Щорічна конференція для розробників Google I/O — головний захід, на якому компанія показує свої новинки та розповідає про те, над чим вона працює. На відміну від подій Apple, що викликають справжній ажіотаж у середовищі техногіків, інтерес до заходів Google більш стриманий.
Однак те, що компанія показує один раз на рік на конференції, визначає вектор розвитку всієї галузі та дає змогу зрозуміти, які акценти Google робить у своїй роботі, на що звертає увагу та чого чекати спільноті користувачів і розробників у найближчий рік від ринку.
Минулого року Google I/O була скасована, відповідно, Google I/O 2021 пройшла після дворічної перерви. За цей час з'явився та вибився в лідери TikTok, світ дізнався, що таке ClubHouse і соціальне аудіо, а найголовніше — дистанційна робота та навчання стали буденним явищем для багатьох людей в усьому світі.
Зміни, пов'язані з пандемією, відобразилися на анонсах Google I/O. Віддалене співробітництво стало лише одним із пріоритетних напрямків, про які йшлося на головному заході Google. Про інші цікаві анонси — в нашому докладному огляді.
Android 12: найбільший privacy-редизайн мобільної платформи
Нова версія операційної системи Android 12 отримала новий дизайн і низку можливостей. Крім візуальних змін, нових віджетів, інакше оформлених повідомлень, особливої уваги варті функції захисту приватності власників пристроїв, що працюють на Android.
За допомогою цих функцій Google частково вирішила повторити концепцію Apple — якомога більше повідомляти користувачам про те, що роблять застосунки на їхніх пристроях і до яких функцій смартфона вони отримують доступ. В Android 12 з'явиться спеціальний розділ Privacy Dashboard, який дасть змогу побачити, які програми отримають доступ до камери, мікрофона та геолокації пристрою.
Так само, як у Apple iOS, в Android 12 буде спеціальна іконка, яка повідомлятиме про те, що застосунок просто зараз отримав доступ до камери та мікрофона. У налаштуваннях можна буде відключити такий доступ одразу для всіх застосунків. Отже, в один свайп можна буде позбутися одвічних побоювань про те, що смартфон нас «підслуховує».
Wear — нова платформа для розумних годинників
Нова платформа Wear OS стала результатом об'єднання операційної системи Wear OS від Google і Tizen від Samsung. Платформа працюватиме швидше, більш економно витрачатиме ресурс акумулятора, з її допомогою розумний годинник зможе отримати доступ до низки онлайн-сервісів, серед яких — YouTube Music, Google Maps і багато іншого, а також до завантаження програм із Google Play та розширених функцій підтримки платежів. Раніше стало відомо, що нова платформа може підтримувати функції нещодавно придбаного компанією Google фітнес-застосунку Fitbit.
LaMDA — нова система розпізнавання мовлення
Ще одна новинка — технологія розпізнавання мовлення LaMDA, здатна розуміти запити голосом людини та пропонувати відповіді на основі контексту спілкування. Іншими словами, ця система зможе вести повноцінний діалог і активно використовувати штучний інтелект для голосового помічника, в сервісі Workspace або навіть просто в пошуку. Наприклад, пошук від Google зможе зрозуміти голосовий запит «квітуча сакура не в Японії», а завдяки LaMDA можна буде знайти фото або відео на цей запит. У планах компанії — зробити так, щоб LaMDA могла розуміти відеозапити.
Штучний інтелект для медицини
У Google вирішили зайнятися ринком MedTech і анонсували випуск нового проєкту, пов'язаного з медициною. Йдеться про використання штучного інтелекту для постановки попередніх медичних діагнозів. У компанії планують запустити інструмент оцінювання стану шкіри та волосся та навіть постановки попередніх діагнозів на основі фотографій.
Користувачам буде досить зробити знімок, наприклад проблемної родимки або почервоніння, відповісти на кілька запитань, а спеціальна платформа дасть висновок щодо стану шкіри. Правда, в Google підкреслюють, що ця оцінка — лише попередня, тому компанія не планує замінити лікаря, але звертатиме увагу користувачів на те, що їм потрібна кваліфікована консультація.
Покращений парольний захист
Компанія оголосила про поліпшений парольний захист для браузера Google Chrome. У цьому браузері вже давно з'явилася функція, яка повідомляла користувачеві про те, що до його пароля отримано неправомірний доступ. Однак часто на повідомленнях справа й завершувалася: багато користувачів не поспішали міняти свої паролі. Нове оновлення під назвою Duplex, представлене на Google I/O, дасть змогу перейти на потрібний сайт і там змінити пароль.
Користувачеві треба буде лише натиснути кнопку «Змінити пароль», а система Duplex виконає всі інші дії. Правда, з представленого опису поки що складно зрозуміти, як саме ця система працюватиме, адже на різних сайтах функція зміни паролів реалізована неоднаково.
Спочатку ця функція буде доступна тільки для користувачів із США. Головна умова її роботи — синхронізація паролів у Google Chrome.

Нові функції для робочого онлайн-середовища
Сервіс роботи з документами Google Docs і робоче середовище Google Workspace стали стандартом для багатьох компаній і віддалених команд. Компанія Google I/O анонсувала безліч нововведень для її робочого середовища Workspace. Головна новинка — функція під назвою Smart Canvas, яка об'єднує всі елементи Workspace та забезпечує їх зручне взаємне використання.
Наприклад, під час відеозустрічі Google Meet можна продемонструвати документ із Google Docs і, навпаки, запустити відеозустріч можна з вікна онлайн-редактора документа. У таблиці було внесено тимчасову шкалу, яку часто використовують у проєктному менеджменті. Компанія планує додати до Google Meet субтитри та переклад, а також поліпшити функції перевірки орфографії та пунктуації.
Голограма не лише для короля: Project Starline
Технології відеоспілкування за допомогою голограм, аналогічних тим, які продавав головний герой фільму «Голограма для короля», компанія Google втілила у своєму проєкті Project Starline, представленому на Google I/O.
Суть проєкту полягає в спробі створення голограми — тривимірної моделі співрозмовника з ефектами його присутності. Судячи з відео, голограма дає змогу бачити співрозмовника з різних кутів. Продукт вийшов досить реалістичний: люди, які тестували Project Starline, не приховували свого відчуття спілкування з живою людиною.
Однак поки що складно зрозуміти, наскільки ця технологія готова до масового використання, особливо якщо брати до уваги досить громіздке обладнання, потрібне для створення та використання голограми. Правда, компанія повідомляє, що цю технологію вона вже використовує в декількох своїх офісах і в її планах — тестування цієї технології на переговорах із діловими партнерами.
Приватність, штучний інтелект і онлайн-взаємодія — головні напрямки Google I/O
Аналіз анонсів Google I/O дає змогу зрозуміти акценти Google і напрямки розвитку компанії, зокрема ті, які будуть особливо перспективні на ринку технологій.
Поліпшена приватність і захист
Зміни в Android, пов'язані з інформуванням користувачів про те, що відбувається з їхнім пристроєм, стали частиною багатьох анонсів Google. Так, компанія повідомила, що не зберігатиме дані про активність користувачів у своїх сервісах і застосунках за замовчуванням. Користувачі за бажання зможуть активувати цю функцію вручну. Також компанія спростила видалення пошукової історії безпосередньо зі сторінки пошуку та очищення історії місцезнаходжень у Google Maps. Ці нововведення є продовженням ідеї компанії змінити підхід до рекламного таргетингу. Крім того, нові функції управління паролями — це теж орієнтація Google на поліпшену безпеку даних, що відповідає запиту користувачів.
Штучний інтелект
ШІ став невід'ємною частиною більшості проєктів Google, і серед них — не лише система розуміння мовлення LaMDA та діагностика за фотографіями. У компанії повідомили про створення нейромережі MUM (Multitask Unified Model), яка поліпшить роботу пошуку, так само як і інших її сервісів. На основі MUM Google активізує використання живого мовлення в усіх її продуктах, а також розуміння контексту, пов'язаного з користувачем.
Наприклад, нейромережа MUM здатна проаналізувати вміст фотографій користувача та відфільтрувати його на основі певних критеріїв, наприклад відібрати всі знімки, на яких є велосипед або зелений рюкзак. Інший приклад роботи MUM — побудова оптимальних маршрутів залежно від погодних умов і досвіду користувача з одночасними рекомендаціями про те, яке спорядження йому знадобиться.
Онлайн-взаємодія
Оновлення Google Workspace та запуск Project Starline свідчать про те, що компанія активно розвиває проєкти, призначені для різних видів онлайн-взаємодії: віддаленої роботи, переговорів, співпраці на відстані. На конференції Google озвучила плани про те, що 20% її співробітників продовжать працювати віддалено на постійній основі, а отже, такі інструменти будуть потрібні, насамперед, самій компанії. А зважаючи на те, що за останній рік світ заново відкрив віддалену роботу, на ці розробки Google напевно буде попит.