Два знакові рішення влади за один день.
Одне — без сумніву, зі знаком «плюс»: ухвалення законопроєкту про Вищу раду правосуддя. Це ще один важливий крок (після ухвалення закону про ВККС), який спрямовано на реальну судову реформу. Ключовий елемент цього законопроєкту — створення Етичної ради за участю міжнародних експертів. Цей орган перевірятиме на добропорядність як членів Вищої ради правосуддя, так і кандидатів до Вищої ради правосуддя.
Зі свого боку сама Вища рада правосуддя відіграє ключову роль у контролі над роботою суддів і окремих судових органів. У голосуванні за законопроєкти про ВККС і Вищу раду правосуддя вирішальну роль зіграла політична позиція президента Зеленського, який на власному політичному досвіді (зокрема через протистояння з керівництвом Конституційного суду) переконався в необхідності радикальної судової реформи. До речі, дуже показово, що проти законопроєкту про Вищу раду правосуддя одночасно проголосували й ОПЗЖ, і «Євросолідарність» Петра Порошенка, хоча цей законопроєкт підтримували й наші міжнародні партнери, і Венеціанська комісія.
А от друга подія викликає, швидше, сумніви та критику. Верховний Суд України визнав незаконним і скасував указ президента Володимира Зеленського про скасування призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного суду. Я не оцінюю юридичний бік цього питання. Дуже важливим є політичний контекст і політичні наслідки цього рішення. Можливо, не випадково рішення Верховного Суду щодо Тупицького з'явилося саме того дня, коли парламент ухвалював рішення про реформування Вищої ради правосуддя. Знову, уже не вперше, ми бачимо і прояв кругової поруки в суддівському корпусі (Тупицького прикривають колеги з іншої судової інстанції), й опір самих суддів (нехай у непрямій формі) судовій реформі. Адже повернення Тупицького до Конституційного суду означатиме високу ймовірність блокування судової реформи через рішення Конституційного суду.
Ми бачимо запеклий опір судовій реформі з боку самих суддів і частини політичних еліт України. Але це означає, що судову реформу, спрямовану на радикальне очищення корпусу суддів, необхідно послідовно продовжувати. А саме рішення Верховного Суду, найімовірніше, буде оскаржуватися у Великій палаті Верховного Суду.
Опубліковано з дозволу автора
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора
Читайте також