Сонячна енергія вже зараз допомагає українським громадам підвищити свою енергетичну незалежність. Попри війну, низка успішних проєктів доводить, що навіть в умовах кризи можна впроваджувати «зелені» рішення, які забезпечують стабільне електропостачання під час відключень та економію коштів.
Наприклад, амбулаторія в селі Горенка на Київщині має тепловий насос та гібридну сонячну електростанцію, які покривають до 55% її потреб у електроенергії. Цьогоріч громадські організації втілили ще 16 таких ініціатив в інших медзакладах та школах, де сонячні панелі допомагають економити тисячі гривень щороку. Станції встановлювали в рамках проєкту, який виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням уряду Німеччини.
Але сонячна енергія — це не лише для громадських будівель. Багатоповерхові будинки також можуть скористатися цим рішенням, аби не лише зменшити витрати на електроенергію, але й гарантувати стабільність постачання під час відключень.
Приклади успішних проєктів
Є тепло та гаряча вода незалежно від відключень
Для ОСББ «Художник», що у Києві, відключення не страшні. У рамках програми «70/30», що діє в столиці для ОСББ та ЖБК, 70% вартості робіт фінансувало місто, а 30% зібрали та інвестували мешканці Загальна вартість робіт склала 2,5 млн грн. Завдяки цьому встановили сонячні панелі на даху, які живлять обладнання індивідуального теплового пункту. Це дозволяє мати тепло та гарячу воду незалежно від перебоїв в електропостачанні.
Перед встановленням СЕС мешканці провели детальне обстеження будинку для виявлення місць втрати тепла та електроенергії. Замінили склопакети та двері в під’їздах, утеплили фасад, після чого встановили три гібридні інвертори потужністю по 10 кВт і акумуляторну батарею на 30 кВт. Це обладнання може заряджатися як від електромережі, так і від сонячних панелей на даху.
Від акумуляторів будинок може автономно забезпечувати роботу теплового пункту до 48 годин, а система освітлення місць загального користування і зовнішнє освітлення може працювати на батареях протягом доби.
Працюють ліфти, насосна станція та освітлення
У Дніпрі ОСББ ЖК «Жуковський» встановило сонячні панелі, які забезпечуватимуть енергією ліфти, насосну станцію та освітлення будинку під час відключень електрики. Загальна вартість проєкту для чотирьох будинків ОСББ становить близько 5,5 млн гривень, що дає приблизну вартість одного проєкту на рівні 1,4 млн грн. Наразі реалізовано один з чотирьох проєктів.
Частину витрат вдалося компенсувати завдяки програмі Фонду енергоефективності «ГрінДім». Після завершення встановлення сонячної станції на першому будинку ОСББ отримало грантову компенсацію у розмірі близько 935 000 гривень. Програма передбачає технічні вимоги, яким повинне відповідати обладнання.
Взимку, коли сонячного світла менше, генерація енергії зменшується. У найбільш похмурі дні панелі виробляють лише 10-15% від загальної потужності. Однак у ЖК є можливість заряджати акумулятори в пікові години, а потім використовувати накопичену енергію, коли, наприклад, увечері сонця немає. В ОСББ сподіваються, що за рік сонячна станція дозволить знизити витрати на електроенергію щонайменше на 50%, а також повністю окупиться за 3-4 роки, з урахуванням грантової підтримки.
Автономний будинок у Києві
Наприкінці 2023 року жителі київського будинку ОСББ «Градинська, 11» у Києві зробили важливий крок до енергонезалежності, запустивши першу чергу сонячної електростанції потужністю 15 кВт. Це стало можливим завдяки програмі «70/30», яка діє в Києві: на суму 650 тисяч гривень купили три акумулятори.
Однак співвласники вирішили за власні кошти докупити ще один акумулятор і встановити додатково 9 сонячних панелей вартістю 258 тисяч гривень. Наразі система вже забезпечує освітлення загальних приміщень, роботу насосів та екстрену роботу ліфтів під час відключення електрики.
Сонячна енергія вже зараз допомагає жителям українських громад підвищити свою енергетичну незалежність під час війни. Вона не лише забезпечує стабільне електропостачання під час відключень, але й дозволяє заощаджувати кошти. І підтримка таких проєктів має стати пріоритетом для державної енергетичної політики — як для оперативного подолання наслідків російських атак на енергосистему, так і для довгострокового її розвитку.