Цей день в історії: 10 грудня 1936-го король Едвард VIII (праворуч) зрікся престолу – через любов до жінки чи симпатії до нацистів
10 грудня у світі відзначають День Альфреда Нобеля, Міжнародний день прав людини, в Таїланді – День конституції, в Іраку – День перемоги над ІДІЛ.
The Page нагадує, які історичні події відбулися 10 грудня в Україні та світі.
У 1317 році відбувся так званий «Бенкет у Ничепінгу». Під час передріздвяної вечері у замку Ничепінг шведський король Біргер віроломно захопив двох своїх братів – Вальдемара, герцога Фінляндського, та Еріка, герцога Седерманландського. Заточив їх у підземеллі замку, де вони й померли від голоду. Ці майже шекспірівські пристрасті у середньовічній Швеції увійшли до римованої «Хроніки Еріка», однієї з найдавніших шведських літературних пам'яток.
340 років тому, 10 грудня 1684 року, британський астроном Едмонд Галлей на засіданні Лондонського королівського товариства зачитав роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій той показав, що з закону всесвітнього тяжіння випливають три закони Кеплера.
225 років тому, 10 грудня 1799 року, Франція затвердила метр як офіційну одиницю довжини.
У 1901-му у Стокгольмі в п’яту річницю смерті Альфреда Нобеля були вручені перші Нобелівські премії.
10 грудня 1936 року король Едуард VIII зрікся престолу – чому
У 1936 році король Великої Британії Едуард VIII офіційно зрікся престолу. Він зробив пропозицію американці Волліс Сімпсон, яка перебувала в процесі другого розлучення. Проте, як номінальний голова Англіканської церкви, монарх не мав права одружитися з розлученою жінкою. Едвард встиг побути королем 327 днів і передав права молодшому брату Джорджу – Георгу VI, діду нинішнього короля Чарльза.
1936 рік в Британії назвали «роком трьох королів»: у січні помер Георг V (зліва), і королем став його старший син Едвард VIII (праворуч). У грудні Едвард передав престол молодшому брату Георгу VI. (в центрі)
У травні наступного року розлучення Волліс було завершено, а у червні вони одружилися у Франції. Ще через кілька місяців подружжя побувало у нацистській Німеччині, де тепло зустрічалося із Гітлером. Саме тому доволі поширеною є альтернативна версія, що Едвард зрікся престолу не тільки через кохання. Мовляв, його змусили це зробити через відверті політичні симпатії до лідера нацистів, неприпустимі для британського монарха напередодні Другої світової.
Едуард, герцог Віндзор, з герцогинею Волліс і Адольфом Гітлером в Баварії, 1937 рік
У 1948-му Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. Відтоді 10 грудня відзначається як День прав людини.
У 1984 році Генасамблея ООН затвердила «Конвенцію проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання» – міжнародний інструмент захисту прав людини.
У 2019-му в німецькій клініці помер Юрій Лужков, ексмер москви, який обіймав цю посаду 18 років, з 1992 по 2010 рік, і сприяв збагаченню своєї дружини Олени Батуриної на численних муніципальних будівельних контрактах. Сьогодні Батурина є №4 серед найбагатших жінок росії зі статками $1,3 млрд. Лужков максимально доклався до антиукраїнської пропаганди, просував ідею «повернення» Криму до рф, фінансував сепаратистські рухи в Криму і на сході України, наприклад, був серед учасників з’їзду ПІСУАР в Сєвєродонецьку у 2004-му.
Сьогодні в Стокгольмі і Осло традиційно пройде церемонія вручення Нобелівських премій. Нагадаємо, Нобелівська премія миру 2024 поїде до Японії, а з літератури – до Північної Кореї. Нобеля з економіки 2024 отримали автори книги «Чому нації занепадають».