Юрій Марченко, ведучий «Диких мандрів» на Радіо НВ
Злегка паршиві підсумки 2021-го
Нещодавній текст The Economist щодо перспектив туризму починається приблизно так: якщо всю індустрію туризму уявити у вигляді одного мандрівника, то це була б сумна людина, яка сидить у залі очікування аеропорту та дивиться на табло розкладу, а на ньому лише написи, що рейс затримується або відкладено. А сам текст називається «Цей рік може виявитися для туризму навіть гіршим за 2020-й».
В ООН підрахували, що у 2021 році галузь туризму через пандемію втратила приблизно $2 трлн. На ці гроші можна купити майже одну двадцяту всієї нерухомості США. Ну, або всю власність Міноборони США, і ще залишиться 100 млрд на всілякі дрібниці. Водночас в ООН говорять, що на швидке зростання індустрії подорожей не варто чекати. Але з огляду на все 2020-й ми не переплюнемо. Перспективи, звісно, так собі, але рік вийшов не без оптимізму.
Хтось відкриває хвіртку на кордоні, хтось вішає замок
У липні 2021-го по всьому світу подорожували понад 54 млн людей. Якщо порівняти з 2020-м, то відкривайте шампанське, бо тоді міжнародних туристів було лише 34 млн. Але з позаминулим роком, звісно, не посперечаєшся: у липні 2019-го подорожували 164 млн людей. Щоправда, той рік взагалі був рекордним в історії.
CNN публікували в себе жахливу статистику про подорожі на Балі — один із найпривабливіших для туристів островів. 2019 року на острів з'явилися 6,2 млн іноземних мандрівників, 2020-го — 1 млн 50 тис., а 2021 року — 45. І не мільйонів чи тисяч, а просто осіб! І то на особистих яхтах. Усе через відсутність міжнародних перельотів, необхідність сидіти в карантині та загальну дорожнечу.
За перше півріччя 2021 року українці найбільше ганяли до Польщі — майже 2 млн осіб, на другому місці — Туреччина (775 тис.), ну а далі — Єгипет (705 тис.). А от до нас найбільше їхали з Молдови (370 тис.), Росії (200 тис.), далі — Румунія, Білорусь, Туреччина та Польща.
Тому що космос
2021-му точно є чим похвалитися. Торік на повну почалася ера комерційних туристичних космічних польотів. 11 липня британський геній, плейбой, філантроп і далі за списком Річард Бренсон полетів у космос на кораблі його компанії Virgin Galactic – VSS Unity. І це вперше в історії в космос полетіло не якесь там партнерство держави та приватного бізнесу, а от прямо незалежна залізяка. Бренсону, до речі, за кілька днів після цього виповнився 71 рік.
За тиждень у космос вирушив і комерційний корабель New Shepard найбагатшої людини у світі, власника Amazon Джеффа Безоса. Безос мав гарну історію, бо він полетів у річницю першої висадки людини на Місяць. Крім того, у складі екіпажу була 82-річна Воллі Фанк, яка стала найстарішою людиною, що побувала в космосі. Пів століття тому вона брала участь в американській космічній програмі й мала шанс полетіти на одному з апаратів, але так і не склалося. Й от тепер, через стільки років, її мрія все-таки здійснилася. А ще в екіпажі був 18-річний голландець Олівер Дамен, який, навпаки, став наймолодшою людиною в космосі.
Уже найближчим часом квиток на космічний корабель коштуватиме $200 — 250 тис. Тобто цілком по-божому, можна з друзями скинутися. Загалом космічний туризм раніше був супердорогим задоволенням для обраних, а тепер з огляду на все буде дедалі доступнішим.
Глемпінг
Ще одне цікаве явище, яке цього року розгорнулося на повний зріст. Фактично це гламурний кемпінг — відпочинок на природі з комфортом.
Намети великі та просторі, і їх встановили ще до вас. Там справжні ліжка та нормальний санвузол. В Україні буквально за рік повідкривалася купа таких глемпінгів. Якщо не пробували — спробуйте, будете раді. Комарі – теж.
Цифрові кочівники
Є люди, які мають можливість працювати дистанційно. Тому вони вештаються світом і перманентно перебувають і в стані робочих буднів, і подорожі. Якось у Братиславі я познайомився з такою людиною. Сам чоловік був з Ізраїлю, але продав свій будинок і вже кілька років живе цифровим кочівником: просто переїжджає з країни до країни, винаймає квартиру, живе там кілька місяців, а коли набридає, їде далі. Пожив він, зокрема, і в Україні.
У жовтні 2021 року в Хорватії в місті Задар відкрилося перше селище цифрових кочівників. Там недороге житло, купа коворкінгів, постійно проходять різні конференції. Ну й загалом усе заточено під таких підприємців, що подорожують. Називається воно, звісно, «Долина» — за аналогією з Кремнієвою.
Ще тренди в подорожах 2022-го
Цілком імовірно, що зросте частка турагентств. Бо зараз кордони то відкриваються, то закриваються, правила постійно змінюються. І виглядає надійніше, коли є якийсь організатор подорожі, що допоможе. А то раптом завтра країна, у якій ти перебуваєш, закриє кордони, а ти сидиш на пляжі, п'єш коктейль і навіть не в курсі.
Подорожі поза багатолюдними туристичними зонами. Раніше вибрати, куди саме поїхати, було неважко. Наприклад, ти розумієш: хочу прохолодно, неймовірно красиво й дорого – це буде, скажімо, Норвегія. Або: хочу ананаси й щоб жирафи довкола бродили — тоді, мабуть, Кенія. А нині напрямок доводиться обирати, зокрема, з огляду на те, як конкретна країна справляється з коронавірусом. І навіть якщо там найкращі на світі пляжі, але водночас усі кашляють, то, напевно, туди поїдуть менше, ніж до країни менш запальної, зате вільної від хвороб.
Крім того, спрацює й глобальна тенденція екологічності та сталого розвитку.
От свіжа статистика від Booking.com:
- 72% респондентів сказали, що погодяться на будь-яку нагоду подорожувати, якщо є хоча б мінімальний бюджет;
- 70% сказали, що віддалена робота має плюси. Адже можна поїхати до іншої країни, провести там відпустку, а потім лишитися ще й попрацювати звідти. Щоправда, 59% респондентів готові провести у відпустці менше часу, але щоб про роботу взагалі не думати;
- 58% повідомили, що скучили навіть за спробою зорієнтуватися в транспорті в чужому місті чужою мовою;
- 80% зізналися, що подорожі впливають на їхні почуття та психічне здоров'я краще, ніж будь-які інші форми відпочинку чи релаксації;
- 2/3 сказали, що раніше навіть не розуміли, наскільки важливими є подорожі для їхнього щастя.
Статистика лише підтверджує те, що більшість із нас і без того відчуває. Подорожувати – неймовірно. І не так уже й важливо, куди саме. Набагато важливіше — як. Бо й у найнасиченішому місті світу може бути нудно. І навіть серед океану чи пустелі може бути дуже красиво та цінно. Й от саме таких подорожей я всім нам бажаю у 2022 році.
Дізнайтеся більше цікавого про тренди в подорожах у повному випуску подкасту «Дикі мандри» на НВ Подкасти або YouTube Радіо НВ.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора