17 вересня у світі відзначають Всесвітній день безпеки пацієнтів, у США – День Конституції, в Австралії – День громадянства, в Анголі – День героїв, в Гондурасі – День вчителя, в Україні – День рятівника та День всиновлення.
нагадує, які історичні події відбулися 17 вересня в Україні та світі.
У 1620 році біля села Цецора на річці Прут (сучасна Молдова) поблизу Ясс війська Речі Посполитої зіткнулись із загонами османів та кримських татар. Цією битвою, що тривала ще три тижні, почалася польсько-турецька війна 1620-1621 років, відома як Хотинська.

У 1683-му голландський натураліст Антоні ван Левенгук у листі до Лондонського королівського товариства описав «анімалкул» – так він назвав найпростіші мікроорганізми, яких відкрив за допомогою мікроскопу власної конструкції із лінзами 300-кратного збільшення.
У 1787 році Конституційний конвент у Філадельфії ухвалив нову Конституцію США. За нею, союз 13 незалежних штатів США перетворився на федеративну державу з президентом на чолі. Вищим законодавчим органом став Конгрес із двох палат – Сенату і Палати представників, а судову владу очолив Верховний суд.
У 1809-му Російська імперія та Швеція уклали Фрідріхсгамський мир, що поклав край Фінській війні. За умовами угоди, росіяни поглинули Фінляндію на правах автономії.
190 років тому, 17 вересня 1834 року, професор-енциклопедист Михайло Максимович став першим ректором Київського імператорського університету св. Володимира, сьогодні – Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Як німецький Червоний барон здобув першу перемогу у повітрі
17 вересня 1916 року, під час Першої світової війни, Манфред фон Ріхтгофен, також відомий як «Червоний барон», найкращий пілот німецького Luftstreitkräfte, здобув першу перемогу у повітряному бою поблизу Камбре, Франція.
«Я вшанував полеглого ворога, поклавши камінь на його прекрасну могилу», – так Ріхтгофен описав цей момент у автобіографії.
На честь першої перемоги марнославний німець замовив у берлінського ювеліра срібний кубок із вигравіруваними датою та типом ворожого літака. Таким чином барон створив колекцію з 60 кубків – аж доки срібло у обложеній Німеччині не стало занадто дорогим для таких «сувенірів».
Офіційно на рахунку німецького аса 80 підтверджених повітряних перемог, неофіційно – близько 100. Ріхтгофен загинув також у повітряному бою у квітні 1918 року. Його образ був романтизований у численних історичних та фантастичних романах, коміксах, комп’ютерних іграх та фільмах.

На фото – червоний триплан Fokker Dr.I, на якому літав Манфред фон Ріхтгофен.
85 років тому, 17 вересня 1939 року, СРСР вступив у Другу світову війну на боці Німеччини. Радянська Червона армія вторглася на територію Польщі. Совєти анексували Східну Галичину, Волинь, Західне Поділля та Західну Білорусь.
35 років тому почався перший фестиваль «Червона рута»

Учасники першого фестивалю «Червона рута» (зліва направо): «Брати Гадюкіни», Віктор Морозов, Василь Жданкін, Марта Лозинська. Чернівці, 1989 рік
17 вересня 1989 року у Чернівцях розпочався перший Республіканський фестиваль української пісні «Червона рута». За тиждень на сценах фестивалю виступили «Воплі Відоплясова», «Брати Гадюкіни», «Квартира № 50», «Зимовий сад», «Мальви», «Еней», «Сестричка Віка», «Кому вниз», Андрій Миколайчук, Ірина Білик, Марійка Бурмака, сестри Тельнюк, Тарас Чубай та багато інших відомих українських музикантів. Гран-прі отримав співак Василь Жданкін (Львів).
Саме в Чернівцях, на першій «Червоній руті», вперше зі сцени пролунав Гімн України, згадує співак Віктор Морозов у публікації «Радіо Свобода»: «Найяскравіше на фестивалі продемонстрував свою відчайдушність Василь Жданкін. На стадіоні у Чернівцях під час закриття фестивалю «Червона рута», де отримав найвищу нагороду – «Гран-прі»! Коли його запросили на сцену, він абсолютно несподівано для всіх (і для нас, присутніх там «нежуристів», теж) почав співати заборонений тоді славень «Ще не вмерла Україна», покликавши на підмогу мене та Едуарда Драча».
Перша «Червона рута», 1989 рік. Василь Жданкін співає Гімн України – відео
У 1991-му був створений Кабінет Міністрів України. Першим головою Радміну став Віталій Масол, 23 жовтня його змінив Вітольд Фокін – вже як прем’єр-міністр,
17 вересня 2000 року в лісі під Таращею був вбитий Георгій Гонгадзе, український опозиційний журналіст та засновник «Української правди».