В Україні продовжується «адаптивний карантин», уряд поступово послаблює протиепідемічні заходи, а компанії відновлюють свою роботу та повертаються до звичайного режиму діяльності.
Утім, карантин змінив тлумачення «звичайного режиму» й створив нові реалії, які вимагають від бізнесу застосування адаптивного підходу до роботи не лише впродовж декількох місяців, але й на довгостроковій основі.
Попри зміни у форматі роботи, спричинені запровадженням карантину, офіс продовжує відігравати важливу роль для більшості компаній.
До яких тенденцій у сфері офісної оренди слід бути готовими? На що варто звернути увагу під час підписання договорів оренди? Стислий огляд відповідей на ці питання наводимо нижче.
Тенденції у сфері оренди офісів
Від тимчасового до постійного. Очікується, що експеримент із тимчасовим переходом на дистанційну роботу стимулюватиме впровадження компаніями віддаленого режиму роботи на постійній основі зі збереженням можливості роботи в офісі.
Компанії прагнутимуть оптимізувати використання офісних приміщень з урахуванням досвіду дистанційної роботи в умовах карантину.
Ера віддаленої роботи. Масовий перехід на дистанційну роботу внаслідок запровадження карантинних обмежень виявився ефективним для багатьох компаній, зокрема й тих, які раніше рідко практикували віддалений режим роботи.
Для деяких компаній карантин засвідчив необхідність переведення робочих процесів у цифровий формат, перегляду наявної бізнес-моделі та запровадження гнучкішого підходу до роботи.
Очікується, що всі ці фактори разом із невизначеністю ситуації з пандемією COVID-19 надалі прискорять перехід на віддалений режим роботи та змінять стандарти оренди офісів.
Взаємодія в офісі. Попри перехід на віддалений режим роботи офіс продовжуватиме відігравати важливу роль у питаннях взаємодії з колегами, налагоджування зв'язків, генерації нових ідей та підвищення продуктивності праці.
Однак погляди на конфігурацію та розміри офісу можуть змінитися. Доцільність оренди офісів з великою щільністю робочих місць, великими площами та відкритим плануванням наразі потребує переоцінки.
Багато орендарів уже переглядають необхідність оренди наявних офісних площ і подальшого використання поточної схеми розміщення робочих місць.
Нові тенденції у договорах оренди. Очікується, що в нових ринкових умовах орендарі наполягатимуть на встановленні гнучкіших умов оренди, зокрема щодо механізмів перегляду орендної плати, зміни розмірів орендованих площ та умов дострокового розірвання договору оренди.
Карантин може призвести до виникнення тенденції переходу від довгострокової до короткострокової оренди офісів.
Договори оренди: на що слід звертати увагу
Гнучкі умови оренди. Фіксація процедур реалізації гнучких умов оренди на етапі укладення договору оренди, з одного боку, може стати рятівним механізмом для орендаря, а з іншого — дозволити орендодавцеві планувати свій бізнес і мати алгоритм дій у разі введення нових обмежень.
Так, гнучкі умови оренди можуть передбачати:
- механізми розрахунку та перегляду орендної плати: механізми та процедури зменшення розміру орендної плати у разі обмеженої господарської діяльності орендаря;
- перегляд розмірів орендованих площ: закріплення в договорі можливості та процедури перегляду розмірів орендованих площ за певних умов (наприклад, зменшення розміру орендованої площі за запитом орендаря у разі зміни умов ведення господарської діяльності);
- право на дострокове розірвання: закріплення в договорі права орендаря на дострокове розірвання договору оренди після того, як спливе певний строк.
Перепланування та ремонт. У процесі адаптації до нових умов роботи можуть знадобитися додаткові заходи для гарантування безпеки працівників.
Наприклад, розгляньте можливість встановлення перегородок та перепланування відкритих робочих зон у більш відокремлені робочі місця.
Важливо перевірити, чи вимагає договір оренди надання орендарем будь-яких повідомлень чи отримання згоди орендодавця у зв'язку з цим.
Нові політики. Може виникнути необхідність узгодження змін до правил використання місць загального користування з метою гарантування безпеки працівників.
Експлуатація приміщень. З огляду на нові підходи до гарантування безпеки на робочому місці важливо слідкувати за рекомендаціями щодо організації робочих місць, прибирання та дезінфекції офісних приміщень й іншими вимогами щодо безпеки та охорони праці.
Розгляньте можливість встановлення у договорі оренди обов'язків сторін із дотримання правил безпеки.
Те, що сьогодні сприймається як тимчасовий захід, уже завтра може стати тенденцією, а через певний час перетворитися на нову норму.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора