Фото: Free-Photos / Pixabay
Економічні прогнози щодо України на 2022 рік невтішні. Усі прогнозні показники – сальдо торговельного балансу, інфляція, зростання ВВП, рівень безробіття, а також надходження інвестицій в Україну – залежать тільки від політики країни. Не монетарної, а насамперед зовнішньої політики. Далі важлива – внутрішня політика та інтерпретація впливу COVID-19 на економіку.
Якщо відбудеться ескалація конфлікту з постачальниками енергоресурсів до країни, можна чекати на девальвацію гривні на 40-60% до рівня 38 – 43 гривні за долар США, критичне зростання інфляції в країні, скорочення купівельної спроможності населення та проблеми в банківському секторі України.
Прогнози та оцінки на майбутній рік у нашій ситуації – справа невдячна.
У листопаді 2021 року різні відомства різко переглянули свої оцінки щодо зростання ВВП України на поточний рік через політичний чинник. Міжнародний валютний фонд, наприклад, знизив оцінку зростання ВВП України у 2021 році до 3,2%. Водночас дав нам транш допомоги. Це нам сигнал про те, що політична нестабільність України робить її однозначно непривабливою для інвесторів, і підтримка МВФ у вигляді нового кредиту – це ведмежа послуга. Після такої підтримки ми чекаємо на зростання цін на газ для населення щонайменше на 40% наступного року. Якщо не буде інвестиційних грошей, а ціни на продукцію, що експортується, не зростуть, як у 2021 році, то приплив коштів не покриє потреби країни.
Монетарна політика України з претензією на подальшу жорсткість – утопічна. Правильно, вона можлива, якщо підвищують ставки під час економічного зростання країни. Якщо ж облікову ставку використовують як вербальний важіль для стримування падіння національної валюти та регулювання інфляції, то це тимчасова підтримка ситуації. Зазначимо, що висока облікова ставка тисне на ринок кредитування. Вигідні кредити під 5-7-9% не панацея в цьому разі та не перекриють зростання кількості поганих кредитів. Тобто наступного року може гостро постати питання порятунку банківського сектору та закриття окремих банків.
Оптимістичних оцінок на 2022 рік за економічними показниками – немає. Наші оцінки ґрунтуються на двох сценаріях: негативному та помірному. Рівень безробіття в Україні складно оцінити, оскільки реальних даних ми ніколи не бачимо через наявність віддалених працівників без оформлення їх як ФОПів.
Інфляція в Україні залежатиме від цін на енергоресурси, курсу національної валюти. А ці складові поки що вкрай негативні – через політичний чинник.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора