Facebook Pixel

Україна та 9 інших: які країни очікують на вступ до Євросоюзу

Лідери Євросоюзу на саміті у Гранаді 5-6 жовтня обговорюють, як реформувати блок із 27 країн, щоб ухвалити нових членів – зараз розглядаються 10 країн-кандидатів. В результаті може розпочатись тривалий процес підготовки ЄС до розширення, орієнтовний термін якого – 2030 рік.

Країни, які мають статус кандидата на вступ до ЄС

Туреччина (кандидат із 1999 року). Вона, як і раніше, офіційно є країною-кандидатом, але переговори про вступ Туреччини до ЄС вже давно заморожені, в основному через проблеми з правами людини та державного управління, пише Reuters. Північна Македонія (кандидат із 2005 року). Перебуває на шляху до вступу до ЄС з 2003 року, а з 2004 року має Угоду про стабілізацію та асоціацію – індивідуально розроблену структуру відносин. У 2020 році їй було надано зелене світло для переговорів про вступ після зміни назви з Македонії на Північну Македонію, щоб задовольнити почуття греків. Але серйозні переговори ще не почалися через заперечення Болгарії.

Етапи розширення Євросоюзу

Етапи розширення Євросоюзу

Чорногорія (кандидат із 2010 року). Маленька балканська країна подала заявку на членство у ЄС у 2008 році. Переговори про вступ розпочалися у 2012 році, і відтоді було відкрито 33 розділи переговорів, тобто сфер, у яких кандидату необхідно відповідати законам ЄС, три з них були попередньо завершені.

Сербія (кандидат із 2012 року). Була визначена як потенційний кандидат у 2003 році, у 2013 році уклала Угоду про стабілізацію та асоціацію з ЄС. Переговори про вступ почалися через рік, і до цього часу 22 з 35 розділів переговорів відкриті і два завершені.

Албанія (кандидат із 2014 року). Була визнана потенційним кандидатом у 2003 році та у 2009 році подала заявку на вступ. Статус кандидата отримала у 2014 році. Переговори про вступ офіційно розпочалися у 2022 році після того, як Албанія виконала умови щодо змін у судовій системі, боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, розвідувальних службах та державному управлінні. Але переговори реально ще не почалися, оскільки ЄС об'єднав заявку Албанії на членство із заявкою Північної Македонії, що фактично означає, що обидві пропозиції блокуються Болгарією.

Молдова (кандидат із 2022 року). ЄС має угоду про асоціацію з Молдовою, включаючи глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з 2016 року. Для просування до початку переговорів про вступ Європейська комісія попросила Молдову реформувати судову систему, приборкати корупцію та організовану злочинність, позбутися олігархів, реформувати державне управління та фінанси, залучити громадянське суспільство та посилити захист прав людини.

Україна (кандидат із 2022 року). Київ подав заявку на членство в ЄС через кілька днів після вторгнення Росії у лютому 2022 року та отримав статус кандидата у червні того ж року. ЄС підписав Угоду про партнерство та співпрацю з Україною у 1994 році, вона набула чинності у 1998 році. 2004 року Україна стала пріоритетним партнером ЄС після Помаранчевої революції. У 2014 році президент Віктор Янукович відмовився підписати угоду про асоціацію та торгівлю з ЄС, що спровокувало Революцію Гідності, за якою послідувала анексія Криму Росією. Угода про асоціацію та торгівлю з ЄС набула чинності у 2017 році.

Боснія та Герцеговина (кандидат з 2022 року). Була визначена як потенційний кандидат у 2003 році та у 2015 році уклала Угоду про стабілізацію та асоціацію з ЄС. Подала заявку на членство у 2016 році. Щоб розпочати переговори про вступ, Боснії необхідно реалізувати 14 пріоритетів, встановлених Єврокомісією у 2019 році, які фокусуються на демократії та функціональності держави, верховенстві закону, основних правах та реформі державного управління.

Країни, які очікують статусу кандидата

Грузія (подала заявку на членство в ЄС у 2022 році). Уряди ЄС заявили, що нададуть їй статус кандидата, щойно Тбілісі вирішить певні проблеми, особливо щодо верховенства закону, незалежності судів та свободи ЗМІ. У 2016 році ЄС та Грузія уклали угоду про асоціацію, яка охоплює торгівлю.

Косово (заявка на членство у 2022 році). Брюссель наполягав на тому, щоб Косово було ухвалено в ЄС із 2005 року, ще до проголошення незалежності країни від Сербії у 2008 році. Але не всі країни ЄС визнають Косово як незалежну державу. З 2016 року ЄС має Угоду про стабілізацію та асоціацію з Косово.

Подякувати 🎉