Facebook Pixel

Шість років від Майдану до Вуханя

Павло Себастьянович
підприємець, координатор громадянської платформи «Нова країна»

Ситуація навколо евакуйованих з Китаю громадян України підняла на інформаційну поверхню старе питання: що ми за народ такий?


Ще не так давно, захищаючи корупційний режим Порошенка, проурядові ЛОМи переконували нас у тому, що всі біди України від нашої відсталості й неосвіченості, а влада у нас саме та, на яку ми заслуговуємо. Деякі медіа навіть намагалися підвести під цей висновок соціологічні опитування і робили науковоподібні висновки.

QuoteХіба в'єтнамці, малазійці, китайці були більш освіченими, свідомими, креативними?

Але звичайний роздум на тему «поганий народ» одразу дасть логічний збій, тільки-но починаєш порівнювати українців з іншими народами, що стали успішними.

Telegram Logo

Хіба були прибалти, грузини, вірмени, казахи більш просунутими? Хіба в'єтнамці, малазійці, китайці були більш освіченими, свідомими, креативними? Ні. Усі народи однакові. Їхня колективна свідомість, їхні патерналізм або незалежність, індивідуалізм або колективізм визначаються умовами проживання.

Люди, як і всі біологічні істоти, не можуть не підлаштовуватися, не адаптуватися до навколишнього середовища — це відбувається незалежно він нас самих.

Навіть один і той самий етнос, розділений надвоє і поставлений в різні умови, наочно демонструє: зовнішні умови дуже швидко трансформують свідомість і поведінку людини. Німеччина і Корея тому яскраві приклади. НДР і ФРН, Північна і Південна Кореї. Усе залежить від тих, хто створює умови проживання.

А ми знову і знову чуємо заклики йти в народ, просвіщати народ, вчити його економіці та самоврядуванню, участі в політиці та громадській діяльності. Знову народні інтелектуали хочуть навчати своїх батьків народжувати, годувати й виховувати дітей.

І нікому не приходить в голову, що ці люди, які вийшли на протести у Санжарах, якимось чином примудрилися дожити до похилого віку, зводячи кінці з кінцями за непростих радянськх часів, за часів перебудови, за часів приватизації і зовсім нещодавнього потрійного падіння гривні.

Кого і чого ви збираєтесь навчати, якщо влада не може звести свій бюджет, в якому номенклатура витрат набагато менше, ніж у сільському магазинчику?

Рік за роком, каденція за каденцією українська влада на своєму особистому прикладі й на шкурі цих самих озлоблених і недовірливих людей демонструвала, що будь-які їхні дії завжди призводять до погіршення ситуації, до втрат для цих самих людей. І якщо тепер влада вирішила влаштувати карантин у їхньому містечку — жителів напевно чекає щось жахливе.

QuoteУсі шість років влада не змогла відповісти нам на питання: хто і навіщо стріляв?

Шість років пройшло з того моменту, як на наших очах калічили й вбивали беззахисних людей. Розстрілювали беззбройних романтиків з дерев'яними щитами. Могли б просто стріляти по ногах, але ні — демонстративно вбивали.

І всі шість років влада не змогла відповісти нам на питання: хто і навіщо стріляв? Яка роль у вбивствах Пашинського, Парубія, самого Порошенка? Що було в Дебальцевому та Іловайську, хто спалив шість арсеналів озброєння на підконтрольних територіях, чому здали Крим і Донбас? Але навіть не це найголовніше.

Рік за роком, каденція за каденцією влада не може здійснити головного перетворення України — дати людям можливості для самореалізації, дати їм економічну свободу, політичну свободу, просто свободу від чиновництва.

Чергова надія була на Зеленського, але... Кількість перевіряючих тільки зростає, їх повноваження розширюються, податкове навантаження на бізнес збільшується, бар'єри для входу в політику стають усе вище. Влада продовжує капсулюватися і оточувати себе дилетантами з виконання своїх прямих обов'язків і професіоналами з організації теплих ванн.

QuoteВлада продовжує капсулироваться і оточувати себе дилетантами.

І це неминуче призведе до катастрофи, до чергового Майдану. Сподіваюся, він буде електоральний, і ми знесемо Зеленського разом з Бородянскими й Гетманцевими з таким же рахунком, як ми знесли крадія Порошенка. Але хто прийде після і чи зможуть вони?

Рейтинг Зеленського тримається на високому рівні, тому що поки немає гідної альтернативи. Жодної альтернативи поки що немає. Але святе місце порожнім не буває.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини