Facebook Pixel

У НБУ без пояснення причин ліквідували управління з розслідування в Приватбанку

Автор

У Нацбанку України без пояснення будь-яких причин ліквідували управління, яке юридично супроводжувало Приватбанк і судові справи по ньому. Як тепер координувати юридичну стратегію щодо держбанку — невідомо, повідомив в інтерв'ю НВ колишній глава департаменту ліцензування Олександр Бевз.

За його словами, ціле управління з координації стратегії створили не просто так — тут зіграли питання конфіденційності, кількості юридичних процесів і відмінності в специфіці українських і зарубіжних судових процесів.

Бевз сподівається , що розформування управління не означає зміну позиції НБУ щодо Приватбанку. Проте причини, за якими в регуляторі вирішили розпустити управління з досвідчених експертів і юристів, він не знає. Водночас ніякого обговорення своїх дій керівництво НБУ не проводило, що, на думку Бевза, є ще одним доказом того, що в центробанку відійшли від принципів прозорості управління.

Контекст. 30 червня керівництво департаменту ліцензування оголосило, що в повному складі звільняється з Нацбанку через незгоду з поточною політикою НБУ. Фінансисти звинуватили главу регулятора Кирила Шевченка в тому, що він централізує керівництво центробанком. Однак пізніше співробітники погодилися завершити свою роботу на початку осені.

Слідом за департаментом ліцензування з Нацбанку з тієї ж причини заявили про бажання піти ще кілька посадовців, зокрема директор з фінансової стабільності.

Що стосується Приватбанку, то його націоналізували у 2016 році. Уряд України вклав у капітал фінустанови понад 155 млрд грн бюджетних коштів. У цьому рішенні уряд посилався на пропозицію Нацбанку та ексакціонерів банку. Водночас самі колишні власники банку олігарх Ігор Коломойський і бізнесмен Геннадій Боголюбов націоналізацію не визнали і намагаються судитися з Україною за банк. На квітень 2021 року в судах зависло понад 100 справ, пов'язаних із Приватбанком. Усі вони потребують юридичного супроводу з боку НБУ як власника держбанку.

Детективи міжнародної компанії Kroll виявили, що протягом десяти років до моменту націоналізації Приватбанк був об'єктом масштабних шахрайських дій, внаслідок яких отримав $5,5 млрд збитків. Напередодні націоналізації понад 95% кредитів було видано сторонам, пов'язаним із колишніми акціонерами, а також афільованим з ними групам осіб. Коломойський називав ці звинувачення «фейком».

Подякувати 🎉