Facebook Pixel

Чи вдарить пандемія по зеленій енергетиці?

Іван Надєїн
Засновник групи компаній «Укртепло»

Турбулентність, яку ми зараз переживаємо, ставить під загрозу багато галузей економіки. На тлі падіння цін на нафту дехто навіть засумнівався в майбутньому зеленої енергетики.

Скептики вважають, що відновлювані джерела енергії начебто втрачатимуть перевагу над традиційними нафтою, газом і вугіллям.

Але вони помиляються. Поясню чому.


Розвинуті країни, передусім члени Євросоюзу, взяли на себе зобов’язання до 2050 року стати кліматично нейтральними. Курс визначено, European Green Deal ухвалено.

І це не просто декларація. Йдеться про 1 трлн євро державних і приватних інвестицій протягом найближчих 10 років. Хтось сумнівається, що вони це зроблять? Чи є хоч один шанс, що Європа (і не лише вона) відмовиться від своїх планів, бо змінилася ситуація на світових ринках? На мою думку, жодного, бо це не економічний, а світоглядний вибір.

І він базується на тверезому розрахунку: перехід на відновлювані джерела допоможе уникнути кліматичної катастрофи, покращить екологію і збереже мільйони життів.

QuoteЯкщо коронавірус де-факто зупинив світову економіку, тоді що ми робитимемо в разі серйозних кліматичних змін?

Ба більше, криза, спровокована пандемією, змусить багатьох людей по всьому світу замислитися: а що далі? Якщо коронавірус де-факто зупинив світову економіку, тоді що ми робитимемо в разі серйозних кліматичних змін?

У деяких країнах прямо зараз поширюються заклики зробити висновки й вийти з цієї кризи сильнішими. Зокрема, в США група економістів і науковців звернулася до Конгресу з проханням передбачити пакет дій вартістю $2 трлн для стимулювання переходу на відновлювані джерела енергії.

І це лише початок. Подивіться, як відчутно впав рівень викидів у Китаї за два місяці карантину. За підрахунками економіста Marshall Burke, це допомогло зберегти життя понад 70 тис. людей. Тобто навіть у такій ситуації, як зараз, є свій позитив. Карантин показав, як це, коли труби менше димлять. Різниця разюча.

Очевидно, що відновлювана енергетика – частина світової економіки. Локдауни, зниження економічної активності, рецесія вже на неї впливають.

Значна частина компонентів сонячних та вітрових електростанцій виробляється в Китаї. Внаслідок затяжного карантину терміни постачання зміщуються. Інколи на невизначений термін. Крім того, самоізоляція й суворі заходи безпеки змушують заморожувати проєкти у відновлюваній енергетиці до завершення пандемії.

QuoteСамоізоляція й суворі заходи безпеки змушують заморожувати проєкти у відновлюваній енергетиці до завершення пандемії.

Цілі країни — серед них такі великі, як Індія — публічно говорять про відставання від графіків досягнення своїх цілей.

Також на зелену енергетику вплине загальне зниження попиту на електроенергію. Зокрема, Bloomberg New Energy Finance переглянув прогноз попиту на енергію сонця на 2020 рік на 9% у бік зниження.

Але глобально ситуація не зміниться. Торік у відновлювану енергетику інвестували понад $282 млрд. І продовжать це робити щойно ситуація в світі хоча б трохи стабілізується.

Бо потреба в електроенергії та тепловій енергії у довгостроковій перспективі лише зростатиме, і краще цей попит задовільняти за допомогою чистих джерел, аніж намагатися повернутися в минуле.

У минуле ми не повернемося, як би про це не мріяли деякі нафтові й газові гіганти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора