Працюючи в благодійному фонді протягом 13 років, я маю досвід співпраці з більш ніж 200 компаніями. Мені навіть важко уявити, як почуває себе бізнес, який тільки на початку свого шляху корпоративно-соціальної відповідальності (далі — КСВ).
Для компанії це означає вибір соціальних проєктів не тільки задля бажання допомогти, але й розуміння, як цей проєкт може принести користь громаді та самому бізнесу. Не маючи експертизи в соціальній сфері, не заглиблюючись у тематику, користуючись послугами не завжди прозорих та ефективних організацій і на додачу не маючи в своєму колективі окремого менеджера по роботі з КСВ, бізнес може зіткнутися з неабиякими репутаційними ризиками.
Тож головним постає питання, як же обирати партнерів та соціальні проєкти для підтримки.

Якби я розробляла методологічні матеріали для бізнесів у сфері КСВ, то рекомендації розділила б на 2 напрями: внутрішній (вибір теми, партнерів, аудит та фінанси) та зовнішній (комунікації та PR).
Почнемо з внутрішнього напряму
Обираючи фонд або організацію для співпраці у соціальному проєкті, бізнес повинен розуміти важливість вибору партнерів, які мають експертизу та досвід у розв'язання соціальних проблем. Це важливо, бо тільки досвідчені організації знають, як ефективно витрачати гроші та реалізовувати проєкти. І, найголовніше, звертати увагу на тему, з якою працює фонд.
Якщо ви бажаєте допомогти лікарні та передати медичне обладнання, то дуже дивно звертатися в фонд, який займається екологічними проєктами. Ще на моменті обговорення питайте у партнера, які інструменти він планує використовувати для досягнення найкращого результату та як буде виглядати фінальний звіт.
Також важливий момент у виборі партнера — це довіра. Організації з експертизою зазвичай уже заробили довіру суспільства і мають прозорі процеси звітності. Для бізнесу важливо, щоб його інвестиції не просто «зникали», а використовувалися за призначенням і приносили реальну користь.
Досвідчені фонди зазвичай можуть надати чіткі звіти, що допомагає бізнесу контролювати, як використовуються їхні ресурси, і бути впевненим у тому, що вони справді змінюють життя людей на краще.
Далі бізнесу варто зосередитися на виборі проєкту. Тут треба виділити такі важливі аспекти:
- відповідність цінностям компанії;
- зрозумілість — проєкту потрібні конкретні цілі та прозорість;
- вплив — чим більше людей проєкт може охопити і чим вагоміший його внесок у розв’язання проблеми, тим більше користі він принесе;
- партнерство — завжди варто шукати можливості для довгострокової співпраці.
Зовнішня сторона благодійної ініціативи — це комунікації
Звертайте увагу, як вів фонд комунікації ДО партнерства з вами. Це допоможе вам синхронізуватися не тільки за цінностями, а й меседжами до людей та клієнтів.
«На березі» домовляйтеся, як ви бачите собі комунікації, що фонд має організувати та що може дати. Головне, щоб PR-кампанія була етична, емпатична, зрозуміла.
Саме тому варто звернути увагу на те, як фонд комунікував на своїх сторінках раніше, як позиціював себе СЕО організації чи комунікаційники. Це все важливо, бо разом з підтримкою благодійного проєкту, ви підтримуєте людей, які ці проєкти реалізовують. І в цьому треба бути дуже уважними, аби їхня репутація метчилася з вашою.
Також важливо обговорити, як буде виглядати кульмінація вашого проєкту в комунікаціях — передача обладнання з залученням лікарів, всіх представників бізнесу, пацієнтів. Або вам достатньо тільки фотозвіту.
В комунікаціях важлива щирість. Одразу подивіться чи може організація вам це відчуття забезпечити. Але якщо ваш благодійний проєкт розрахований більше на піар-хід (не бачу в цьому нічого поганого), тоді не треба перегинати палицю та сильно загравати із щирістю. Ефективний, яскравий соціальний проєкт, але без обіцянок і довготривалих надій — саме те, що потрібно.
Сторітелінг — якщо в проєкті є історії реальних людей, запитайте одразу у фонду, чи можете ви їх розказувати, чи не зашкодить це одержувачам допомоги, чи не порушить закон.
Також важливо завдяки комунікаціям залучати аудиторію через різні канали комунікації. Намагайтеся створити продукт, який захочуть всі (купити, лайкнути, підтримати, розказати другу, просто пишатися). Не робіть при цьому акцент на тому, скільки ви всього вклали в проєкт, а краще підсвітити, яку користь він приносить суспільству. Тут з кількісними та якісними показниками вам допоможе фонд, з яким ви у партнерстві.
Окремо хочу виділити роботу з інфлюєнсерами. Як показує моя скромна практика, що мікроінфлюєнсери та люди, що мають до сотні тисяч підписників (а іноді і декілька тисяч), більш включені, щирі та відкриті до благодійності, активніше включаються та цікавіше розказують про проєкти. Їх аудиторія більш активна. Якщо у фонду вже є амбасадори, намагайтесь їх надихнути та залучити в проєкт. Це буде дуже органічно та естетично для аудиторії.
Вибір соціальних проєктів — це не про швидкі рішення, а про довіру, співпрацю та спільну відповідальність за майбутнє. Коли бізнес і благодійність об’єднуються заради спільної мети, вони створюють силу, здатну змінювати життя на краще, відкриваючи нові можливості для суспільства і для себе.