Як Трамп і Маск обвалили фінансові ринки США. Тесла вчора впала на 15% — акції коштують дешевше, аніж до виборів у США

Як Трамп і Маск обвалили фінансові ринки США. Тесла вчора впала на 15% — акції коштують дешевше, аніж до виборів в США

Акції Волл-стріт впали на тлі посилення занепокоєння економічними наслідками тарифів Дональда Трампа, а компанія Tesla очолила потужний розпродаж акцій технологічних компаній, які раніше були на висоті. Про це пише The Financial Times.

Індекс S&P 500 втратив 2,7% в понеділок після падіння на 3,1% минулого тижня, що стало найгіршим тижневим показником за останні шість місяців, оскільки великі американські банки відмовилися від своїх попередніх «бичачих» прогнозів щодо акцій в цьому році.

Технологічний індекс Nasdaq Composite впав на 4%, що стало найгіршим днем за останні два з половиною роки. Індекс технологічних компаній впав більш ніж на 13% від свого грудневого піку, залишивши його на території корекції.

«Цей великий розпродаж виглядає потворно, це неприємно. Ми виходили з дуже високих настроїв і дуже високих очікувань зростання. Все це просто переналаштування на нові ризики, які стоять перед нами», — сказав стратег по акціях в Citigroup Дрю Петтіт, маючи на увазі занепокоєння щодо здоров'я американського споживача та агресивну торговельну політику Трампа.

У вівторок розпродаж поширився на азіатські ринки, де японський експортно-орієнтований індекс Nikkei 225 і Topix втратили 2,3% на початку торгів. Південнокорейський Kospi впав на 1,9%, а австралійський S&P/ASX 200 знизився на 1,4%. Гонконгський індекс Hang Seng впав на 1,5%.

Американські акції технологічних компаній, які протягом попередніх двох років сприяли зростанню ринків Волл-стріт, виявилися серед найбільших аутсайдерів, продовживши нещодавнє падіння.

Падіння акцій Tesla

Що втратила Tesla після виборів

Акції Tesla, компанії з виробництва електромобілів, яку очолює союзник Трампа Ілон Маск, впали на 15,4%. Наразі вона втратила всі свої післявиборчі здобутки і впала більш ніж на 50% порівняно з грудневим максимумом.

Гігант з виробництва мікросхем Nvidia, який був одним з найбільших переможців завдяки нещодавньому захопленню інвесторів штучним інтелектом, впав на 5,1%.

Акції банків також впали: Morgan Stanley і Goldman Sachs подешевшали на 6,4% і 5% відповідно. Акції приватних інвестиційних груп KKR та Ares впали на 6,2% та 8,9% відповідно.

«Сьогодні ми бачимо, що люди продають те, чим володіють. І люди володіють багатьма компаніями, пов'язаними зі штучним інтелектом», — сказав головний інвестиційний директор Putnam Investments Шеп Перкінс.

Останній сплеск волатильності, який також обвалив ринки в Європі та Азії, стався після того, як президент США в неділю відмовився виключити рецесію або зростання інфляції, відкинувши занепокоєння бізнесу з приводу відсутності ясності щодо його тарифних планів.

«Ми спостерігаємо сильну розбіжність між тваринними настроями фондового ринку і тим, що ми насправді бачимо від бізнесу і бізнес-лідерів, і останнє, очевидно, є більш значущим, ніж перше, щодо того, що чекає на економіку в середньо- і довгостроковій перспективі», — заявив у понеділок Білий дім.

Тим не менш, опитування бізнесу та споживачів вказують на зростаюче занепокоєння щодо економічних перспектив. Пізно ввечері в понеділок авіакомпанія Delta Air Lines знизила свої прогнози прибутку і продажів, посилаючись на економічну «невизначеність». Її акції впали більш ніж на 13% на позачергових торгах.

В Європі, де цього року акції перевершили показники США, індекс Stoxx Europe 600 втратив 1,3%, що було викликано падінням банків і акцій технологічних компаній. Німецький індекс Dax, який минулого тижня досяг низки рекордних максимумів після того, як країна погодила історичний пакет витрат, впав на 1,7%.

Казначейські облігації США зросли в понеділок, оскільки інвестори шукали безпечні активи. Прибутковість 10-річних облігацій, яка падає зі зростанням цін, знизилася на 0,1 відсоткового пункту і склала 4,22%.

Індекс Vix, відомий як вимірювач страху на Волл-стріт, піднявся до найвищого рівня з середини грудня.

Інвестори стурбовані тим, що торговельна війна Трампа завдає шкоди економіці США, а п'ятничні невтішні цифри щодо зайнятості стали останніми в низці слабких даних.

У понеділок набули чинності відповідні тарифи Китаю на американські товари вартістю близько $22 млрд, включаючи сільськогосподарський експорт.

На вихідних міністр фінансів США Скотт Бессент мало чим заспокоїв стурбованих інвесторів, визнавши ознаки економічної слабкості США.

«Чи можемо ми побачити, що економіка, яку ми успадкували, починає потроху рухатися? Звичайно», — сказав він в інтерв'ю CNBC.

Трамп і Бессент, схоже, готові до «певного болю, щоб переорієнтувати економіку», сказав Джим Рід з Deutsche Bank.

«Якщо сприймати ці котирування за чисту монету, то можна припустити, що рівень їхнього болю вищий, ніж багато хто вважав ще кілька тижнів тому», — зазначив він.

Goldman Sachs у понеділок погіршив свій прогноз зростання економіки США до 1,7% порівняно з 2,4% на початку року, оскільки його припущення щодо торговельної політики стали «значно більш несприятливими».

Падіння фондових ринків протягом останніх тижнів знаменує собою різку зміну настроїв наприкінці минулого та на початку цього року, коли надії на дерегуляцію та зниження податків за Трампа сприяли ринковому ралі.

Натомість мита на товари з таких торговельних партнерів, як Канада, Мексика, Китай та ЄС, змусили інвесторів обмежити свої ставки і змусили багатьох знизити ризики.

«Індекс S&P може впасти майже на 20% з нинішнього рівня, якщо зростання сповільниться ще більше і рецесія стане ймовірною. Ми ще не там, але все може швидко змінитися», — сказав головний стратег Morgan Stanley по акціях у США Майкл Вілсон в записці для клієнтів у понеділок.

JPMorgan вважає, що індекс може впасти до 5200 пунктів — майже на 10% від поточного рівня — через «торговельну невизначеність», тоді як аналітики Citi вважають, що наслідки політики Трампа можуть підштовхнути S&P до 5500 пунктів. У грудні в середньому 10 світових банків очікували, що індекс зросте приблизно на 10% у 2025 році до приблизно 6550 пунктів.

Читати на The Page