Тиждень, що настав, буде коротшим, ніж зазвичай – у четвер у США свято, День подяки. Ринки будуть закриті цілий день, а в п'ятницю закриються раніше, ніж зазвичай — о першій годині дня за східним часом. Отже, у звичайних американців буде шанс відпочити перед штурмом магазинів і роздрібних сайтів у Чорну п'ятницю, а в інвесторів по всьому світові – обміркувати дані про стан економіки та окремих компаній, що буде опубліковано цього тижня.
Макроекономічним «звітом тижня», напевно, стане звіт про персональні витрати американців (Personal Consumption Expenditures (PCE)). Саме на цей показник інфляції орієнтується ФРС під час ухвалення рішень. Очікується, що в жовтні PCE зросте на 0,7% проти вересня й на 5,1% у річному вимірі, що може стати рекордом із 1990 року. У вересні зростання склало 0,3% і 4,1% — отже, прискорюємося. Не думаю, що звіт спричинить якусь бурхливу реакцію з боку ринків чи ФРС, адже всі знають, що інфляція є високою, а ФРС вважає її тимчасовою. Ну, хіба що фактичний результат виявиться значно вищим за прогноз, імовірність чого фактично є незначною. Та й такий сценарій навряд чи спричинить якісь потрясіння.
Але, з іншого боку, кожен звіт, який демонструє, що інфляція б'є рекорди, – це цеглинка в стіну сумнівів центрального банку щодо тимчасового зростання цін і крок до посилення монетарної політики. Поки що думки всередині Комітету з монетарної політики ФРС (FOMC) розділилися: хтось вважає, що заходів потрібно вживати прямо зараз, хтось вважає, що все вирішиться само собою, а підвищення ставки ні до чого хорошого не призведе. Останньою на цю тему висловилася президентка ФРС Сан-Франциско Мері Далі, на думку якої «підвищення ставки не допоможе збільшити обсяги виробництва, усунути збої в ланцюжках постачань або змусити споживачів витрачати більше на товари, ніж на послуги, але водночас пригальмує попит на найближчі 12 — 18 місяців».
Загалом інфляція й далі залишається проблемою «номер один». І хоча результати роздрібних операторів за третій квартал перевершили прогнози, в умах американців виникають сумніви щодо «світлого завтра». Попередній звіт The University of Michigan демонструє, що настрої споживачів перебувають на найнижчій позначці за останнє десятиліття. Дві третини опитаних вважають, що економіка йде неправильним шляхом. Й основною причиною такого песимізму є інфляція.
Наскільки звіт університету Мічигану відповідає дійсності, побачимо вже цього тижня, у Чорну п'ятницю. На думку більшості аналітиків, що спеціалізуються на роздрібній торгівлі, попит, підігрітий фінансовими стимулами, буде високим. І головне питання: чи впораються з ним роздрібні оператори з огляду на проблеми з порушенням ланцюжків постачань, низьким рівнем складських запасів і браком робочої сили. Усі ці чинники, безперечно, впливають на прибутковість компаній. І якщо останні спробують перекласти цю ношу на плечі споживачів, то в грудні на нас можуть чекати нові рекорди споживчої інфляції. Ну а поки що великі мережі, як-от Macy's, Walmart та інші, випромінюють оптимізм і заявляють про повну бойову готовність до сезону різдвяних продажів. Загалом очікується, що роздрібні продажі впродовж поточного тижня зростуть проти минулого року на 10%.
Національна асоціація роздрібних продавців прогнозує, що сумарний продаж за листопад і грудень зросте від 8,5% до 10,5%, що, звісно, стане ще одним свідченням відновлення економіки.
Також цього тижня на нас чекає низка корпоративних звітів. З-поміж відомих імен – Zoom Video Communications, Dell Technologies, HP, The Gap, Deere & Co. та інші. Хоча загалом сезон фактично закінчено, і жодна з перелічених компаній навряд чи якимось чином зможе вплинути на настрої ринку.
Хорошого всім тижня та вдалих інвестицій!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора