За допомогою статистичної звітності держава збирає інформацію про масові економічні, соціальні, демографічні, екологічні та інші явища. Її обов'язково надають всі суб'єкти господарювання, зокрема ФОП і фермери. Щорічно її склад і форми можуть змінюватися.
Обов'язковість статистичної звітності обґрунтовує закон «Про державну статистику».
Відповідальність за ненадання даних щодо державних статистичних спостережень, подання недостовірних даних, не в повному обсязі, не за встановленою формою чи із запізненням визначає ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення. До посадових осіб може бути застосований штраф від 170 до 255 грн або від 255 до 340 грн у разі повторного порушення протягом року. Ці штрафи застосовуються і до підприємців, і до звичайних фізособ. Щоправда, в останньому разі штрафи менші, від 51 до 85 грн. Накладає штрафи органу Держстату (без рішення суду).
Хто подає статистичну звітність
Статистичну звітність подають респонденти. До них належать:
- юридичні особи;
- відокремлені підрозділи юридичних осіб, що перебувають на території України;
- відокремлені підрозділи юридичних осіб України, які перебувають за кордоном;
- фізичні особи.
Органи Держстату визначають, які респонденти повинні подавати статистичну звітність та яку саме.
Основний обов'язок респондента – надавати органам Держстату достовірну інформацію, зокрема з обмеженим доступом. Робити це потрібно безкоштовно, у повному обсязі, за встановленою формою та у визначені строки.
Яка є статистична звітність
Статистична звітність відрізняється від іншої (фінансової, податкової) тим, що її склад щорічно змінюється. За деякими видами звітності Держстат може змінювати періодичність подання (наприклад, була піврічна, а стала річна).
Натепер на сайті Держстату оприлюднено:
- Альбом форм національних статистичних спостережень на 2022 рік. У ньому представлені бланки форм державних статистичних спостережень на 2022 рік за розділами за галузями економіки.
- Календар подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2022 році. У ньому зазначено щомісячні граничні терміни подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2022 році.
- Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2022 рік. Він містить назви форм статзвітності, які треба подавати наступного року; реквізити наказів, якими вони затверджені; строки та періодичність подання, а також те, хто повинен подавати кожен із цих звітів.
Втішно, що Держстат розширив перелік форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подавати респонденти в електронному вигляді. Тепер їх 85 (було 22).
Інформаційну та консультаційну допомогу щодо надання форм державних статистичних спостережень можна отримати дистанційно:
- телефоном – список телефонів територіальних органів Держстату можна знайти тут;
- електронною поштою – перелік адрес територіальних органів Держстату можна знайти тут;
- через чат сервісу електронної звітності «Кабінет респондента».
Важливе доповнення
Для застосування будь-яких адміністративних штрафів є строк давності, встановлений ст. 38 Кодексу про адміністративні правопорушення. Штраф може накладатися не пізніше ніж через два місяці з дня скоєння правопорушення, а в разі правопорушенні, що триває, – не пізніше ніж через два місяці з дня його виявлення.
Порушення правил подання статистичної звітності не є такими, що тривають, а носять разовий характер. Тому штрафи за такі порушення можуть бути накладені не пізніше ніж через два місяці від дня їх скоєння. Якщо органи держстатистики пропустили зазначений строк, то штраф до суб'єкта господарювання не можна застосувати.