«Це шоу-бізнес! Тут собаки їдять собак! Навіть гірше ... Коти їдять котів, а риби — риб!»
х/ф «Великий товстий брехун»
Окрім війни фронтової, триває інформаційна війна за «мізки» громадян, й одним з інструментів залишається телевізор.
Мені, як дипломованому спеціалісту з інформаційної безпеки держави, цікаво проводити фахові дослідження розважальної сфери, зокрема й далекого від мене ТВ-простору. Особливо всього, що стосується можливого впливу на українців контенту ворожої країни. Або ж українського на росіян… Мої колеги з ГО «Електронна республіка» проаналізували ТВ-програми та знайшли цікаві включення.
Ще в грудні 2017 року російський журнал РБК опублікував великий аналітичний матеріал під назвою «Студия «Украина»: кто снимает развлекательные хиты для российского ТВ». Серед іншого в ньому йшлося про те, що після 2014 року українського контенту на російському ТВ стало навіть більше.
Скандали довкола продажу формату «Ліги Сміху» російському телеканалу «СТС», старту «Дизель Шоу» на російському «Че!» та запуску шоу «Де логіка?», розробленого росіянами, на «Новому каналі» змусили мене згадати про текст РБК. Я попросив аналітиків подивитися, який український контент показують російські телеканали прямо зараз і який російський контент пропонують українські медіагрупи своїм глядачам.
Усе написане – результат аналізу програм телепередач базових російських і українських телеканалів за тиждень із 25 до 31 січня 2021 року — є суб’єктивною думкою активістів і базується на відкритих даних із мережі інтернет.
Українські формати, серіали та шоу на російському ТБ
Окрім викупленої у шведських дистриб’юторів франшизи «Ліги Сміху», яка запускається найближчим часом на телеканалі «СТС», і випусків «Дизель Шоу» на телеканалі «Че!» (які досі достеменно невідомо, хто продав), у російському етері вистачає й інших програм родом з України.
Зокрема, з понеділка о третій ранку на російському «НТВ» можна насолодитися українським серіалом «Отдел 44» – про спеціальний підрозділ київської поліції, що займається розслідуванням заплутаних злочинів із допомогою новітніх технологічних розробок. Прем’єра серіалу відбулася 1 вересня 2015 року на телеканалі ICTV, а 2016 року директор-президент телеканалу ICTV Олександр Богуцький назвав цей серіал серед інших «200 годин детективних історій з українськими акторами, знятих на вулицях Києва, з актуальними та близькими глядачу діалогами».
На «НТВ» український серіал можна дивитися вночі цілий тиждень, а у вихідні – навіть по кілька серій.
«Отдел 44» – не єдиний український серіал на «НТВ». У суботу, наприклад, можна переглянути «Пес 5». Його, як і згаданий уже «Отдел 44», знімає українська кінокомпанія Pro TV, а його прем’єра в Україні так само відбулася на ICTV. Одразу після «Пса» на «НТВ» можна переглянути програму «Международная пилорама» з Тиграном Кеосаяном, російським пропагандистом і автором фільму про кримський міст.
У п’ятницю. 29 січня, о першій ночі на телеканалі «Россия 1» глядач зможе насолодитися серіалом «Братские узы». Можна буде побачити одразу всі 4 серії нібито російської (за даними низки порталів) мелодрами, що зняті компанією УПС (UPS, UKRAINIAN PRODUCTION STUDIO) 2014 року.
До речі, за даними профільних ресурсів, прем’єра серіалу відбулася 6 грудня 2014 року одночасно на телеканалах «Інтер» і «Россия 1». У неділю о 5-й ранку на «Россия 1» можна переглянути художній фільм «Два билета в Венецию» від російсько-української продакшн-компанії Star Media.
Цей же фільм повторять і в неділю вночі – після випусків програм «Москва. Кремль. Путин», «Воскресный вечер с Владимиром Соловьевым» та ще одного фільму.
Російський телеканал «Пятница!» цього тижня щодня тішив глядача шоу «Орел и Решка» від української за походженням Teen Spirit Studio. У 2017 році студія осоромилася нібито зйомками цього шоу для Росії («Орел и Решка. Россия» теж у програмі), але пояснила тоді, що за зйомки в Росії відповідальною є європейська компанія, якій українці продали права, а самі Teen Spirit знімають (тоді знімали) «Орел и Решка. Перезагрузка».
На цьому ж каналі з понеділка до суботи можна дивитися й «Мир наизнанку» з Дмитром Комаровим. Прем’єра цього шоу відбулася на "1+1" ще в грудні 2010 року. З того часу вийшло вже 11 сезонів шоу, які успішно транслюються в Росії, Білорусі та інших країнах.
Вікіпедія говорить, що у «Мир наизнанку» є як українські ТВ-нагороди («Телетріумф»), так і російські – 2 ТЭФИ в номінації «Просветительская программа». Компанію шоу «Орел и Решка» та «Мир наизнанку» на каналі «Пятница!» складає прем’єра ще одного тревел-шоу – «Большой выпуск», яке веде заслужений журналіст України Антон Птушкін. Зазначу, що «Большой выпуск» – проєкт Антона для його YouTube-каналу, який «Пятница!» вирішила показувати у своєму етері.
Телеканал «Ю» у своєму етері з 25 до 31 січня вирішив продемонструвати російським глядачам епізоди таких українських шоу, як-от «МастерШеф. Украина», «Я стесняюсь своего тела. Украина», «Беременна в 16. Украина» та шоу «Папа попал», яке відоме в нас як «Хата на тата» (там шоу виходить із 2015 року). Усі ці шоу раніше демонструвалися (деякі демонструються й зараз) в Україні на телеканалах групи StarLightMedia.
Російський телеканал «Домашний» протягом тижня 9 разів показував епізоди проєкту «Реальная мистика» – скриптед-серіаліті, знятого студією «ТелеПро» на замовлення телеканалу «Україна».
На телеканалі «СТС» цього тижня українських ТВ-продуктів у програмі не було. Очевидно, там чекають на прем’єру свого варіанту «Ліги Сміху», забиваючи поки що етер «Єралашем», проєктом «Русские не смеются» та «Уральскими пельменями». Немає українського контенту й на «ТНТ», сітка якого більш як наполовину наразі складається із серіалів «СашаТаня», «Ольга» та «Бородач».
Водночас на головному рупорі Кремля – «Первом канале» – якщо не рахувати шоу «Жизнь других» із Жанною Бадоєвою, українського за проаналізований тиждень теж не було. Можливо, місце якогось українського продукту посів документальний фільм «Русофобия» із циклу «Краткое пособие по тому, как устроен мир», що демонструвався в понеділок. Можливо, «Первый» просто не вибрав ще український продукт, гідний себе.
У наступній статті розповім про російські формати та шоу на українському ТБ.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора