Facebook Pixel

Чому Маск помиляється і чим небезпечний його «мирний» план

Владлен Мараєв
історик, ведучий Yotube-каналу «Історія без міфів»

Минулого тижня відомий американський мільярдер Ілон Маск шокував світ пропозицією Україні капітулювати — віддати Крим росії та провести референдум на окупованих територіях.

Зрозуміло, Маск — зовсім не спеціаліст в історії, а тим паче історії України, росії та зокрема Криму. Пост, який він оприлюднив у Twitter, про справедливість приналежності Криму до росії, про те, що півострів з 1783 року російський і що більшість населення там росіяни і вони хочуть в рф, — безперечно грає на руку росії.

На жаль, Маск не розуміє, що його «план» — не просто наївний, але й дуже небезпечний.

Чому Маск помиляється і Крим — це Україна

По-перше, Маск у своїх твердженнях абсолютно не враховує те, що росіяни — ніяк не корінне населення Криму. Набагато раніше від Росії і набагато довше Крим належав іншим державам. Наприклад, Візантійській імперії або ж Кримському ханству.

Корінним населенням Криму є кримські татари, а не росіяни — саме вони сьогодні найбільше страждають від окупації півострова. Цей етнос сформувався в Криму і безперечно він має повне право там жити і має право на свою автономію. На півострові також живе багато українців, які потерпають від окупантів.

Крім того, росіяни стали більшістю в Криму лише на початку ХХ століття. До кінця XVIII століття їх там не було взагалі. Протягом XIX століття вони там становили меншість.

По-друге, Маск стверджує, що Крим було помилково передано Україні в 1954 році Микитою Хрущовим. Це також дуже поширений російський міф. Насправді у 1954-му це рішення ухвалив не Хрущов, а колегіальне керівництво Радянського Союзу. Спочатку президіум ЦК КПРС, де керували і Маленков, і Хрущов, інші політики. Офіційно рішення було проведено через Верховну Раду СРСР за підписом Ворошилова.

Тобто це рішення — абсолютно законне з точки зору тогочасного законодавства і в подальшому при розпаді СРСР воно не викликало ніяких сумнівів ні в кого серед міжнародного співтовариства. Приналежність Криму до України була підтверджена абсолютно всіма міжнародними договорами. І так воно є відповідно до міжнародного права. Це підтвердила і росія в усіх договорах, які вона підписувала з Україною у 1990-х 2000-х роках і на початку 2010-х. починаючи від україно-російського договору 1997 року, який укладали Кучма і Єльцин у Києві, до відомих харківських угод Мєдвєдєва і Януковича про продовження перебування терміну російського Чорноморського флоту у Севастополі.

Третє, головне — це абсолютно відповідає принципу непорушності міжнародних кордонів в Європі, який затверджений Гельсинським актом 1975 року. Тому дуже дивно це чути від громадянина США — країни, яка чи не найактивніше дбає про дотримання норм міжнародного права і виконання договорів.

У даному випадку йдеться про верховенство права, в тому числі міжнародного права, відповідно до якого Крим є невід'ємною частиною території України.

Мирний план Ілона Маска: у чому небезпека

Якщо оцінювати сам «план Маска», він наївний, але помилковий і дуже небезпечний. Це тригер, який не дає миру, а навпаки — може призвести до множинних воєнних конфліктів на нашому континенті.

Можливо, у США це важко зрозуміти, але російська федерація не дотримується будь-яких норм права. Не тільки в міжнародних відносинах, але й у внутрішній політиці.

З прийняттям такого плану росіяни отримають повний карт-бланш на здійснення будь-яких злочинів на окупованій території. Відчуваючи безкарність, вони будуть робити все, що завгодно,— у першу чергу проти корінного населення.

У результаті не тільки миру не буде досягнуто, а буде ще більше страждань щодо кримських татар.

Найголовніше — що це дуже небезпечний прецедент. Російська федерація намагається зламати через коліно усталену систему міжнародних відносин, головним принципом якої є непорушність міжнародних кордонів.

Цей принцип встановлений у 1975 році Гельсинським актом для того, щоб уникнути нових великих війн в Європі.

Усі ми знаємо, що етнічні меншини є в кожній країні, і дуже часто у різних держав виникає спокуса загарбати собі чужі землі під приводом, що там проживає їхня меншина. Але провести кордони держав відповідно до проживання окремих народів нереально.

Тому саме принцип непорушності кордонів має запобігати постійним війнам, які точилися в Європі тисячоліття між різними народами.

Тепер рф по праву сильного хоче зламати цей принцип і повернути світ до часів постійних війн, постійної боротьби із загарбанням нових територій. Вона відкрила «скриньку Пандори», яка веде світ до постійного хаосу, ворожнечі і конфліктів.

З точки зору України було би дуже правильним не піддавати Маска нищівній критиці, оскільки він людина дуже впливова і дуже заможна, має виходи на найвищий політикум США, вочевидь, дуже погано розбирається у ситуації, а можливо хтось навіює йому певні ідеї.

Було б краще через наших дипломатів, через посольство України у США роз'яснити мільярдеру, чому він помиляється, чим насправді для світу є історія з приналежністю Криму та «кримський прецедент» загалом.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]