Facebook Pixel

Тарифи на газ: «Нафтогаз» у пастці популізму

Сергій Фурса
фінансист, Dragon Capital
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

На ринок газу знову повернулася корупція! І знову олігархи можуть заробляти на різниці цін для населення і ринкової. Причина того, що відбувається, стара як світ — це популізм!

Темні часи Януковича? Коли тарифи для населення тримали штучно низькими, «Нафтогаз» був хронічно збитковою чорною дірою, що поглинає щороку мільярди доларів, а деякі олігархи купували газ за ціною як для населення і продавали його промисловості, заробляючи на цьому мільярди доларів. Платив за все, звичайно ж, звичайний українець. Просто не в платіжці, яку частково могли компенсувати субсидії, а іншим способом. Накопичений борг виявився непідйомним, дефіцит бюджету задушив економіку, і ми побачили стрімку девальвацію гривні та інфляцію. Ось так і заплатили.

Чи ми не про темні часи Януковича?

Telegram Logo

Що зараз коїться? Різниця в цінах газу для населення і промисловості вже у 2 рази, і «Нафтогаз» скаржиться, що знову той самий олігарх, якому, до того ж, парламент нещодавно пробачив близько мільярда доларів, купує газ за ціною як для населення і продає його промисловості. Приїхали! Ще й глава «Нафтогазу» запевняє, що компанія в збитках (хоча останнє твердження вельми і вельми сумнівне). Так, «Нафтогаз» ще не перетворився на чорну діру. Так, поки що він не вимагає дотацій. Але це лише початок.

Ключове — на ринок газу знову повернулася корупція, і знову олігархи можуть заробляти на різниці цін для населення і ринкової.

Причина? Стара як світ — популізм.

Ціни на газ цього року стрімко ростуть. На європейських біржах. Гарна новина для простого українця — це зростання він не відчує зараз. Тарифи цьогоріч не зміняться. Погана новина — ну, ви все зрозуміли.

Чому тарифи не зміняться, незважаючи на різке зростання ринкових цін на газ? Тому що «Нафтогаз» зафіксував ціну, перевівши всіх споживачів на річний тариф. Причому йдеться не лише про тих клієнтів, які підписали контракти безпосередньо з «Нафтогазом». Йдеться і про більшість споживачів України, близько 70%, які обслуговуються газзбутами Фірташа. Чому? Тому що з компанією Фірташа теж підписаний договір про річний тариф. І що робить із газом компанія Фірташа? Відповідь правильна. «Нафтогаз» вже щосили скаржиться, що продає газ на ринку промисловості, де ціни в два рази вищі. А хтось очікував від компанії олігарха щось інше?

Здавалося б, «Нафтогаз» мав би розірвати такий контракт. За яким він собі у збиток продає більшу частину газу. У збиток, тому що міг би продати за ціною в два рази вищою. І навіть привід є. Санкції проти Фірташа. Але ось заковика. Ми ж пам'ятаємо про популізм. Якщо «Нафтогаз» це зробить, то його глава зіткнеться з гнівом якщо не Господнім, то президентським. Адже тоді 70% населення буде змушене перейти на ринкові ціни. А це означає зростання в два рази. А ми ж пам'ятаємо, що у нас дуже соціальна держава. Популізм.

Ви скажете: ну так нехай, мовляв, клієнти Фірташа підуть у «Нафтогаз» і підпишуть контракти з ним. І матимете рацію. Але ми ж говоримо про людей, які скоріше підуть бурчати на кухню або слідувати за політиками на мітинги, ніж задумаються і підпишуть контракт. Тут же в телевізорі згадають про бабусю, в якої немає сил клікнути на сайті й яку злісні ліберали прирекли до голодної смерті. Загалом, не варіант. Тому що популізм.

Річний тариф був хорошим винаходом. Коли «Нафтогаз» контрактує газ за низькою літньою ціною. І отримує потім оплату за цей газ від населення. Але це вже не має нічого спільного з ринком, коли «Нафтогаз» продає видобутий ним газ у два рази дешевше за ринок. І продає його зокрема й олігархам. Це вже ті самі старі добрі часи. Водночас незалежні компанії, які видобувають газ в Україні, продають його за ринковими цінами. І у них є ресурс інвестувати в зростання видобутку. За цих обставин компанії одного і того ж олігарха можуть добувати газ в Україні, продавати його за ринковими цінами й одночасно отримувати газ від «Нафтогазу» за пільговою ціною. А у «Нафтогазу» чомусь видобуток не росте. Чому ж ... Хм ...

Деолігархізація на марші ...

А попереду? А попереду у нас трирічний тариф ... Якраз до виборів. А потім хоч трава не рости.

Текст опубліковано за згодою автора

Оригінал

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини