Facebook Pixel

Газовий бенефіс Путіна. Момент істини для Європи настав

Євген Магда
директор Інституту світової політики

Президент Росії провів нараду з питань розвитку енергетики. Нічого особливого, якщо не врахувати, що вартість тисячі кубометрів газу на європейських хабах сягає 2 тисяч доларів. Проте Путін, звісно, говорив не лише про це.

Його виступ був добре продуманим. Енергетична зброя давно використовується Кремлем, і наразі ми спостерігаємо один із моментів істини у цьому питанні. Путін нагадав, що ідею переходу до закупівлі газу на біржових торгах свого часу запропонували британці, тоді як Росія робить ставку на довгострокові контракти. Він не забув наголосити, що обсяги постачання газу до Європи зросли цьогоріч на 18%, проте Росія буде прагнути виконувати свої зобов’язання. Серед відносно нових аргументів (Кремль реагує на заяви європейських політиків щодо «брудного російського газу») – твердження, що завдяки транспортуванню новими газопроводами обсяги викидів вуглекислого газу істотно зменшаться.

Путін не був би Путіним, якби не згадав у газовому контексті про Україну. Він наголосив, що «Газпрому» невигідно збільшувати обсяги транзиту газу через українську ГТС, припустивши, що вона може «луснути», оскільки «не ремонтувалася десятиліттями». Справді, одного разу вона «лускала» — навесні 2014 року через диверсію на трубопроводі у Полтавській області, на місці якої першими опинилися журналісти пропагандистського каналу LifeNews. Проте Путін був підкреслено конструктивним, мовляв, не будемо використовувати труднощі інших. Підкилимні пропозиції Україні щодо прямих постачань газу, як припускає російський «КоммерсантЪ», вже прозвучали.

Ці крокодилячі сльози на природному газі мають під собою підстави. По-перше, після виступу Путіна ф’ючерсні ціни на газ, наче за помахом чарівної палички, зменшилися вдвічі, до 1000 доларів за тисячу кубометрів, залишаючись захмарно високими. По-друге, «ключик» до прийнятних цін назвав міністр палива та енергетики Росії Алєксандр Новак – оперативна сертифікація Nord Stream 2. Завдяки цьому, як натякає Кремль, ситуація на енергетичному ринку Європи буде врегульована.

Що ж, впритул до початку опалювального сезону Європейський Союз та інші держави континенту Путін поставив перед вибором: грати за його правилами або мати проблеми через високу ціну газу всередині країни. Угорщина зробила очевидний вибір, але не менш цікаво, якою буде реакція ЄС загалом.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора