Facebook Pixel

Зимовий час. Як роботодавці провідних компаній допомагають працівникам пережити часовий зсув

Андрій Юхименко
головний редактор The Page

На нас чекає не просто важкий понеділок, а один із найважчих понеділків року. Перший день за зимовим часом. Як до нього готуються у великих компаніях?

Наша редакторка розділу «Бізнес» Діана Полуніна написала майже вичерпну статтю про те, чому Україна переходить на зимовий і літній час, про шкоду цього переходу для здоров’я і про те, коли ми нарешті позбавимося цього атавізму індустріальної епохи.

Так, атавізму. Адже ідея ця з’явилася ще за часів, коли для освітлення використовували свічки та гасові лампи. Тоді й виникла ідея дати робітникам влітку додаткову годину, щоб попрацювати, а взимку заощадити на свічках і гасі. В Україні ця практика почалася лише 1981-го.

Чим шкідливий перехід на зимовий час

Часи та технології змінилися, і вже немає великого сенсу заощаджувати на електроенергії. Натомість лікарі почали робити дослідження, які показали, що сезонний зсув часу шкодить здоров’ю. Результати одного з них можна почитати на сайті американського Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI).

У статті закордонних науковців йдеться про масштабне дослідження, у якому аналізувалися медичні дані 150 млн американців і 9 млн шведів, отримані за багато років. Там наводяться вже відомі факти про те, що зсув часу призводить до значних проблем зі сном, на цілих 30% збільшує кількість дорожньо-транспортних пригод у день переведення годинників, спричиняє травми на виробництві та проблеми із серцем і судинами, збільшує ризик інфаркту. Нові дані показують, що заощадження часу призводить до змін у розумовій діяльності та поведінці, а також погано впливає на імунну систему. Дуже актуально під час пандемії.

У Верховній Раді поки що ніяк не скасують цю застарілу практику. Тому нам доводиться жити в цій реальності. Бізнес має підлаштовуватися. То ми запитали у великих компаній, як вони це роблять.

Результат не те щоб здивував, але змусив замислитися.

Перехід на зимовий час: як компанії готують співробітників

Один із найбільших продавців техніки — компанія «Ельдорадо» — мабуть, переймається переходом на зимовий час більше за інших. Хоча великих поблажок там не роблять, адже зараз гарячий сезон, але все-таки можна домовитися з керівництвом про те, о котрій починати робочий день: о 8-й, 9-й або 10-й ранку. А ще там розповідають працівникам заздалегідь, як підготуватися до переведення годинника. Ми теж писали про це.

У компанії МЕТРО вважають, що це взагалі не проблема: «Співробітники офісу METRO Україна з липня 2020 року працюють у режимі flexible hours (за гнучким графіком – The Page), тому це питання для нас не є актуальним». Нічого особливого не практикують і в інвестиційній компанії Concorde Capital.

А в компанії «Нова пошта» навіть розгубилися: «Чесно кажучи, не знаємо, як відповісти. Цікаво, а що відповіли інші компанії?»

От і нам цікаво.

Виходить, що проблема є. Її досліджують вчені. А бізнес і досі не знає, що із цим робити.

Принаймні можна дозволити людям у понеділок спізнитися, щоб вони не потрапили в ДТП, або відпустити додому, якщо комусь стане кепсько, хоча б на годину раніше.

От і доведеться вигадувати такі речі, поки Верховна Рада не спроможеться скасувати нікому не потрібний перехід на зимовий чи літній час.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора