Всю цю історію з газовим контрактом я б розглядав комплексно, враховуючи не тільки обсяги прокачування газу, а також і можливість прямих поставок газу, і виплату компенсацій ($2,9 млрд нам повинен виплатити «Газпром»), і багато інших аспектів. Це пакет домовленостей.
Поки що я оцінюю опублікований протокол як загалом вигідний для обох сторін компроміс. Найбільше питання — це сам транзитний контракт, якого поки що немає. Наші говорять про ставку на транзит, «Газпром» — про якусь єдину ціну. Якщо цей контракт врешті буде підписано, я не думаю, що він буде непідйомним для «Нафтогазу». Загалом це взаємовигідна історія. Але може статися й таке, що контракт не підпишуть.
Читайте також: У «Нафтогазі» допустили невиконання «Газпромом» домовленостей про транзит газу
Що стосується обсягів прокачування газу, то мені здається, ми отримали максимум з того, що взагалі можна було отримати. «Газпром» неминуче буде знижувати обсяги, якщо ситуація не зміниться принципово – їм до 2022 році невигідно буде прокачувати і 40 млрд кубометрів. Мої джерела кажуть, що спочатку обговорювалися навіть менші обсяги: перший рік — 65 млрд кубометрів, потім — 40 млрд кубометрів, і протягом наступних років — по 35 млрд кубометрів. Це дуже схоже на правду, тому що з 2022 року українська ГТС починає конкурувати з іншими проєктами «Газпрому», і українська труба їм вже, по суті, не буде потрібна.
Читайте також: Новий газовий контракт став важким компромісом
Звичайно, все це буде перевірено практикою, але було б наївним припускати, що буде більше. Тут потрібно враховувати, що поставки газу в Європу та Туреччину від «Газпрому» вже падають. Якщо врахувати, що всі закачали в сховища газу під зав'язку, далі його стільки й не потрібно буде. Водночас зима дуже тепла. Крім всіх цих факторів, з трубопровідним газом «Газпрому» починає конкурувати скраплений природний газ (СПГ).
Аналітики «Газпрому» підрахували, що наступного року буде додатково 28-40 млрд кубометрів поставок СПГ. Це не дуже багато, але СПГ вже тіснить трубопровідний газ, нехай і повільно. Тож обсяги прокачування загалом будуть зменшуватися.
Контекст
- «Нафтогаз» і «Газпром» попередньо домовилися підписати новий контракт на транзит газу через українську ГТС. Договір на п'ять років передбачає прокачування 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, а з 2021-го по 2024 рік — з 40 млрд кубометрів щорічно.
- «Газпром» до цього часу зобов'язався виплатити «Нафтогазу» $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу. У відповідь Київ підпише з Москвою мирову угоду щодо врегулювання судових претензій АМКУ на $7,4 млрд.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора