавши відкриті землі Новим Південним Уельсом.

У 1791-му на Гаїті у містечку Буа-Кайман відбулася велика церемонія вуду – вірувань гаїтянських африканських рабів. Головували на ній Сесіль Фатіман, мамбо (жриця вуду) та Датті Букман, 25-річний раб родом з Сенегалу, Церемонія перетворилася на жорстоке повстання рабів, яке почало на Гаїті революцію проти французького панування. Харизматичний Букман – в Африці він був ісламським богословом – очолив повстання рабів у регіоні Ле-Кап-Франсе на півночі колонії. Французькі плантатори боялися його настільки, що після вбивства 7 листопада публично демонстрували його голову народу, щоб подолати віру в непереможність чорного повстанця.

Навіщо італієць викрав «Мону Лізу» з Лувру 21 серпня 1911

У 1911 році з Лувру була вкрадена картина Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» («Джоконда»). Її вкрав співробітник музею італієць Вінченцо Перуджа. Знайшли його майже через 2,5 року, у грудні 1913-го, в рідній Італії.

При арешті він розповідав, що зранку 21 серпня одягнув звичний білий халат, дочекався, поки зал з «Джокондою» спустіє, зняв картину з чотирьох залізних кілків, на яких вона висіла між роботами Корреджо та Тиціана, і відніс її до службових сходів неподалік. Там зняв захисний футляр і раму, сховавши викинуті елементи за студентськими роботами, що зберігалися на сходовому майданчику. Деякі газети стверджували, що він сховав «Мону Лізу» – намальовану на дерев’яній дошці! – під халатом. Проте з його зростом у 160 см навряд чи можна сховати на собі дошку розміром 53 см × 77 см. Сам Перуджа казав слідчим, що загорнув картину в халат, засунув під пахву і покинув Лувр через ті самі двері, куди увійшов.

«Мона Ліза» в галереї Уффіці, Флоренція, 1913 рік. Праворуч — Джованні Поджі, директор галереї.

Паризька жандармерія допитала весь постійний та тимчасовий персонал Лувру. Вінченцо допитали двічі та обшукали його квартиру – проте він не був головним підозрюваним.

Перуджа два роки ховав картину у скрині у своїй квартирі, а потім повернувся до рідної Флоренції. Спіймали його тільки після того, як він зв’язався з Маріо Фрателлі, власником художньої галереї у Флоренції. Здається, Перуджа очікував винагороди за повернення картини на «батьківщину». Фрателлі викликав Джованні Поджі, директора флорентійської галереї Уффіці, який засвідчив автентичність картини. Італійці забрали картину на «відповідальне зберігання» та повідомили поліцію, яка заарештувала Перуджу. Після відновлення «Мону Лізу» виставляли по всій Італії, а потім повернули до Лувру.

У підсумку «Джоконда» завдяки гучним газетним заголовкам та суспільному інтересу стала найпопулярнішою картиною у світі.

«Джоконда» повернулась до Лувру на початку 1914 року

80 років тому, 21 серпня 1944 року, у Вашингтоні відкрилася міжнародна конференція, яка підготувала пропозиції, що лягли в основу Статуту Організації Об'єднаних Націй.

У 1991-му під час путчу ГКЧП парламент Латвії прийняв конституційний закон про статус незалежної держави.

Читати на The Page