Facebook Pixel

Нові штрафи за відсутність масок: що зможе та чого не зможе зробити поліція

Іван Кучер
член Асоціації правників України

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроєкт № 3890, який коригує накладання штрафів за відсутність масок у громадян. Зокрема, штрафи накладатимуть і на бізнес, який надає послуги. «За» проголосував 241 депутат. У чому проблема нового закону та чи спрацює він так, як треба?


Закон «Про внесення змін до КУпАП про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який Верховна Рада ухвалила 6 листопада 2020 року, доповнює статтю 44-3 КУпАП частиною 2, яка передбачає накладення штрафу в розмірі від 170 до 255 грн за перебування в громадських будівлях, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без одягнутих засобів індивідуального захисту.

Отже, адмінвідповідальність настане за перебування без масок або респіраторів:

  • у громадському транспорті;
  • будівлях і приміщеннях, призначених для розміщення закладів, підприємств, установ, організацій, які надають послуги (торговельні центри, магазини, ресторани, кафе, приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, освітні заклади, заклади культури тощо);
  • у спорудах (будівлях), доступних або відкритих для населення (стадіони, підземні переходи, під’їзди тощо).

Зазначеним же законом до КУпАП вносяться зміни, які «спрощують» процедуру накладення штрафу: відтепер накладати стягнення за назване правопорушення можуть виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, а також посадові особи Нацполіції, органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Якщо говорити про найпоширеніші випадки з огляду на попередню практику, очікуємо, що найбільшу кількість правопорушників «виявлятимуть» працівники Національної поліції.

З огляду на положення статті 258 КУпАП протокол у такій категорії справ не складається, натомість уповноважений працівник поліції виносить відповідну постанову про накладення стягнення на місці вчинення правопорушення.

Водночас якщо під час складання постанови особа оскаржить допущене порушення та штраф, уповноважена посадова особа зобов’язана скласти протокол.

Щодо порядку встановлення особи правопорушника під час притягнення до відповідальності, то постановою уряду встановлено заборону на перебування на вулиці без документів, що посвідчують особу.

Якщо під час дії карантину в разі перевірки документів, що посвідчують особу, відповідні документи працівнику поліції не будуть надані, такі дії можуть кваліфікуватися як правопорушення. Як наслідок, штраф за рішенням суду може скласти від 17 тис. до 34 тис. грн.

Водночас КУпАП допускає можливість затримання особи працівниками поліції, однак виключно в тому разі, якщо заходи впливу для припинення правопорушення та встановлення особи вичерпано.

Варто зауважити, що положеннями статті 263 КУпАП чітко визначені правопорушення, за скоєння яких особу може бути затримано, але порушення правил карантину серед них немає.

Затримання гіпотетично може бути здійснено працівниками поліції в разі злісної непокори особи законній вимозі працівника поліції та може тривати не більш як три години.

Як оштрафують бізнес

Окрім того, 17 грудня 2020 року Рада ухвалила зміни до закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Ними посилено відповідальність бізнесу за відсутність засобів індивідуального захисту в клієнтів і персоналу.

Так, внесено зміни до статей 46 та 47 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», якими відтепер передбачено штраф у розмірі від 3,4 тис. до 5,1 тис. грн для юридичної особи, фізичної особи-підприємця за:

  • допущення особи до громадських будівель, споруд, де здійснюється обслуговування населення, та громадського транспорту під час дії карантину без попередження, донесеного в будь-якій формі та в будь-який спосіб, про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту органів дихання;
  • відсутність реагування на перебування в таких місцях осіб без одягнутих засобів індивідуального захисту (усне зауваження про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту, припинення обслуговування, виклик представника Нацполіції з повідомленням про адміністративне правопорушення).

Виносити постанови про накладення штрафу та застосування фінансових санкцій уповноважено посадових осіб органів санітарно-епідеміологічного нагляду.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора