Facebook Pixel

Кабмін завалять паперами: ціни на заправках взяли під контроль

Уряд зобов'язав мережі АЗС звітувати про підвищення цін на нафтопродукти на понад 1%.

Відповідну постанову № 450 було оприлюднено 11 травня на сайті Кабінету міністрів. Згідно з документом, дизельне паливо та бензини марок А-92 і А-95 додано до списку соціально значущих товарів.

У постанові зазначається, що декларування зміни роздрібних цін на ці товари здійснюється в разі збільшення роздрібної ціни товару на 1% і більше, як порівняти із ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування нової ціни (без урахування дня декларування).

Учасники ринку та профільні експерти сприйняли цю ініціативу неоднозначно. За словами директора спеціальних проєктів НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева, рішення уряду буде неможливо реалізувати.

«Мені дуже важко уявити, як це рішення реалізовуватиметься, оскільки воно дуже відірване від реалій ринку. Якщо відкрити реєстр роздрібних цін, то можна побачити, що за останній рік 476 підприємств щось декларували. Це підприємства роздрібної торгівлі: аптеки, продовольчі магазини тощо. Тому в мене складається враження, що це зроблено для галочки на прохання зробити хоч що-небудь. До того ж варто звернути увагу на дату цього рішення — 29 березня. Виникає питання: де це рішення було майже півтора місяця? Чому на сайті Мінекономіки не оприлюднено проєкт цього рішення (як годиться, за місяць до його направлення до Кабміну)? Де результати обговорення цього рішення?»

Геннадій Рябцев

Геннадій Рябцев

Директор спеціальних проєктів НТЦ «Психея»

З ним солідарний директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн. За його словами, опублікована постанова — демонстрація непрофесіоналізму та безпорадності чиновників, які не можуть розібратися в ситуації на паливному ринку.

«У нас один із найпростіших ринків: ми на 80% залежимо від імпорту, купуємо це паливо за зрозумілими цінами й розуміємо, яка там податкова база. Ми можемо розкласти це все на складники й подивитися, чи об'єктивні ці ціни, чому вони так змінюються, від чого залежать тощо. Наші чиновники впевнені, що є якась змова й ціни регулюються незрозуміло ким. Водночас вони обирають незрозумілий механізм для регулювання. Я б зрозумів, якби це було державне регулювання, але якесь декларування бензину є, а скрапленого газу ні. І це тоді, коли газу на АЗС продається вже більше, ніж бензину. Це просто спроба насолити комусь».

Сергій Куюн

Сергій Куюн

директор у «Консалтинговій групі А-95»

Мережі АЗС також не розуміють необхідності вжитих заходів. Не бачить доцільності та здорового глузду в ухваленому рішенні й генеральний директор мережі АЗС SunOil Леонід Косянчук.

«Як можна декларувати можливе підвищення цін через 20 днів за тієї волатильності зовнішнього ринку, від якого ми цілком залежимо? Прогнозувати, що через 20 днів я, умовно кажучи, підвищу ціну на 28 копійок — це дурість. Найімовірніше, оператори ринку щодня подаватимуть декларації про підвищення цін через 20 днів. А ухвалювати рішення про те, підвищувати чи ні, будуть уже ближче до цієї дати. Оскільки за підвищення цін без декларування є штраф, а за не підвищення, згідно з декларацією, — немає. Ми просто завалимо Кабмін паперами».

Леонід Косянчук

Леонід Косянчук

Генеральний директор SunOil

На думку Сергія Федоренка, директора з комерційних питань компанії «Укргазвидобування» (володіє однойменною мережею АЗС), ухвалене рішення не позначиться на цінах.

«Історія полягає в тому, що раніше був підписаний меморандум, де Кабмін неформально просив не підвищувати ціни на пальне до понад 30 грн за літр. В іншому разі обіцяли вводити якесь додаткове регулювання. Але через те, що котирування нафти останнім часом зросли до $68 — 70 за барель, цінник на травневі свята перевищив цей негласний показник у 30 грн. Отже, Кабмін вжив відповідних заходів».

Сергій Федоренко

Сергій Федоренко

директор із комерційних питань компанії «Укргазвидобування»

Нагадаємо, Кабмін і Нафтогазова асоціація України підписали меморандум про наміри щодо створення сприятливого середовища, розвитку сумлінної конкуренції на ринку нафтопродуктів і задоволення потреб споживачів на період карантину.

Подякувати 🎉