Що робити, якщо ви знайшли на собі або дитині кліща? Чим небезпечні укуси кліщів? Тільки на Черкащині з початку 2025 року зареєстрували 13 випадків хвороби Лайма, що передається через укус кліща. Головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач розповів «Суспільному» про небезпеку хвороби і як діяти, аби мінімізувати ризик інфікування.
ДІвчинку вкусив кліщ, коли вона була в гостях у бабусі. Родичі вчасно його не знайшли. Коли помітили, кліщ вже насмоктався крові і був великого розміру, а вухо в дитини почервоніло. Малу повезли до лікаря, зробили щеплення і деякий час спостерігали амбулаторно.
Як правильно видалити кліща
Лікар Папач нагадує, як правильно витягнути кліща самостійно, якщо поруч немає лікаря і травмпункту:

- НЕ заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами. Його потрібно якомога швидше витягнути.
- Пінцетом: обережно захопити кліща якомога ближче до шкіри, тримаючи пінцет перпендикулярно до місця укусу. Повільно та акуратно тягнути угору, одночасно обертаючи проти годинникової стрілки. Зробивши два-три оберти, дочекатися, поки паразит самостійно вийде зі шкіри.
- Зробити петлю з нитки і накинути її якомога ближче до голови кліща. Повільно та без різких рухів тягнути вгору, перпендикулярно до шкіри.
Як правильно обробити місце укусу кліща
Після видалення кліща потрібно:
- Промити місце укусу теплою водою з милом.
- Обробіть рану антисептиком, наприклад, йодом або хлоргексидином.
- Ретельно вимийте руки з милом.
Що робити після того, як витягли кліща
- Якщо кліща помітили пізно і він пробув на тілі понад 36 годин, обов’язково зверніться до медиків, щоби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.
- Здавати кліщів на аналіз не потрібно!
- Спостерігайте за своїм станом ще кілька тижнів після укусу: якщо у вас підвищиться температура чи з’являться почервоніння на шкірі – негайно зверніться до лікаря. Рекомендується здати аналіз крові через 10-14 днів після укусу для виключення можливого зараження, каже Володимир Папач.
«Уважно спостерігайте за своїм самопочуттям. Якщо з’являться симптоми: підвищена температура, висип, головний біль або м’язовий біль, – негайно зверніться до лікаря», – підкреслює Володимир Палач
Як зменшити ризик укусу кліща на прогулянці
У Міністерстві охорони здоров’я нагадують, як зменшити ризики зустріти кліщів:
- Кліщі не стрибають з дерев, попри розповсюджену думку. Вони виповзають на людей і тварин з трави. Якщо плануєте гуляти в весняній травичці, одягніться безпечно: світлий одяг із довгими рукавами і штанинами. Стиль «бабусина черешня» теж допоможе – не вагайтеся заправити штани у шкарпетки.
- Краще триматися центру лісової стежки і не заходити в траву.
- Користуйтеся репелентами, візьміть балончик з собою, щоб побризкати вдруге через якийсь час. Проти кліщів ефективні репеленти, що мають такі речовини: DEET (ДЕТА), пікарідін (KBR 3023), IR3535, OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта), PMD (параментан-діол), 2-undecanone, перметрін.
- Кожні дві години оглядайте себе та своїх близьких.
Як оглянути себе після прогулянки
Коли повернетесь додому, зробіть ретельний огляд під хорошим освітленням, знизу вверх: лінія шкарпеток, підколінна впадина, пах, живіт, грудна клітка, комір сорочки, лінія волосяного покриву на голові, вуха, волосся та шкіра голови.
Приміть душ, а одяг, в якому були у лісі, почистьте і виперіть. Ковдри і підстилки також варто випрати, бо просто витрусити буде недостатньо.