Підсумки тижня: світова економіка відновлюється, але в китайців проблеми

Аналітик TeleTrade

Фото: Free-Photos / Pixabay

Американська валюта торгується поблизу максимальної позначки за останній рік проти основних валют-аналогів, оскільки інвестори розраховують на швидкий старт згортання програми стимулювання економіки з боку ФРС. Це може здатися дивним, але додатковим стимулом зростання долара є невизначеність, пов'язана з підвищенням граничної межі держборгу і можливим шатдауном — припиненням роботи частини державних установ і відправленням службовців у вимушену відпустку. Така ситуація спонукає інвесторів вибирати найбільш безпечні активи для розміщення свого капіталу, а головною безпечною гаванню залишається якраз таки долар.

Світова економіка продовжує приходити до тями після кризи. Кількість глобальних угод щодо злиття і поглинань (M&A) за останні три місяці зросла до рекордних позначок — 1,52 трлн доларів, що не лише на 38% більше, ніж в аналогічний період минулого року, а й перевищує значення будь-якого іншого кварталу в історії. Усього ж за перші дев'ять місяців поточного року обсяг угод становив 4,33 трлн доларів. Ця цифра виявилася вищою за попередній рекорд в 4,1 трлн доларів, досягнутого до кризи 2007 року.

Проблемний забудовник із Китаю Evergrande Group знову пропустив виплату відсотків за своїм боргом. Нагадаємо, що компанія має офшорний борг у $20 млрд і повинна була виплатити $47,5 млн у минулу середу. Отже, ризики дефолту одного з найбільших забудовників світу стають усе вищі. Щоб уникнути дефолту, менеджмент планує продати частку фірми державній компанії з управління активами Shengjing Bank за 1,5 млрд доларів. На тлі кризової ситуації виникають чутки про те, що китайський уряд підштовхує державні фірми і забудовників до купівлі частини активів Evergrande Group.

На цьому проблеми Китаю не закінчуються. Ділова активність у виробничому секторі країни знизилася у вересні на тлі розширення обмежень на використання електроенергії та підвищення цін на ресурси. Невеликі виробництва Китаю переходять на дизельні електрогенератори або ж зовсім змушені припинити свою роботу через енергетичну кризу, яка особливо сильно торкнулася трьох провінцій на північному сході країни, де проживає 100 млн людей. Зростає вартість не лише газу, але й вугілля: уряд посилював вимоги до виробників головного джерела електрики в КНР через бажання перейти на більш екологічно чисті джерела, внаслідок чого виник серйозний дефіцит пропозиції.

На території КНР були заблоковані найпопулярніші інтернет-ресурси з інформацією про криптовалюти, Народний банк Китаю анонсував повну заборону на всі криптовалютні транзакції, а в Alibaba повідомили про заборону продажу обладнання для майнінгу на всіх своїх платформах.

Незважаючи на стрибок нафтових цін і дефіцит сировини на ринку, ОПЕК+ не планує нарощувати видобуток понад заплановані обсяги. Попит на паливо, що швидко відновлюється після пом'якшення карантинних обмежень, призвів до зростання ціни на нафту марки Brent до трирічного максимуму — $80 за барель.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора