Facebook Pixel

Формула Штайнмаєра та Nord Stream 2. Як Берлін обійшовся без ввічливості

Євген Магда
директор Інституту світової політики

Спілкування навіть із потужним політиком за кілька місяців до анонсованої відставки можна сприймати як візит ввічливості. Проте відвідини Володимиром Зеленським Берліну виявилися позбавлені цього компоненту.

Президент України не вперше спілкувався з бундесканцлером, ввечері 11 липня він встиг також поговорити з претендентом на цю посаду від ХДС/ХСС Арміном Лашетом. Проте різниця в політичному досвіді під час спільного брифінгу Меркель та Зеленського виявилася кричущою. Голова німецького уряду заявила про необхідність імплементації формули Штайнмаєра в українське законодавство та обійшлася загальними фразами в питанні про NordStream 2. У цьому є логіка: 15 липня Ангела Меркель обговорюватиме долю газопроводу з Джозефом Байденом у Вашингтоні.

Спілкування із Зеленським напередодні переговорів із Джозефом Байденом виглядає даниною політичному етикету, яка не мала практичного наповнення. Не сприймати ж усерйоз готовність Німеччини передати 1,5 млн доз вакцини від коронавірусу Україні як прогрес у двосторонніх контактах! Скасування зустрічі з міністром оборони Аннегрет Крамп-Каренбауер лише засвідчило, що питання українсько-німецької співпраці у військовій сфері й надалі провисає.

Про власну позицію в переговорах із Меркель Володимир Зеленський більш розлого розповів уже в Києві. Він висловив переконання, що наші партнери розуміють, що NordStream 2 — не лише економічне питання. Щоправда, заяви німецького уряду свідчать про протилежний підхід. Визначення як компенсації за запуск NordStream 2 забезпечення транзиту російського газу територією України — не надто вдалий крок, оскільки Росія до подібних аргументів прислухатися навряд чи стане. Відсутність коментарів президента України про перспективи імплементації формули Штайнмаєра — тривожний сигнал, адже вона передбачає проведення місцевих виборів у ОРДЛО до передання контролю над російсько-українським кордоном нашій державі.

На жаль, Зеленський продемонстрував світові, що більш бравий та наполегливий він у режимі монологу чи заочного спілкування з іншими світовими лідерами. В умовах безпосередньої зустрічі він стає куди менш агресивний, а арсенал аргументів виявляється куций та непереконливий. Його скутість дає чимало можливостей адептам конспірології. І не варто дивуватися, якщо анонімні Телеграм-канали почнуть просувати «тези Меркель», начебто озвучені за закритими дверима в Берліні.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора