Facebook Pixel

Наскільки швидко Україна зможе відмовитися від вугілля на користь «зеленої енергії»

Володимир Шведкий
CEO незалежного провайдера газу та електроенергії ETG.UA

Світові тенденції розвитку енергетики вплинуть і на Україну. Зокрема, нам доведеться більше розвивати поновлювані джерела енергії та з часом відмовитися від викопного палива.

Ми навряд чи винайдемо щось нове. У світі зараз є кілька трендів, основний з яких – це зниження споживання вугілля. З огляду на те, яка саме це країна, падіння становить 10-20% на рік (це середня температура в лікарні). Споживання природного газу, навпаки, зростає. При його спалюванні викиди СО2 нижчі. Газ вважається більш екологічним видом палива, а значить таким, якому надають більшу перевагу. Дана тенденція спостерігається і в промисловості, і в масштабі домогосподарств.

Читайте також: Законопроєкт 2543: Quo vadis, зелений тарифе?

Другий важливий момент – загальне зростання світового споживання електроенергії. Це логічно, адже, попри підвищення енергоефективності сучасних гаджетів, загальна їхня кількість неухильно збільшується. У найближчі 10 років цей тренд залишиться незмінним.

QuoteЯкщо говорити про найближче майбутнє, то я б сфокусував свою увагу на джерелах відновлюваної енергії. В Україні так склалося, що кожне з них має величезний потенціал.

Якщо говорити про актуальні джерела генерації електроенергії, то на сьогодні їх умовно можна поділити на традиційні (вугілля, газ, ядерне паливо) і поновлювані. З останніх найпопулярнішим є сонце. На другому місці – вітер. На третьому – малі гідроелектростанції. Далі йдуть станції на біомасі та біогазі.

Ще є футуристичні розробки на кшталт малих атомних або водневих електростанцій, але це перспектива, і навіть не на 10 років, а набагато дальша.

Якщо говорити про найближче майбутнє, то я б сфокусував свою увагу на джерелах відновлюваної енергії. В Україні так склалося, що кожне з них має величезний потенціал. У нас один з кращих рівнів інсоляції (рівень сонячної радіації) в Центральній та Східній Європі. У нас прекрасний потенціал для вітроенергетики в західних і південних областях. Завдяки зростанню виробництва в сільському господарстві у нас є можливість розвивати видобуток електроенергії з біогазу та біомаси. Уже зараз в нашій країні є компанії, які успішно використовують біогазові установки – це цукрові заводи, переробні підприємства, птахофабрики.

Читайте також: НКРЕКП запропонувала знизити «зелений тариф» на третину

Зазвичай електроенергію з альтернативних джерел направляють в мережу для продажу за «зеленим тарифом», і зрозуміло чому. На сьогодні ставка за ним в Україні найвища в Європі – вона доходить до 15 євроцентів за 1 кіловат-годину, тоді як в інших країнах вона приблизно вдвічі нижча. Водночас ціна електроенергії, отриманої з традиційних джерел, у нас найнижча в Європі. Зараз уряд хоче скасувати «зелений тариф» або істотно скорегувати його у бік зменшення, хоча раніше планувалося поступове зниження – щоб до 2030 року ціни на «зелену» і звичайну електроенергію зрівнялися.

Проте поки що змін немає, і продавати за «зеленим тарифом» електроенергію все ще вигідніше, ніж використовувати. Наступний етап передбачає направлення вироблюваних потужностей на власні потреби підприємств.

QuoteВироблення з альтернативних джерел вийде на рівень 4-6 Ггват щорічно протягом найближчих п'яти років.

Проблема полягає в тому, що вироблення енергії альтернативними засобами є нестабільним і важко прогнозованим. Сонце світить 6-8 годин на день, вітер дме з різною силою, а виробництво не можна зупиняти.

Тому повна відмова від традиційних джерел вироблення енергії протягом найближчих 10 -15 років неможлива. Необхідно провести ряд заходів для того, щоб альтернативні джерела були стійкими та надійними. Зараз вони є допоміжними та дають можливість додаткового заробітку.

«Зелена енергетика» в Україні за останні три-чотири роки стрімко розвивається – насамперед завдяки високому «зеленому тарифу». Якщо його скасують, то темпи значно сповільняться. Проте, на мою думку, вироблення альтернативними джерелами вийде на рівень 4-6 Ггват щорічно протягом найближчих п'яти років. Зараз ця цифра на рівні 3,4 Ггват, що становить приблизно 2% від загального рівня.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора