Facebook Pixel
banner-kolo-md.jpg

Юрособи мають подати дані про власників. Чи можна уникнути збору даних

Українські компанії, оформлені як юридичні особи, мають розкрити дані перед державою про своїх кінцевих власників до 11 жовтня 2021 року.

В AIN.UA вивчили питання, як це зробити, і з'ясували, які штрафи загрожують, якщо не виконати цю вимогу.

Посилення контролю

Вимогу передбачено Законом України про держфінмоніторинг № 361-IX. Згідно з його нормами, юридичні особи, зареєстровані в Україні, мають подати відомості про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників (бенефіціарів) такої юридичної особи до 11 жовтня 2021 року.

Які дані збирає держава

Структура власності — інформація про власників і способи управління юридичною особою.

Бенефіціар — фізична особа, яка прямо чи опосередковано володіє часткою або правом голосу в розмірі 25% і більше акціонерного капіталу. Це також будь-яка фізична особа, яка має неформальний вирішальний вплив на діяльність юридичної особи.

«Згідно із законом є певні винятки, коли цю інформацію подавати не потрібно — наприклад, від цього обов'язку звільняються політичні партії або профспілки, але для основної форми юридичних осіб в Україні — ТОВ — винятків немає. Це означає, що всі українські ТОВ (і не тільки) мають подавати дані про свою структуру власності та бенефіціарів», — зазначає Ілля Шенгелія, старший юрист юридичної фірми Aurum.

Як подати необхідні дані

Подати документи про це має директор компанії або її представник за нотаріальним дорученням. Документи подаються особисто державному реєстратору — подання онлайн зараз не працює.

Санкції за неподання інформації та інші порушення

В Aurum зазначають, що прямої відповідальності за порушення цього обов'язку немає. Але є ймовірність застосування до директора штрафу в розмірі 17 — 51 тис. грн відповідно до статті 166-11 КУпАП.

Але потрібно пам'ятати, що реальне застосування цього штрафу є спірним. Норма передбачає відповідальність за неподання даних про бенефіціарів лише за законом про реєстрацію юросіб (№ 755-IV), а не за законом про фінмоніторинг.

Контекст. 20 липня 2021 року до Ради внесли законопроєкт № 5807. Законопроєкт спрямований на скасування обов'язкового подання даних про бенефіціарів для юросіб, де учасниками є лише фізособи, адже в держави вже є вся інформація про фізосіб-учасників українських юросіб.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉