Проблеми українського ринку електроенергії – погане планування і зелена генерація

CEO незалежного провайдера газу та електроенергії ETG.UA

Перші шість місяців роботи нового ринку електроенергії показали, що багато процедур було підготовлено неякісно або не було підготовлено зовсім, учасники ринку страждають, і ніхто від цього не виграв.

Власне, підтвердилися наші побоювання щодо поспішності відкриття ринку. Система працює, але «зі скрипом», а багато проблем не вирішено й досі.


З чотирьох ключових ринків повноцінно запрацював тільки один – РДН (ринок «на добу наперед»), де період покриття – це наступна доба. Фактично це найліквідніший і живий формат конкурентного ринку. Для більшості учасників саме він є індикатором вартості електроенергії.

Є деякі зрушення у становленні балансуючого ринку, де постачальник купує відсутні обсяги електроенергії для регулювання рівня виробництва/імпорту з рівнем споживання за фактом, але на ньому немає остаточно затверджених правил, процедур та інструментів. Щодо ринку допоміжних послуг та ринку середньострокових і довгострокових контрактів, то тут результати невтішні — активності майже немає, відсутня модель і алгоритм роботи.

З чотирьох ключових ринків повноцінно запрацював тільки один – РДН (ринок «на добу наперед»), де період покриття – це наступна доба.

На ринку практично відсутній такий великий гравець, як «Енергоатом». А саме він забезпечує близько половини всієї генерації в Україні. Відсутня і грамотна система планування генерації. Оператор системи передач не може впоратися зі своїм завданням.

А саме він на основі плану споживання і накладених на нього погодних та інших факторів прогнозує рівень використання електроенергії країною. Зараз спостерігається значне перевиробництво електроенергії. І якщо, наприклад, на газовому ринку, де теж спостерігається надлишок пропозиції, зайве можна помістити у підземні сховища, то електрику, як варіант, потрібно «скидати» на спеціальні теплові станції, де вона витрачається марно.

З часу запуску торгів на новій біржі через перевиробництво та імпорт відбулося падіння ціни на електроенергію майже на 30%, що є величезною цифрою для галузі. Якщо у липні середня ціна була на рівні 1591 грн за МВт*год, то до грудня вона знизилася до 1169 грн. І сталося це через відсутність якісного планування генерації та попиту.

2020 року нас також очікують нові виклики, пов'язані з альтернативною енергетикою. Тільки минулого року в Україні ввели в експлуатацію понад 5 ГВт зеленої генерації. До травня альтернативні джерела запрацюють на повну потужність і покажуть значні обсяги виробництва, які покриють від 3 до 5% у балансі країни.

2020 року нас очікують нові виклики, пов'язані з альтернативною енергетикою.

Це досить багато, і ні оператор системи передачі, ні оператори системи розподілу до цього не готові. Неминуче постане питання: що з цим робити? Потрібні не лише обсяги приросту виробництва, а й інструменти балансування.

А їх немає, і весняно-літній період буде складним у плані перевиробництва та виплат за «зеленим тарифом». За попередніми даними, у нас близько 8 млрд грн дефіциту в cashflow для оплати виробникам альтернативної енергії.

На жаль, без реформ та непопулярних рішень, а головне – без ретельного планування з урахуванням усіх факторів (економічних, політичних, погодних) ринок очікують потрясіння.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора