Facebook Pixel
IT

«Зараз слушний час почати бізнес». Tech Lead компанії SoftServe про те, як влаштований IT-бізнес у США та Україні

Роман Могілатов, Tech Lead компанії SoftServe. Фото: особистий архів

Роман Могілатов, Tech Lead компанії SoftServe. Фото: особистий архів

У 2020 році сервісний IT-ринок зріс на 20% проти 2019 року. Загальна частка IT у структурі експорту України досягла 8,3%. За 2020 рік Україна експортувала IT-послуг на $5,06 млрд. Це лише картина, яка свідчить про бурхливий розвиток сегмента IT-послуг у країні. Але будь-який значний прорив в економіці завжди будується на простих людях. Тих, хто, власне, і створює програмні продукти. І в кінцевому підсумку або їде з ними до США, або прагне потрапити до цієї країни. Що рухає українськими програмістами, які переїжджають до Штатів; як вони влаштовуються в цій країні; у яких нішах в IT сьогодні найбільший попит; що буде зростати найшвидшими темпами і як зробити кар'єру в IT, The Page вирішило з'ясувати в Романа Могілатова, Tech Lead компанії SoftServe.

Роман починав свій кар'єрний шлях в Україні, останні три роки живе і працює в США. Був техлідом у продуктових і аутсорсингових компаніях, мав досвід роботи в стартапі. В IT уже 14 років.

Коли ви взялися за програмування? Коли взагалі не пізно починати?

— Я захопився програмуванням у 9 класі. Подобалося розв'язувати завдання на Паскалі — мові програмування, яка зараз уже не використовується, шукати оптимальніші алгоритми. Я писав код і запускав його. Він не працював, я шукав помилки й запускав його знову і знову. Й от на темному екрані терміналу з'являються символи з правильною відповіддю. Цей захват забути неможливо. Були такі думки в голові: «Комп'ютер робить те, що я йому скажу». Було цікаво, і я далі освоював нові мови програмування та інструменти. До закінчення школи я вже непогано знав Паскаль, С, JavaScript, PHP і трохи вмів робити розмітку вебсторінок на HTML/CSS. На екзамені з інформатики, крім основної програми, презентував комісії свій перший проєкт English Quiz 1.0. Це навчальна програма для дітей 1 — 3 класів. Вона допомагала дітям вивчати неправильні дієслова англійської мови. У програмі була гейміфікація: за кожну правильну відповідь дитині відкривався шматочок пазла, а наприкінці гри вона бачила повну картину. Крім того, додав аналітику: усі дії дитини в програмі записувалися, і їх потім міг переглянути вчитель. У підсумку склав іспит на 12 із відзнакою. Десь навіть грамота лежить. Пізніше чув позитивні відгуки від вчителів англійської, які використовували English Quiz 1.0 у роботі, і додав кілька поліпшень на їхнє прохання. Так усе й починалося. Після школи вже пішли перші комерційні проєкти, але це вже інша історія.

Коли можна почати — це хороше запитання. Гадаю, можна почати, коли поруч є хороший учитель. У мене такий був у школі. Знаю людей, які починали програмувати в університеті або приходили в програмування з інших професій — усі добре влаштувалися. Шлях цей простим не буває ніколи, але, вважаю, пройти його можна в будь-якому віці.

QuoteДля того щоб переїхати до США, потрібно бути експертом світового рівня, і має бути американська компанія, яка хотіла б вас найняти. Крім того, у США пошук експертів завжди спочатку відбувається на внутрішньому ринку й тільки потім за кордоном.

Як ви опинилися в США?

— Я експерт у побудові високонавантажених серверних систем і domain-driven проєктуванні. Для прикладу, умовний Facebook — це високонавантажена система, проєкт із сотнями мільйонів користувачів. За даними на 2021 рік, у системі 2,7 млрд користувачів.

Компанія SoftServe не могла знайти такого фахівця в США й запропонувала мені перевестися до американського офісу. Ми стартували нові перспективні проєкти, і я зацікавився цією пропозицією. Родина рішення теж підтримала, і ми поїхали. До цього працював у дніпровському офісі компанії.

Скільки років потрібно для того, щоб досягти значних успіхів у програмуванні?

— Я переїхав до США як експерт, що має спеціалізовані знання і 12 років комерційного досвіду. Для того щоб переїхати до США, потрібно бути експертом світового рівня, і має бути американська компанія, яка хотіла б вас найняти. Крім того, у США пошук експертів завжди спочатку відбувається на внутрішньому ринку й тільки потім за кордоном. Щоправда, з цим проблем немає, адже в США, як і в усьому світі, висококваліфікованих фахівців в IT зараз бракує.

Скільки йде часу на те, щоб отримати роботу за кордоном?

— Для того щоб стати експертом в IT, потрібно мати досвід роботи з великими проєктами. Я завжди прагнув вибирати найскладніші проєкти і заглиблюватися в їхній бізнес-складник. До моменту переїзду я 5 років працював технічним керівником і провідним інженером у двох масштабних проєктах світового рівня, створював їхню архітектуру й керував розробленням. Ключова навичка для зростання — добре робити свою роботу й отримувати нові знання. На шляху до звання експерта в IT відсидітися в тихій гавані не вийде.

Моя кар'єра почалася у 2007 році в компанії Spexo. Це невелика компанія в моєму рідному місті Кам'янському. Ми займалися розробленням CRM і ERP-систем для бізнесу в СНД і інтернет-магазинів для ринку США. Я займався розробленням платформи, на якій ми будували наші проєкти. Вона давала змогу нашим розробникам генерувати код застосунків і значно заощаджувала ресурси компанії. Це була дуже відповідальна робота, бо зміни в платформі впливали на всіх клієнтів компанії, і платформа була основною частиною бізнесу Spexo. У Spexo я пропрацював 5 років, за цей час багато чого навчився і прочитав багато книг за фахом.

У 2013 році я отримав пропозицію щодо роботи від компанії Cupid PLC. Це був світовий лідер у сфері онлайн-знайомств. У компанії було більш як 60 сайтів, якими користувалися понад 50 млн осіб у Європі та США. У компанії працювали понад 1000 осіб, і вона активно зростала. Потрібно було розвивати високонавантажену платформу, впроваджувати нову мікросервісну архітектуру. Я зацікавився цією пропозицією і приєднався до дніпропетровської команди передових розроблень як старший розробник. Першим моїм проєктом був сервіс стрічок активності користувачів. Коли користувач заходив на вебсайт, він міг бачити всі оновлення своїх знайомих: хто додав нові фотографії, хто змінив статус або зробив оголошення. Усе так само, як зараз у Facebook та Instagram. Розроблення цього сервісу тривало 3 місяці, і я провів його через усі стадії — починаючи з проєктування архітектури та побудови концепту до поетапного впровадження на виробничих серверах. У процесі впровадження знайшли проблему продуктивності в одному зі сторонніх компонентів, яка мало не призвела до тимчасової відмови всієї платформи. За великих обсягів користувачів це штатна ситуація. Довелося екстрено замінювати цей компонент аналогом від іншого постачальника та перезапускати весь процес тестування і впровадження. У підсумку встигли в строк. Після повного запуску сервіс опрацьовував 2 млн подій на добу. Так я отримав досвід роботи з високонавантаженими системами. Для компанії запуск цього сервісу був великим кроком уперед, і ми й далі розробляли нові сервіси, а до кінця 2014 року створили платформу повністю на базі цієї архітектури. На той час я встиг стати провідним розробником у компанії, познайомитися з багатьма професіоналами, з якими підтримую зв'язок і досі. З ностальгією згадую ті часи.

У 2015 році мене запросили працювати технічним керівником до компанії SoftServe. Наш підрозділ займався розробленням у сфері корпоративної та державної безпеки у сфері IT разом із компанією Cisco. Доводилося багато співпрацювати з компаніями Sophos і McAfee, а також із деякими урядовими організаціями в Європейському Союзі та США. Деталей розповісти не можу, але можу сказати, що це великі обсяги даних, складні архітектурні рішення й висока ціна помилки. Для того щоб уникнути останнього, доводилося будувати правильні процеси й багато комунікувати з фахівцями з Каліфорнії. Кілька разів їздив у відрядження до США для обговорення найважливіших архітектурних рішень. Крім проєктної роботи, провів понад 100 технічних інтерв'ю як експерт із мови програмування Python.

Ще був цікавий досвід роботи в стартапі з Кремнієвої долини. До мене звернулася компанія Portside, яка створювала систему фінансового та операційного управління для власників приватних літаків. Я був першим фахівцем із серверної частини й закладав перші архітектурні рішення. Зараз компанія Portside успішно розвивається і є лідером у своїй галузі. Працювати в стартапі цікаво — потрібно швидко ухвалювати багато важливих рішень і багато працювати. Особисто знаю засновників і ключових інженерів. Це одна з найпрофесійніших команд, які мені доводилося бачити. Упевнений, що з ними приватна авіація в надійних руках.

До США я переїхав у 2019 році як технічний керівник на запрошення компанії SoftServe. Зараз займаюся розробленням проєктів у сфері відкритого вихідного коду та інформаційної безпеки спільно з компанією Cisco.

Якими є ваші основні досягнення в програмуванні?

— Основне — це, звісно, проєктна робота разом із компаніями SoftServe, Cisco і Portside. Кожен проєкт завжди був складніший за попередній і приніс користь мільйонам людей по всьому світу. Крім проєктної роботи, я завжди займався персональними проєктами. Так, у 2015 році я займався розробленням бібліотеки для мови програмування Python. Ця бібліотека називається Dependency Injector. Вона допомагає розробникам реалізовувати принцип впровадження залежностей або dependency injection у мові програмування Python. Робота над Dependency Injector починалася як хобі, а зараз його завантажують 600 тисяч разів на місяць, і він на перших позиціях за запитом "python dependency injection" у Google. У 2021 році Dependency Injector обійшов за популярністю конкурента від компанії Google і став найпопулярнішим у світі у своєму класі.

У 2020 році, у розпал пандемії COVID, ми з товаришем запустили проєкт у Telegram. Він називається МенторБот. Це Telegram-бот для пошуку ментора в IT. Коли IT-фахівці доростають до певного рівня, у них виникає потреба ділитися знаннями. Таких фахівців називають менторами. Вони діляться досвідом із новачками, допомагають побудувати кар'єру в IT. Запит суспільства на це зараз високий, і проєкт вийшов успішним. Зараз нашим ботом користуються понад 4 тисячі людей.

Розкажіть про цей бот. Які проблеми він розв'язує?

— Ви вирішили опанувати одну з професій в IT. Перед вами стоїть вибір: як і чого навчитися, щоб швидше взятися до роботи. Ви пригадуєте, що у вас є знайомий, який уже працює в IT, і звертаєтеся до нього за порадою. Ваш знайомий радий поділитися досвідом — він говорить, що міг би бути вашим ментором і допомагати з навчанням. Так було в нас із товаришем. Ми відчули, як менторство спрощує й прискорює навчання на особистому прикладі. Вирішили зробити сервіс для всіх. Сервіс, де зустрічатимуться ті, хто хоче вчити і вчитися IT. Так і з'явився МенторБот.

Щоб почати шукати ментора, потрібно знайти МенторБот у Telegram і натиснути кнопку Start. Бот покаже, хто з менторів зараз доступний, і ви зможете їм написати. Ментор отримає ваше повідомлення і зможе зв'язатися з вами безпосередньо в Telegram. Якщо ментора знайти не вдасться, то бот напише вам сам, коли з'являтимуться нові ментори. Платити нічого не потрібно — бот безоплатний.

Якщо ви ментор, то в МенторБоті на вас дуже чекають. Знайдіть МенторБот у Telegram і заповніть профіль. Розкажіть про себе і свій досвід, вкажіть технології, яким готові навчати. Бот додасть ваш профіль у пошук і розішле повідомлення всім учням. Ви можете шукати учнів самі або почекати, поки вам напишуть. Попит великий, і зазвичай це відбувається швидко.

Я постійно знаходжу учнів у нашому боті. Зазвичай працюю з 2-3 особами. Зідзвонюємося з кожним індивідуально кілька разів на тиждень. На зустрічах розбираємо технічні завдання й готуємося до інтерв'ю. Багато з моїх учнів уже знайшли роботу й навіть допомагають іншим. Я радий цьому. Подобається допомагати й ділитися знаннями, розвивати індустрію.

QuoteВикликом останнього року стала кібербезпека. Торік було багато резонансних зломів, плюс через переведення всіх на віддалену роботу підтримувати безпечну роботу стало складніше. Цей напрямок активно розвивається.

Як, на вашу думку, розвиватиметься ринок ІТ надалі?

— Мій прогноз оптимістичний: ринок IT зростає й далі зростатиме. На сайтах DOU і Djinni зараз понад 20 тис. вакансій. До того ж за кожною вакансією може стояти не одна позиція. Компанії часто шукають декількох фахівців одного профілю. Така сама ситуація і в США. У Північній Кароліні, де я зараз живу, оголосили про відкриття кампусів Apple і Google. Це додаткові 3 тис. робочих місць.

З технічного погляду я робив би ставку на роботу з даними та хмарні технології. Звісно, як завжди потрібні фахівці з JavaScript, Python, Java і автоматизованого тестування. Ці напрямки мають найбільший попит.

З погляду бізнесу викликом останнього року стала кібербезпека. Торік було багато резонансних зломів, плюс через переведення всіх на віддалену роботу підтримувати безпечну роботу стало складніше. Цей напрямок активно розвивається.

Відкрили б ви зараз свою IТ-компанію?

— Так, гадаю, зараз слушний час почати IT-бізнес. Ринок IT в усьому світі становить $4 трлн. План зростання на найближчий рік становить 8%, або $320 млрд. Займатися варто тим, у чому непогано розбираєшся. Я експерт у побудові серверних систем і відкрив би консалтинг-компанію за цим напрямком. Якби жив в Україні, будував би сервісну компанію, орієнтовану на західні ринки. В Україні зараз гостро відчувається брак фахівців. Для сервісної компанії це проблема. Але є й інший тренд — багато здібних людей хочуть «увійти в IT». Відповідно, я б намагався покрити брак фахівців на ринку вирощуванням талантів усередині компанії. З послуг орієнтувався б на хмарні технології, опрацювання даних і аналітичні системи. Це технологічні сегменти, які наразі мають найбільший попит.

У чому секрет успіху стартапу у сфері IТ? Що потрібно для того, щоб побудувати тут успішний бізнес?

— Не думаю, що є якийсь конкретний секрет. У вас є ідея, і ви хочете її перевірити. Будуєте продукт і отримуєте фідбек із ринку. Може бути, що ваша ідея нікому не цікава. Тоді проєкт краще закрити. Якби до МенторБот у перший день прийшли 3 людини, ми, найімовірніше, його б закрили. Ще може виявитися, що фіча, яку ви вважали додатковою, насправді у вашому продукті є ключовою. Тоді продукт доведеться швидко перебудовувати й робити цю фічу головною. Потрібно багато працювати й добре відчувати ринок. Якщо вийде знайти правильну нішу, потрібно робити продукт комерційно успішним.

QuoteУ США дуже цінується навичка connecting dots — дослівно «з'єднати точки». Це коли вмієш зіставляти інформацію з різних джерел і ухвалювати ефективні організаційно-технічні рішення, координувати роботу.

Чим відрізняються правила роботи IТ-ринку в США від України?

— Як експерту мені доводилося спілкуватися з архітекторами, технічними директорами й керівниками продуктів великих компаній у США. Обговорювали архітектуру та побудову технічних команд. Звернув увагу на цікаве поєднання оптимізму й бізнес-прагматизму. Контрольований ризик вітається. У США більше продуктових компаній. Відповідно, більше фахівців із продуктовим майндсетом. Такі фахівці більше орієнтовані на результат. І це дуже цінується. Ще дуже цінується навичка connecting dots — дослівно «з'єднати точки». Це коли вмієш зіставляти інформацію з різних джерел і ухвалювати ефективні організаційно-технічні рішення, координувати роботу.

Як, на вашу думку, далі розвиватиметься IТ-ринок?

— Зараз з'являється багато проєктів, які були поставлені на холд під час пандемії. Ринок розганяється. Гадаю, така тенденція триватиме до кінця 2021 року. Далі ми повернемося до звичайних темпів зростання. З погляду найму, пандемія ввела нас у вимушений глобальний експеримент віддаленої роботи, і ми з ним впоралися. Пандемія COVID закінчиться, але до офісу повернуться не всі. Вважаю, що гібридна модель, коли фахівці працюють із дому й зустрічаються в офісі пару разів на тиждень, стане для багатьох нормою.

QuoteНайдинамічніша ніша — це ринок інструментів доповненої реальності (AR). Очікується, що він зростатиме в середньому на 100% у період 2021 — 2025 років. Це пов'язано з тим, що технологія успішно впроваджується в ритейлі, щоб поліпшити купівельний досвід онлайн. Інший ринок, що швидко зростає, — це телекомунікації. Третя важлива ніша — це кібербезпека. Обсяг світового ринку наразі становить $180 млрд.

Які ніші є зараз на зовнішніх ринках в IT?

— Ринок IT становить $4 трлн і зростає. Довгостроковий тренд теж позитивний. Очікуваний обсяг ринку до 2030 року становить $15 трлн. Найдинамічніша ніша — це ринок інструментів доповненої реальності (AR). Очікується, що він зростатиме в середньому на 100% у період 2021 — 2025 років. Це пов'язано з тим, що технологія успішно впроваджується в ритейлі, щоб поліпшити купівельний досвід онлайн.

Інший ринок, що швидко зростає, — це телекомунікації. У світі стає все більше смартфонів. У 2022 році ми перейдемо позначку 5 мільярдів пристроїв онлайн. На тлі цього планується, що до 2024 року технологія 5G буде доступною для 40% населення планети і стане найшвидшою з коли-небудь розгорнутих у глобальному масштабі. Інший важливий факт: 70% споживачів вважають відправлення текстових повідомлень компаніям ефективною формою спілкування. Навіть готові платити додатково за такий сервіс. Гадаю, на нас чекає майбутнє, де в кожного в кишені буде віртуальний помічник, який допоможе впоратися з рутинними завданнями.

Третя важлива ніша — це кібербезпека. Обсяг світового ринку наразі становить $180 млрд. Очікується, що у 2021 — 2025 роках обсяг середньорічного зростання складе 10%. Зростання ринку можна пояснити витонченістю кібератак, що зростає. Частота й інтенсивність кібершахрайства і злочинів збільшилися, що призвело до величезних збитків для бізнесу. Оскільки кількість кіберзлочинів значно збільшилася, компанії по всьому світі спрямували свої витрати на передові технології інформаційної безпеки для зміцнення своєї внутрішньої інфраструктури. Крім того, необхідність захисту критично важливої інфраструктури від розширених стійких загроз (APT) спонукала уряди по всьому світу реформувати свої стратегії кібербезпеки, створивши можливості для учасників галузі.

Як я вже говорив, зараз слушний час почати IT-бізнес. За наявності досвіду й команди, у кожній із цих ніш можна створити успішну компанію. Світовий технологічний ринок стає дедалі більшим, і ця тенденція, імовірно, збережеться ще на десятки років. Вікно можливостей ще відчинено.

Подякувати 🎉