Facebook Pixel

Цей день в історії: 15 липня турецькі військові спробували усунути Ердогана

Після спроби військового перевороту 15 липня 2016 року на вулицях турецьких міст відбулись масові мітинги на підтримку Ердогана

Після спроби військового перевороту 15 липня 2016 року на вулицях турецьких міст відбулись масові мітинги на підтримку Ердогана

15 липня у світі відзначають Всесвітній день навичок молоді, у Брунеї – День султана, на Кірібаті – День людей похилого віку, а в Україні – День хрещення Київської Русі, День Української державності та День українських миротворців.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 15 липня в Україні та світі.

У 1776 році в Мілані був відкритий оперний театр «Ла Скала».

У 1799-му французький лейтенант П'єр Франсуа Бушар знайшов у Єгипті, поблизу містечка Розетта (нині Рашид), неподалік від Александрії, Розетський камінь. Це стела заввишки 112 см, на якій висічено указ мемфіських жерців II століття до н.е. від імені царя Птолемея V. Написи було зроблено трьома мовами: давньоєгипетськими ієрогліфами, демотичним письмом (скорописом того часу) та койне, однією з давньогрецьких мов. Завдяки цьому Розетський камінь дав перший ключ до розшифрування єгипетських ієрогліфів та допоміг отримати інформацію про історію, літературу та цивілізацію Стародавнього Єгипту.

190 років тому, 15 липня 1834 року, у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира був відкритий Київський університет. З Кременецького ліцею на Волині та Імператорського Віленського університету до Києва перевезли бібліотеку (34,4 тис. томів), хімічну лабораторію (540 апаратів), гербарій (1,5 тис. видів флори), мінералогічний (15,5 тис. експонатів), фізичний (251 інструмент і прилад), зоологічний (20,5 тис. експонатів), нумізматичний (понад 17 тис. монет), образотворчого мистецтва (450 предметів) кабінети, частину ботсаду (8 тис. рослин і 50 дерев у горщиках, 15 тис. живих рослин, 10 тис. видів насіння, 300 різновидів засушених фруктів).

Того ж дня у 1834 році була офіційно розформована Іспанська інквізиція. За понад 350 років її діяльності інквізитори засудили за єресь понад 150 тис. людей, з яких від 3 до 5 тис. були страчені.

Monty Python: «Ніхто не очікує на іспанську інквізицію!» – відео

У 1916-му у штаті Вашингтон, США, Вільям Боїнг та Джордж Конрад Вестервельт заснували компанію Pacific Aero Products, яка пізніше отримала назву Boeing.

70 років тому, 15 липня 1954 року, здійснив перший політ літак Boeing 367-80, прототип серій Boeing 707 та C-135.

Як турецькі генерали спробували усунути диктатора Ердогана

15 липня 2016 року частина турецьких генералів на чолі з полковником у відставці Мухарремом Кьосе здійснила спробу державного перевороту проти уряду і президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Генерали, які об’єднались у так звану Раду «Мир вдома», пояснювали свої дії захистом світського турецького націоналізму та тим, що ісламістська політика Ердогана становила загрозу демократії і правам людини та призвела до втрати довіри до Туреччини на міжнародній арені.

Армія намагалася захопити контроль над декількома районами Анкари, Стамбула, Мармариса, виходами до Босфорського мосту з азійської сторони. Протягом години до опівночі вертольоти бомбили штаб-квартиру спецназу поліції та штаб-квартиру ВПС поліції неподалік від Анкари. Водночас солдати зайняли площу Таксім у центрі Стамбула. Опівночі військові увійшли до будівель Турецької державної телерадіокомпанії TRT в Анкарі.

Телеведучого змусили зачитати заяву, що «демократичне та світське верховенство права було підірвано нинішнім урядом» і що Туреччиною тепер керує Рада «Миру вдома», яка «забезпечує безпеку населення».[

Quote«Збройні сили Туреччини повністю взяли на себе управління країною, щоб відновити конституційний порядок, права і свободи людини, верховенство права і загальну безпеку, яким було завдано шкоди. ... Усі міжнародні угоди все ще діють. Ми сподіваємося, що всі наші добрі відносини з усіма країнами триватимуть, закон має залишатися пріоритетом», – йшлося в заяві. Військові наказали ввести тимчасовий воєнний стан та якомога швидше підготувати новий варіант конституції.

На цьому ефір TRT був припинений.

Близько 1:00 ночі проти 16 липня Ердоган дав онлайн-інтерв’ю CNN Türk, у якому закликав своїх прихильників вийти на вулиці всупереч комендантській годині, введеній військовими. Віцепрем’єр у прямому ефірі заявив, що правляча Партія розвитку ПСР все ще керує урядом, мер Анкари закликав людей виходити на вулиці. Літак Ердогана чекав, поки аеропорт Ататюрк був звільнений, до 2:50 ночі.

Уряд звинуватив лідерів державного перевороту у зв’язках з рухом Фетхуллаха Ґюлена, який у Туреччині визнано терористичною організацією. Фетхуллах Ґюлен – турецький бізнесмен і відомий ісламський вчений, який живе у вигнанні в США. Турецький уряд стверджував, що Ґюлен стоїть за державним переворотом (що Ґюлен заперечував) і що Сполучені Штати приховували його.

Після спроби військового перевороту почалися жорсткі чистки. Було заарештовано понад 6 тисяч учасників заворушень у Стамбулі та Анкарі. Підтверджено загибель понад 300 та поранення понад 2100 осіб. По будівлях парламенту та президентському палацу в Анкарі були нанесені авіаудари.

Відбулися масові арешти. Принаймні 40 тис. осіб було затримано за причетність до спроби державного перевороту, у тому числі щонайменше 10 тис. солдатів і 2745 суддів. Від роботи були відсторонені 15 тис. працівників освіти, анульовані ліцензії 21 тис. викладачів приватних закладів за підозрою у лояльності до Ґюлена. За зв’язки з Ґюленом понад 77 тис. людей було заарештовано і понад 160 тис. звільнено з роботи. Загалом кадрова чистка зачепила більшість державних сфер: систему освіти, медицину, армію, правоохоронні органи та ЗМІ.

Місцезнаходження полковника Кьосе досі невідомо.

Подякувати 🎉