Facebook Pixel
IT
IT

5G обійдеться мобільним операторам у $1,2 мільярда


Український телеком готується до тестових випробувань зв'язку п'ятого покоління в 2020 році. The Page опитав операторів, вендорів, експертів телекому і склав попередню оцінку інвестицій, які знадобляться для того, щоб ця технологія повноцінно запрацювала в нашій країні.

Вкладення в 5G будуть складатися з ціни частотного ресурсу, а також з вартості витрат на устаткування та його установку.

Quote«Сигнал 5G – це дуже висока швидкість, але водночас він не проходить крізь стіни і навіть крізь віконне скло», – говорить експерт телекомринку Сергій Горбачевський.

Вартість ресурсу варто буде порівнювати з витратами на ліцензії, які оператори купували раніше. У 2018 році «велика трійка» заплатила за 80 МГц в діапазоні 2600 МГц близько 2,5 млрд грн.

На сьогодні, за даними вендорів, в Україні немає базових станцій, готових до запуску 5G. Це означає, що в тих місцях, де буде вирішено впроваджувати цю технологію, операторам потрібно буде провести апгрейд існуючих станцій, підключивши до них додаткове обладнання.

Вендори рекомендують враховувати станції діапазону 2600 МГц як найбільш близькі до частотного ресурсу, який може бути проданий під 5G (3500 МГц).

Згідно з даними Українського державного центру радіочастот (УДЦР), станом на 15 листопада 2019 року в Україні було видано 3255 документів на базові станції 4g/LTE в діапазоні 2600 МГц.

Тільки для побудови мережі, що аналогічна до існуючої 4G в діапазоні 2600 МГц, враховуючи максимальну вартість обладнання для однієї станції в розмірі $10 тис, інвестиції складуть від $32,5 млн. І це тільки на першому етапі.

Також, за даними УДЦР, в Україні працюють понад 17 тисяч станцій діапазону 1800 МГц, які в теорії можна переобладнати під 5G, і Vodafone зараз проводить відповідні випробування. Апгрейд таких станцій буде коштувати дорожче – щонайменше $175 млн.

QuoteВартість запуску 5G на вже існуючих базових станціях складе $1 млрд за ліцензію + $175 млн за обладнання для станцій діапазону 1800 МГц + $32,5 млн за обладнання для станцій діапазону 2600 МГц. Разом — $1,2 млрд.

Отже вартість запуску 5G на вже існуючих базових станціях складе $1 млрд за ліцензію + $175 млн за обладнання для станцій діапазону 1800 МГц + $32,5 млн за обладнання для станцій діапазону 2600 МГц. Разом — $1,2 млрд.

Однак існуючих станцій, швидше за все, не вистачить. «Сигнал 5G – це дуже висока швидкість, але водночас він не проходить крізь стіни і навіть крізь віконне скло. Через це в місцях використання технології необхідна велика кількість базових станцій», – розповідає експерт телекомринку Сергій Горбачевський.

Отже може знадобиться набагато більше базових станцій для цього типу зв'язку. На прикладі країн, які вже запустили зв'язок нового покоління, йдеться не про тисячі, а про десятки тисяч.

Втім, оператори не поспішають впроваджувати нове покоління зв'язку – попри підписаний ще Петром Порошенком указ, який зобов'язує запустити його в 2020 році.

Зараз українські оператори тільки добудовують мережу 4G. «Київстар» з 2015 по 2018 рік інвестував у розвиток своєї 22,5 млрд грн.

Quote«Завдання ринку – розвивати 4G мережі. У цьому стандарті закладений величезний потенціал для еволюційного розвитку технології. Всі сучасні застосування 5G можна отримати в мережах 4G. Для цього там достатньо швидкості і є великий потенціал її нарощування», – говорять в «Київстар».

За останні чотири роки другий за величиною український оператор Vodafone вклав в інфраструктуру понад 24 млрд грн і продовжує будувати 4G і 3G мережі.

Quote«У телекомі є правило зміни технологій не частіше, ніж одного разу на чотири роки. Це мінімально достатній термін, який дозволяє впровадити технологію та отримати від неї комерційний ефект, щоб мати можливість реінвестувати отримані кошти в технології наступного покоління», – заявили у пресслужбі Vodafone.

Для Vodafone така можливість з'явиться у 2022 році.

У свою чергу lifecell і Ericsson запускають 5G в декількох фірмових магазинах оператора до 2020 року. Але про терміни запуску повноцінної мережі говорити рано.

Quote«Поки що наша основна мета — розгортання 4 G», – говорить керівник департаменту корпоративних комунікацій lifecell Денис Казван.
Подякувати 🎉