Зеленський хоче, щоб бізнесмени звітували про кінцевих бенефіціарів в електронному форматі. Фото: ОП
Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, яким передбачено звітування про кінцевих бенефіціарів через сервіс «Дія». Відповідний документ визначений главою держави як невідкладний.
«Процес подання інформації про бенефіціарних власників цьогоріч було організовано неналежним чином. Саме тому я ініціюю можливість подання необхідної інформації в електронному вигляді — без черг і додавання непотрібних паперових документів. Натомість можна буде зробити кілька кліків у застосунку «Дія». Комфортні умови для бізнесу, прозорість і доступ до інформації — серед пріоритетів моєї роботи».
Володимир Зеленський
президент України
Глава держави переконаний, що нововведення дасть змогу краще контролювати фінанси юросіб, а також боротися з відмиванням грошей.
Контекст. 6 грудня 2019 року депутати ухвалили закон, спрямований на боротьбу з легалізацією (відмиванням) незаконних доходів. Основна частина нового закону присвячена фінансовому моніторингу. Його ухвалення було однією з вимог МВФ для надання Україні другого траншу макрофінансової допомоги на 500 млн євро.
28 квітня 2020 року набув чинності закон №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». У ньому встановлено нові правила для юридичних осіб у питаннях актуалізації інформації про кінцевих бенефіціарних власників.
Законом передбачено, що українські компанії, оформлені як юридичні особи, мають розкрити дані перед державою про своїх кінцевих власників до 11 жовтня 2021 року. У жовтні Рада проголосувала за законопроєкт №5807, завдяки чому продовжила термін подання інформації про кінцевих власників до 11 липня 2022 року.