Facebook Pixel

Після нас хоч потоп. Що стоїть за антитютюновим лобі

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Минулий рік був одним з найскладніших для тютюнових компаній. Не стільки через коронавірус і карантин, скільки через вкрай токсичні умови роботи, створені, насамперед, зусиллями українського парламенту.

З початку року Верховна Рада била всілякі рекорди з ух неадекватних рішень щодо регулювання тютюнового ринку. Українські депутати приймали умови функціонування ринку, які були значно гірше, ніж навіть в самих зарегульований країнах.

Для розуміння: в Німеччині і США тютюнова галузь вже діє в набагато більш вільних умовах, ніж в Україні. Вражаюче ще й те, що в нашій країні все зміни з'являються несподівано і без обговорення з учасниками ринку та експертами.

При цьому авторам цих дивних законопроектів наплювати на те, що виробники тютюну дають 7% надходжень до бюджету України, будучи одними з основних платників податків країни.

І якщо з такими нардепами, як Андрій Холодов, все очевидно — вони, ухвалюючи небезпечні для галузі закони (наприклад, правку про граничний рівень маржі), лобіювали інтереси свого бізнесу, то з такими депутатами як Лада Булах («Слуга народу») все дещо складніше.

Булах в цьому році внесла два законопроєкти, які, за своєю суттю, вбивали тютюнову промисловість. Мало того, що депутатка підвищила з 18 до 21 року вік тих, хто має право купувати сигарети. Водночас вона ж залишила вік 18 років для тих, кому вже можна купувати алкоголь.

Також пропонується ввести заборону на скошені кути на пачках сигарет (тепер все пачки повинні бути однієї форми). До супермаркетів висувається вимога змінити розкладки пачок із цигарками. У самому тексті законопроєкту також неймовірна плутанина з термінами, помилки в формулюваннях.

Європейська бізнес-асоціація закликала бойкотувати прийняття документа. Адже, в кінцевому рахунку, він суперечить ключовій директиві ЄС із регулювання тютюнового ринку.

Так чому, все-таки, пані Булах виступила з таким неадекватним законопроєктом? Вся справа в тому, що на момент обрання в Раду вона керувала грантовою організацією «Життя», яка отримувала чималі гроші від антитютюнового фонду Майкла Блумберга, мера Нью-Йорка.

Згідно зі звітом організації, в 2018 році вона отримала 9,5 млн грн на свою антитютюнову діяльність, а в 2019 році — ще 8,3 млн грн.

При цьому виділення кожного наступного гранту залежить від виконання KPI, тобто від тих заходів по знищенню легальної тютюнової галузі, які будуть застосовані Ладою Булах.

Виходить, що мова йде про ту ж саму корупцію, але тільки побудовану на освоєнні пожертвувань від міжнародних фондів на боротьбу з тютюнопалінням.

При цьому ніхто з борців з тютюнопалінням не рахується з правами та свободами громадян, з наповненням бюджету та інвестиційною привабливістю України.

Дійсно, навіщо думати про те, чи будуть гроші в бюджеті на зарплати лікарям і вчителям, коли можна отримати зайві півмільйона доларів гранту та прекрасно жити на них найближчий рік. А що буде з економікою — пофіг. Після антитютюнових борців, як то кажуть, хоч потоп.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]