Головна тема тижня, що минає, – зростання напруженості у відносинах США та КНР.
Кількість претензій до Китаю постійно зростає: великий торговий дефіцит, занадто слабкий юань, утиск уйгурів, серйозні амбіції щодо частини лідерства в технологічній галузі, посилення влади в Гонконгу і т. д.
28 травня Конгрес США прийняв законопроєкт, що дозволяє вводити санкції на адресу китайських громадян, причетних до утиску мусульман у країні. Найближчими днями очікується оголошення чергових санкцій, цього разу — з нагоди прийнятого компартією закону про нацбезпеку в Гонконгу, який викликав вкрай бурхливу реакцію у Вашингтоні.
Наразі розглядається кілька варіантів – від нових мит на експорт до позбавлення Гонконгу фінансових преференцій, що має обрізати Китаю доступ до світового капіталу, оскільки більша частина інвестицій надходить саме через острів.
Гостро постає питання нестачі інвестицій для розвитку ключових галузей економіки.
Існують побоювання щодо відповідних дій Пекіна, які можуть суттєво ускладнити життя американським компаніям, що базуються в країні, або зачепити інші важливі місця в економіці США.
Одне слово, напруга наростає. І доти, доки присутні причини для побоювань, інвестори обходитимуть стороною ризикові активи країн, що розвиваються.
Вже зараз інвестори вкрай неохоче купують ОВДП. Якщо минулого тижня обсяг залучених Мінфіном коштів перевищив 21 млрд грн, то цього тижня вдалося зібрати лише 1,04 млрд грн.
Причому частину цих коштів, ймовірно, витратили на виплати відсотків за раніше проданими паперами (близько 2,2 млрд грн).
Можна припустити, що найближчими днями цю суму конвертують у більш надійні за нинішніх умов долари, через що тиск на гривню збільшиться. Очікуємо курс поблизу позначки 27 грн за долар.
Держслужба повідомляє, що за перший квартал в економіку України було залучено близько 76,91 млрд грн капітальних інвестицій, що на 30% менше, ніж минулоріч.
Найбільше постраждали галузі, як-от будівництво (на 11% менше), сільське господарство (на 35% менше) та промисловість (на 30% менше).
З огляду на те, що карантинні заходи по всьому світу почали вводитися аж наприкінці березня, результати другого кварталу можуть виявитися ще гіршими.
Тому гостро постає питання нестачі інвестицій для розвитку ключових галузей економіки та розв'язання проблем, як-от нерозвиненість інфраструктури, значний знос основних засобів і т. д.
Кабмін вирішив ввести новий етап пом'якшення карантину: запустити громадський транспорт і дозволити роботу дитячих садочків.
На думку уряду, передчасне введення обмежувальних заходів дозволило країні уникнути гіршого. І зараз Україна може поступово повертатися до звичного життя, оскільки тепер епідемію вдасться тримати під контролем.
Згідно з новими планами, до 22 червня всі карантинні заходи мають бути скасовані.
Згідно з опитуванням Європейської Бізнес Асоціації, близько 44% підприємців відчули падіння виручки на 50%, а ще 33% — на 50-75%.
Ослаблення карантинних заходів дозволить бізнесу відновити звичну активність, що має позитивно позначитися як на зайнятості, так і на доходах населення та держави (частка малого та середнього бізнесу у ВВП України перевищує 50%).
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора