Питання пошуку нових інструментів інвестування в нерухомість постає щоразу, щойно інвестор хоче придбати нерухомість площею від 1 кв. м. Але який спосіб обрати? Зараз вже є можливість інвестувати у нерухомість навіть за допомогою криптовалюти, тож про це ми говорили з експертами в рамках чергових інвестиційних дебатів, які відбулися 11 жовтня. Пропоную ознайомитися з їх ключовими тезами.
Інвестування через криптовалюту
Саме на це питання відповідав Андрій Трухан, засновник і керівник девелоперської компанії Smart Development, в рамках інвестиційних дебатів. Його команда розробили токени та відповідні договори для придбання житла.
Що дає володіння токеном:

- низький чек входу в інвестицію від $500;
- можливість володіти не всією нерухомістю, а лише її частиною;
- зі зростанням ціни квадратного метра дорожчає і сам токен;
- при продажі юніту інвестори отримують дохід на розмір капіталізації об’єкта;
- орієнтовна дохідність 23% річних у валюті.
Водночас експерт Ерік Найман наголосив, що єдиною перевагою токена є його низька ціна входу і можливість купити їх стільки, скільки у інвестора є вільних коштів.
Інвестування в комерційну нерухомість
На противагу прогресивному рішенню з токенами і смартконтрактами Павло Кравець, керівник відділу продажів Port Львів, Альтерра Груп, навів свою думку щодо переваг класичного інвестування в комерційну складську нерухомість:
- ринок складської нерухомості малих площ є новим для ринку України;
- практично нульова амортизація, оскільки відсутня потреба в оновлені об’єктів;
- високий рівень орендарів — це малі та середні бізнеси, які потребують нових якісних площ для своєї логістики;
- управління нерухомістю професійним управителем, який веде комунікацію з орендарями, здійснює контроль за платежами тощо;
- орієнтовна дохідність від 12% річних у валюті.
Ерік Найман зауважив, що хоч вхідний квиток в інвестиції в комерційну нерухомість і дорожчий, ніж в житлову, в цій ніші є потенціал дозаробити на проєкті на додачу до доходу з оренди складських приміщень.
Ключові питання
Отже, який проєкт кращий чи надійніший для інвестування, вирішувати глядачам, які, вочевидь, є й інвесторами в дохідну нерухомість. Проте, перед тим як наважитися на інвестування в житлову або комерційну нерухомість, я би радив спитати девелоперів про таке:
1. Чи володіють девелопери власним капіталом для повноцінного будівництва проєктів і ліквідації наслідків форс-мажорних обставин?
2. Чи є можливість швидко вийти з проєкту з мінімальними втратами для інвестора?
3. Яке забезпечення інвестиції?
4. За рахунок чого формується дохідність?
5. Як можуть вплинути валютні коливання на дохідність та вартість об’єкта?
Тож який з цих двох проєктів стане переможцем, ми дізнаємося вже 18 жовтня. До речі, в першому ефірі переможцем стала команда з Isatex Invest Group на чолі з Олексієм Фокарді — інвестиції в нерухомість Закарпаття.
Насамкінець хотів би нагадати, що в наступних дебатах візьмуть участь команди, які будуть визначати, куди краще інвестувати: землю чи квартиру. Більше про подію шукайте в YouTube на каналі Monitor.Estate.